Miejska willa usytuowana jest na wąskiej działce w willowej dzielnicy Wrocławia. Inwestorom zależało na stworzeniu domu o minimalistycznej formie, który naturalnie wpisze się w okolicę. Ważnym aspektem dla przyszłych mieszkańców było także doświetlenie przestrzeni dziennej domu naturalnym światłem słonecznym. Projektanci z pracowni INOSTUDIO architekci stworzyli ciekawą, minimalistyczną białą formę przekrytą stromym dachem, która efektownie uzupełnia krajobraz, wpisując się w zastany kontekst.
Miejska willa we Wrocławiu
Autorzy: INOSTUDIO architekci
Zespół: Magdalena Wolska, Zbigniew Gierczak
Współpraca: Monika Głowacka
Powierzchnia: 254 m2 z piwnicą i garażem
Wizualizacje: studiotiimo
Miejska willa
Na działce znajduje się dom z płaskim dachem z lat 80-tych ubiegłego wieku, usytuowany pomiędzy pięknymi willami z początku XX wieku. Architekci wspólnie z Inwestorami postanowili nawiązać do okolicznej zabudowy i stworzyli dom przekryty stromym dachem. Wyzwaniem dla projektantów było także rozwiązanie problemu doświetlenia pomieszczeń i dostępu naturalnego światła do domu w godzinach popołudniowych. Z jednej strony budynek przesłania wysoka, 15-metrowa willa, z innej wysokie drzewa zasłaniają naturalne światło. Projekt biura INOSTUDIO architekci jest ciekawą odpowiedzią na wytyczne Inwestorów oraz problemy stosunkowo wąskiej działki.
Kształt budynku narzuciła geometria i wymiary działki oraz rozbudowany program funkcjonalny. Zaprojektowany dom musiał być wąski i długi. Architekci urozmaicili jednak podłużną formę wycięciami w bryle domu – wejściem, atrium, które 'dziurawi’ dach oraz ukrytym tarasem dostępnym z sypialni. Pożądane przez Inwestorów naturalne światło dociera do wnętrz między innymi poprzez 'dziurę w dachu’, które na dolnej kondygnacji tworzy efektowne atrium wypełnione zielenią.
Budynek ma prostą, powściągliwą formę a użyte materiały podkreślają jego minimalistyczny charakter. Dom wykończony został białym tynkiem oraz białą blachą, która stanowi pokrycie dachu. Wybór materiału podyktowany był także względami czysto praktycznymi – bliskością sąsiednich budynków bezpieczeństwem pożarowym. Ocieplającego charakteru dodają mu jednak drewniane okładziny, ułożone nietypowo – 'po skosie’.
Wnętrza domu nawiązują kolorystycznie do jego elewacji. Przestrzeń wykończona została w beli i drewnie. Ciemne, kontrastujące elementy wyposażenia korespondują z czarnymi ramami efektownych, dużych przeszkleń, które otwierają wnętrza na najbliższe otoczenie.
Projektanci z INOSTUDIO architekci nie tylko rozwiązali problemy wąskiej działki i doświetlenia części dziennej domu naturalnym światłem, ale stworzyli także ciekawą, zwartą formę – która swoimi proporcjami i kształtem naturalnie wpisuje się w zabudowę okolicy.