Na szczycie małego wzgórza, z malowniczym widokiem na Santo Tirso, wznosi się nowoczesny dom jednorodzinny zaprojektowany przez studio NOARQ. Jego minimalistyczna forma przypomina plastycznie pozginany biały karton, który w przestrzeni wydziela poszczególne funkcje mieszkalne i otwarte na malownicze otoczenie przestrzenie.
MTMG house
Lokalizacja: Santo Tirso, Porto, Portugalia
Projekt: NOARQ – José Carlos Nunes De Oliveira
Główny architekt: José Carlos Nunes De Oliveira
Współpraca: Sara Bitossi, André Oliveira, Hugo Araújo, João Quintas, Gaia Ferraris, Mirna Mikulic, Juliana Sampaio
Wykonawcy: AC MAIA – Carlos Maia, Miguel Leite, CINTYLUX – Marco Cabreira, CARPLIC, BBG – HYLINE.
Konstrukcja: A400 – Francisco Bernardo
Instalacje sanitarne: ACIES engenharia – Fernando Macedo de Carvalho
Akustyka: A400 – Antonio Meireles
Elektryka: OHM – Fernando Gusmão
Wentylacja: Niluft – Luís Graça
Opracowania gruntowe: Serafim Andrade Moreira
Powierzchnia: 2.298 m²
Zdjęcia: Duccio Malagamba
MTMG house
Koncepcja projektowa rozpoczęła się od rozłożenia rozciągniętego arkusza białego kartonu na terenie. Zaczęliśmy od zginania, składania, wycinania i obserwacji rezultatu. Proces formowania powtarzaliśmy sukcesywnie, wprowadzając kolejne warianty, które generowały nowe kierunki widzenia, cienie i schronienia. Biały arkusz papieru stworzył wysunięty dach, który przykrył wejście do domu. Ta ślepa elewacja ponownie zgięta stworzyła płytę dachu na pierwszym piętrze, a z dwoma kolejnymi zgięciami i wycięciami otworzyliśmy dziedziniec i fasadę basenu krytego – opowiadają portugalscy architekci.
Centralny dziedziniec pełni nie tylko rolę estetyczną, ale również funkcjonalną, łącząc różne części domu i zapewniając naturalne oświetlenie oraz przepływ powietrza do wnętrza. Parter został zaprojektowany jako przestrzeń wspólna i rekreacyjna, natomiast na piętrze znajdują się przytulne sypialnie oraz dodatkowy taras, idealny na relaks i podziwianie otaczającego krajobrazu. Program funkcjonalny domu uzupełnia elegancki basen, który po otwarciu okien w cieplejsze dni magicznie łączy się z ogrodem.
Projekt architektoniczny uwzględnia lokalne tradycje oraz wykorzystuje zrównoważone rozwiązania, jak chociażby wysokowydajne materiały izolacyjne czy panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej. Ogród otaczający dom został starannie zaprojektowany, zachowując jednak część terenu jak grunty rolne. Właściciele wykorzystują ten obszar do produkcji owoców i warzyw, a z organicznych odpadów wytwarzają kompost.
Zrujnowany budynek, która znajdował się na działce, został zachowany i oczyszczony z chwastów, a dziś pilnuje nowego wejścia na teren.
Ten dom nie tylko wychodzi naprzeciw oczekiwaniom w kontekście współczesnej estetyki i rozwiązań funkcjonalnych, ale również harmonijnie współgra z otaczającym krajobrazem i integruje się z naturalnym otoczeniem oferując mieszkańcom miejsce, w którym mogą cieszyć się harmonijnym stylem życia w zgodzie z naturą.