Apartamenty urządzone w drewnie to wnętrza dla wymagających lokatorów. Urok drewna tworzy niepowtarzalny klimat i ociepla pomieszczenia, ale jednocześnie aranżacja takich mieszkań jest dużym wyzwaniem. Coraz częściej jednak projektanci wnętrz sięgają po ten ponadczasowy materiał nadając mu nowego charakteru.
Projekt: Wnętrze apartamentu
Architekci: 81.WAW.PL sp. z o.o.
Lokalizacja: Gdynia
Data: 2012
Powierzchnia użytkowa: 145m2
Projekt aranżacji wnętrz apartamentu w Trójmieście
Drewniane elementy to podstawa projektu wnętrza apartamentu w Gdyni Orłowie przygotowanego przez warszawską pracownię architektoniczną 81.WAW.PL. – Naszym głównym założeniem było stworzenie eleganckiego wnętrza nawiązującego do stylu gdyńskiej moderny oraz art deco – podkreśla architektka Anna Paszkowska.
W projekcie szczególnie ważne było wydzielenie strefy wejścia oraz strefy jadalni i kuchni. Już od drzwi mamy do czynienia z drewnem. Długi korytarz prowadzący do dalszych części apartamentu zabudowany jest w fornirze – orzechu amerykańskim. Ten materiał nadaje wnętrzu elegancki i gustowny wygląd. Urozmaiceniem dla drewnianej zabudowy korytarza są wnęki wykończone białą mozaiką z czarną lamówką, w których ukryto przejścia do kolejnych pomieszczeń: kuchni, jadalni, garderoby i wejścia na schody.
Wykorzystanie w projekcie fornirowanych płaszczyzn ścian korytarza to nawiązanie do willi Miesa van der Rohe Tugendhat, która jest jednym z symboli architektury modernistycznej. Ściany zabudowano tak, że sprawiają wrażenie całych brył, a nie pojedynczych elementów. Dodatkowo, taki efekt został podkreślony poprzez biegnącą pod sufitem wnękę podświetloną ledami. Ze względu na oszczędny i stonowany charakter wnętrza, oświetlenie w mieszkaniu nie mogło być surowe, ani nazbyt agresywne, dlatego projektanci zastosowali listwy oświetleniowe wzdłuż sufitu w całym mieszkanie. Dają one oczekiwany efekt – delikatnie doświetlają pomieszczenia, a jednocześnie podkreślają niewątpliwy urok drewnianych płaszczyzn.
Druga wydzielona strefa – kuchni i jadalni bazuje na projekcie amfiladowym, dzięki czemu tworzy przestronną perspektywę. – Dodatkowo przestrzeń pomiędzy kuchnią, a jadalnią została zagospodarowana na minibarek, a część kuchenną odizolowano od części barowej wysoką zabudową – opisuje Rafał Grudziąż z pracowni 81.WAW.PL. – Blat baru został tak zaprojektowany, aby jego jedna część była podnoszona, co pozwala na bezpośrednie przedostanie się z jadalni do baru, a dalej do kuchni – dodaje.
W całym apartamencie zaplanowano także drewnianą podłogę – w salonie jaśniejszą, a ciemniejszą w przedpokoju. Obecnie szczególnie modny jest parkiet z ciemnego drewna o wyraźnie zarysowanych słojach. A tego typu podłoga najlepiej komponuje się z naturalnymi drewnianymi meblami oraz ścianami w jasnobrązowej tonacji.
Architekci wprowadzili także do wnętrza subtelne, szklane elementy, które optycznie powiększają między innymi przedpokój. – By uniknąć monotonii i wrażenia ciężkości, drewniane elementy wykończenia zostały skontrastowane ze złamaną bielą sufitów, lamp oraz salonowego kompletu wypoczynkowego – podkreśla Paszkowska. Całość aranżacji tworzy dzięki temu łagodną i stylową kombinację drewna z przytłumioną bielą i szkłem – dodaje Paszkowska.
Zaproponowana przez projektantów aranżacja zapewnia przestronne, otwarte wnętrze, które jednocześnie jest bardzo kameralne. Drewniany wystrój mieszkania w tonacji delikatnych brązów, dzięki ciepłemu, przygaszonemu oświetleniu zyskał także wyjątkową przytulność. W ciągu dnia to klimatyczne mieszkanie dodaje energii i pobudza do działania, natomiast wieczorem pomaga zrelaksować się przed snem.