Po publikacji najciekawszych projektów domów 2018 roku, czas na wnętrza mieszkalne! Prezentujemy najciekawsze aranżacje publikowane na Archinei na przestrzeni ostatnich miesięcy – efektowne wnętrza domów, mieszkań i apartamentów. Zachęcamy do lektury :)
Wnętrza kawalerki
Autorzy: HATCH Studio
Kawalerka jest przeznaczona na krótkoterminowy wynajem. Główną wytyczną dla projektantów z HATCH Studio było zaprojektowanie lokalu, który wyróżni się na tle innych ogłoszeń. Architekci postawili na kontrasty – połączenie czerni, bieli oraz intensywnego żółtego koloru.
„Mieliśmy duże pole do popisu ponieważ inwestor przekazał nam zupełnie pustą przestrzeń i dowolność w jej kształtowaniu. Na 32m2 wydzieliliśmy przedpokój z głęboką szafą, aneks kuchenny ze stolikiem dla dwóch osób, salon z miękką, wygodną sofą z szezlongiem oraz osobną sypialnię.
Jeśli chodzi o kolorystykę jest to zdecydowanie nasz najodważniejszy dotychczas projekt. Postawiliśmy na kontrastową czerń i biel oraz intensywny żółty kolor, którym wydzieliliśmy strefę przedpokoju oraz aneks kuchenny. Salon jest niewielki ale zawiera wszystkie potrzebne funkcje. Przeszklone drzwi przesuwne do sypialni gwarantują jej dodatkowy dostęp światła. Całości dopełnia spójne oświetlenie oraz nasze ulubione minimalistyczne obrazy od BLÄCK.” – opowiadają autorzy koncepcji, projektanci z HATCH Studio.
Zobacz więcej: Odważne wnętrza kawalerki projektu HATCH Studio
Sheridan’s
Autorzy: OSS – Otwarte Studio Sztuka
Architektura Wnętrz Dominik Respondek
Sheridan’s to znany trunek, będący połączeniem likieru śmietankowego i kawowego zmieszanego z irlandzką whiskey. Łatwo wyobrazić sobie smak i kolor napoju – połączenie szorstkiego alkoholu, śmietanki, czekolady oraz gorzkiej kawy. Koncept wnętrz domu w Czerminie to odważna przestrzeń utrzymana w odcieniach ciemnych szarości i czerni, ocieplającego przestrzeń drewna, licznych beży oraz miedzianych elementów wyposażenia wnętrz.
Ciemne barwy konsekwentnie dominują we wszystkich pomieszczeniach domu – nie tylko w przestrzeni dziennej, ale również w łazienkach i pokojach dzieci. Współczesny charakter wnętrz podkreślają wolnostojące grafiki tworzące dodatkowe akcenty w pomieszczeniach. W pokojach dzieci pojawiła się także grafika ścienna ocieplająca przestrzeń – motyw kwiatowy w pokoju dziewczynki oraz klimatyczny las w pokoju chłopca. Elegancki, wysmakowany styl podkreślają liczne refleksy – lustra oraz odbijające światło wykończenia zabudowy ścian czy sufit w części dziennej. Pomimo chłodnej i surowej wydawałoby się palety barw, wnętrza stanowią elegancką, przyjazną i smaczną kompozycję.
Zobacz więcej: Sheridan’s – Odważne, utrzymane w ciemnych tonach wnętrza domu projektu Dominika Respondka
Dom zimowy
Autorzy: TK Architekci
Wnętrza domu zaprojektowane w biurze TK Architekci to klimatyczna i oryginalna przestrzeń. Beton, naturalne lite drewno oraz korten stanowią główną bazę materiałową oraz kolorystyczną, nadając wnętrzom bardzo osobisty charakter.
Aranżacja kolejnych pomieszczeń zaskakuje. Zasadnicze kolory i faktury pojawiają się w odmiennych kompozycjach w prawie wszystkich wnętrzach. Betonowa podłoga na parterze łączy przestrzeń w spójną całość, zaś parkiet ułożony w jodełkę na pierwszym pietrze w każdym pomieszczeniu zyskuje inne oblicze. Zielone i pomarańczowe akcenty uzupełniają śmiały koncept dodając wnętrzom dynamiki.
Zobacz więcej: Świeże i zaskakujące wnętrza domu projektu biura TK Architekci
Dom po Drodze
Autorzy: Robert Konieczny – KWK Promes
Dom po Drodze to realizacja Roberta Koniecznego i KWK Promes dostrzeżona przez krytyków i media na całym świecie. Pomysł na dom zbudowały nietypowe wytyczne inwestora, przepiękne otoczenie oraz droga, która stała się dla architektów główną inspiracją i motywem przewodnim projektu.
Droga zbudowała formę domu i jego wnętrza oraz zintegrowała przestrzeń życia mieszkańców z krajobrazem – łącząc naturalnie budynek z otoczeniem – ogrodem, stromą skarpą i rzeką.
Wnętrza Domu po Drodze to minimalistyczna przestrzeń stanowiąca spójną całość z bryłą budynku i przewodnim motywem drogi. Aranżacje pomieszczeń zaprojektowano konsekwentnie w jasnej kolorystyce, zacierając granice między wnętrzem i przestrzenią na zewnątrz. W tym domu nie mogło również zabraknąć efektownych elementów wyposażenia wnętrz o współczesnym wzornictwie.
Zobacz więcej: Idea drogi i dialog z otoczeniem. Dom po Drodze projektu Roberta Koniecznego i KWK Promes
Dom w Dobrej
Autorzy: Pracownia Projektowa Daria Zaremba
Biuro projektowe maxberg Karol Nieradka
Dom w Dobrej to świetna realizacja szczecińskiego Biura projektowego maxberg z wnętrzami zaprojektowanymi przez Darię Zarembę. Bryła domu to prosta forma – kształt obiektu tworzą dwie bryły przekryte wysokim dachem. Budynek wykończony został ręcznie formowaną cegłą klinkierową, łupkiem, a elewacje wzbogacają dodatkowo drewniane żaluzje.
Dlaczego piszemy o wykończeniu elewacji? Ponieważ wspólny kierunek i wyczucie estetyki inwestorów oraz projektantów pozwoliło zrealizować efektowny budynek, w którym bryła domu i jego wnętrza konsekwentnie stanowią spójną całość.
Wnętrza stanowią naturalne dopełnienie architektury budynku. Wykończenie materiałowe podkreśla kształt obiektu i wspólnie z elementami wyposażenia wnętrz nawiązują kolorystyką do wykończenia elewacji.
Zdjęcie: Sylwia Gudaczewska
Zobacz więcej: Prosta i efektowna architektura Domu w Dobrej autorstwa Biura projektowego maxberg
Dom dębem otulony
Autorzy: KANDO ARCHITECTS
Głównymi czynnikami determinującymi dobór lokalizacji przez Klientów było marzenie o stałym kontakcie z naturą i ucieczka od miejskiego zgiełku. Projektantki z biura KANDO ARCHITECTS, myśląc o przyszłych wnętrzach, natychmiast stwierdziły, że to „wdzierająca się” do środka flora będzie wytyczać bieg dalszych rozmów i podejmowanych decyzji projektowych.
„Przy pierwszym spotkaniu Klienci rzucili nam wyzwanie — zaprojektować wnętrze bez naruszenia integralności bryły architektonicznej i wspaniałej, otwartej przestrzeni” – opowiadają autorki koncepcji wnętrz, projektantki z KANDO ARCHITECTS.
Na parterze zaprojektowano klatkę schodową w formie ażurowej przegrody, która subtelnie oddzieliła kuchnię od salonu. Natomiast w części nocnej sypialnię symbolicznie odłączono od pokoju kąpielowego ledwie zauważalną szklaną przegrodą. Szyba ta pozwala na niezależną kontrolę temperatur w obu pomieszczeniach przy optycznym zmaksymalizowaniu ich przestrzeni.
Silnie proekologiczne podejście Klientów zobowiązało projektantki do tworzenia pod dyktando natury. Dlatego w nawiązaniu do drewnianej elewacji wszystkie ściany wewnętrzne, a nawet stropy zostały wyłożone olejowanym dębem – ściany, kuchnia i łazienki fornirem, zaś sufity litymi deskami. W zestawieniu z pięknymi elementami wyposażenia i niekonwencjonalnymi zabiegami oświetleniowymi udało się zbudować scenę spójną, naturalną, wręcz eteryczną.
Zobacz więcej: Dom dębem otulony – wnętrza projektu KANDO ARCHITECTS
Wnętrza domu
Autorzy: kael architekci
Przestrzeń domu w Wólce Komaszyckiej to odważne, ciemne wnętrza. Wszystkie pomieszczenia utrzymane są w odcieniach czerni, antracytu i wyszarzałego brązu. Dopełnia je jeden intensywny kolor w różnych odcieniach – koralowy i czerwony – stanowiący silny akcent i motyw przewodni konceptu wnętrz. Projekt opracował zespół biura kael architekci.
Kolorystyka – oparta na ciemnych odcieniach z silną, kontrastową czerwienią – nadają wnętrzom wyrazistego i indywidualnego charakteru. Z tak dobraną paletą barw, idealnie współgrają płyty wielkoformatowe o charakterystycznym rysunku oraz armatura i ceramika łazienkowa o prostym, nowoczesnym wzornictwie. Nienarzucające się formy meblowe zostały zaprojektowane tak, aby stanowiły tło dla wysuwających się na pierwszy plan kolorowych dodatków.
Zobacz więcej: Odważne wnętrza domu z mocnym akcentem projektu studia kael architekci
Wnętrze ILUMINO
Autorzy: mess architects
ILUMINO to projekt przestrzeni mieszkania, w centrum Łodzi. Z jego okien rozpościera się piękny widok na panoramę wschodniej części miasta. Jego powierzchnia to niespełna 50m2. Ta stosunkowo niewielka przestrzeń składa się z salonu z aneksem kuchennym, sypialni oraz niewielkiej łazienki, do której wchodzimy przez otwartą strefę garderoby.
Mieszkanie zostało zaprojektowane dla 2 osób, które jak stwierdziły: „jadają głównie na mieście”, z założenia więc mały aneks kuchenny zespolony stylistycznie z całością mieszkania powinien w zupełności wystarczyć. Oprócz owej wytycznej ze strony inwestora pojawiły się pewne sugestie materiałowe dotyczące np. drewna czy „lekkiego eleganckiego kamienia”.
Układ funkcjonalny całego mieszkania zyskał prosty podział. Ideą przewodnią projektu było zachowanie ‚konsekwencji materiałowej’ oraz kolorystycznej w odniesieniu do poszczególnych stref powierzchni całego mieszkania. Zabudowa wysokich szaf kuchennych nawiązuje do ściany w strefie wejściowej oraz do posadzki w formie wyraźnie zaznaczonego ciągu komunikacyjnego ukierunkowanego w głąb mieszkania oraz w sypialni.
Niska część kuchenna oddaje charakter pozostałej zabudowy meblowej mieszkania, którą stanowią: szafa z garderobą przy wejściu do sypialni, ciąg zabudowy w korytarzu przy wejściu do toalety, łóżko z charakterystycznym wezgłowiem w sypialni oraz półki w strefie dziennej mieszkania.
Toaleta została zaprojektowana w oparciu o detal materiałowy wykończenia ścian w strefie salonu i aneksu kuchennego.
Zobacz więcej: ILUMINO – Eleganckie wnętrza niewielkiego mieszkania w centrum Łodzi projektu mess architects
Wnętrza domu
Autorzy: 081 Architekci
Projekt pracowni 081 Architekci to aranżacja wnętrz domu w zabudowie bliźniaczej. Koncepcja opiera się monochromatycznej palecie barw. Wnętrza stanowią minimalistyczną kompozycję bieli, szarości i czerni.
Charakterystycznym elementem w przestrzeni domu jest czarny „box”, który łączy kuchnię, kominek oraz klatkę schodową i porządkuje wizualnie przestrzeń wewnątrz. Wnętrza zaaranżowano elementami o prostym, minimalistycznym kształcie. Indywidualnego charakteru dodają poszczególne akcenty w postaci kolorowych dodatków czy chociażby lampy nad salonem o obłej, dynamicznej formie. Koncepcja wnętrz stanowi spójną całość o eleganckim i nowoczesnym wyrazie.
Zobacz więcej: Monochromatyczne wnętrza domu pracowni 081 Architekci
Wnętrza domu w Krakowie
Autorzy: KONZEPT Architekci
Wnętrza domu projektu studia Konzept Architekci to przestrzeń dla młodego małżeństwa z branży fotograficznej i filmowo-reklamowej. Inwestorom zależało na ciemnych tonacjach kolorystycznych z wykorzystaniem surowych betonów oraz ocieplających wnętrze dodatków – wykończeniem z drewna, eleganckimi zasłonami i dywanami oraz starannie zaplanowanym ciepłym oświetleniem. Charakter wnętrz podkreślają elementy wyposażenia o nowoczesnym wzornictwie. Wnętrza projektantów z Krakowa to elegancka i wyrazista przestrzeń pełna kontrastów.
Zobacz więcej: Wnętrza domu projektu studia Konzept Architekci