Minimalistyczne wnętrza nowoczesnej rezydencji pod Poznaniem

Inwestor zwrócił się do poznańskich architektów ze Studia SPACELAB z prośbą o wykonanie aranżacji wnętrza. Mając już projekt nowoczesnego budynku, miał sprecyzowane wytyczne – styl wnętrz miał być minimalistyczny i korespondować z architekturą bryły. Aranżacja wnętrz parteru tej rezydencji była ciekawą ale i trudną projektowo strefą – ze względu na wewnętrzny dwukondygnacyjny skos nad salonem – odzwierciedlający formę budynku. 


Wnętrza rezydencji 
Projekt: Studio SPACELAB
Architekt prowadzący i właścicielka studia: Agnieszka Deptuła
Powierzchnia użytkowa: 300m2

 

Minimalistyczne wnętrza nowoczesnej rezydencji pod Poznaniem

Minimalistyczne wnętrza nowoczesnej rezydencji pod Poznaniem


Funkcjonalnie dom jest podzielony na trzy kondygnacje – na najniższym poziomie (z dostępem do ogrodu) usytuowane są sypialnie z łazienkami oraz kino domowe, parter to część dzienna, poddasze zaś mieści pracownie oraz siłownię z sauną.

Główną trudnością w aranżacji wnętrza była konieczność doprojektowania rekuperacji w opracowanej już bryle budynku. Na parterze nie chcieliśmy obniżać skosu łączącego się z przeszkleniami fasady – zaprojektowaliśmy więc obniżenie sufitu w strefie korytarza i nad schodami. Stamtąd nawiewnikami szczelinowymi dostarczane jest powietrze do części dziennej. Zaproponowaliśmy inwestorom wykończenie dołożonych obniżeń sufitów w formie jednolitego drewnianego boxu. W projekcie aranżacji wnętrz parteru tego domu instalacja techniczna podyktowała więc ideę podziału na strefy białą i drewnianą – opowiada Agnieszka Deptuła z pracowni Spacelab.

Architekci podkreślili dodatkowo podział ramą z grafitowego szkła, oddzielając klatkę schodową (z rzeźbiarską stalową instalacją) od przestrzeni salonu. W tym projekcie wnętrze musiało być purystyczne i wyczyszczone z widoku sprzętów rtv i agd. Są one więc poukrywane w zabudowach meblarskich: TV jest sterowany pilotem i wysuwa się na platformie wyjeżdżającej z boku szafy, a sprzęty kuchenne poukrywane są za frontami meblarskimi. Drewno oraz spiek kwarcowy są tłem do ekspozycji sztuki w wersji XXL.

Dom posiada przestrzenie z dużą ilością naturalnego światła, idealne by wypełnić je intrygującymi przedmiotami i instalacjami, nadać przez to wnętrzom domu niepowtarzalny i personalny rys (co nas – jako architektów wnętrz zawsze niezmiernie cieszy). Wstępnie wybraliśmy inwestorom kilka motywów – od prac Oskara Zięty poprzez totemowe rzeźby w drewnie, aż po indywidualnie planowaną instalację ze stali na klatce schodowej łączącej living room ze strefą nocną domu – dodają projektanci.

 

Minimalistyczne wnętrza nowoczesnej rezydencji pod Poznaniem Minimalistyczne wnętrza nowoczesnej rezydencji pod Poznaniem Minimalistyczne wnętrza nowoczesnej rezydencji pod Poznaniem Minimalistyczne wnętrza nowoczesnej rezydencji pod Poznaniem Minimalistyczne wnętrza nowoczesnej rezydencji pod Poznaniem

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.