PO PUBLIKACJI NAJCIEKAWSZYCH PROJEKTÓW DOMÓW 2019 ROKU, CZAS NA WNĘTRZA MIESZKALNE! PREZENTUJEMY NAJCIEKAWSZE ARANŻACJE PUBLIKOWANE NA ARCHINEI NA PRZESTRZENI OSTATNICH MIESIĘCY – EFEKTOWNE WNĘTRZA DOMÓW, MIESZKAŃ I APARTAMENTÓW. ZACHĘCAMY DO LEKTURY :)
Mieszkanie na Nikiszowcu
Projekt wnętrz: Mili Młodzi Ludzie
Zabytkowe osiedle na katowickim Nikiszowcu, gdzie znajduje się mieszkanie, ma swój niepowtarzalny, niemal baśniowy klimat. Podczas projektowania, podkreślenie ów atmosfery było dla architektów z biura Mili Młodzi Ludzie równie istotne, co zagadnienia funkcjonalne.
Cegła to znak rozpoznawczy Nikiszowca, projektanci postanowili więc wyeksponować ją w mieszkaniu. Wystarczyło skuć zmurszałe tynki, a cegła ujawniła się w całej swojej krasie. Nikiszowiec ta stare osiedle górnicze. Cegłę pokryto więc farbą w kolorze węgla. Czerń pięknie wydobyła biel ługowanej sosny, z której wykonana została konstrukcja centralna oraz podłoga.
W mieszkaniu zachowano tyle oryginalnych elementów, ile było to możliwe.
Zobacz więcej: Mieszkanie z niezwykłym klimatem. Odważne wnętrza projektu biura Mili Młodzi Ludzie
Wnętrza domu „Rakija”
Projekt wnętrz: OSS – Otwarte Studio Sztuka
Rakija to napój alkoholowy popularny w rejonie Bałkanów otrzymywany przez destylację owoców, czasem w połączeniu z miodem i orzechami, zbliżony często smakiem do brandy. Charakterystyczny smak i kolor. „Rakija” to także projekt luksusowych wnętrz domu jednorodzinnego w Częstochowie wykonany przez Otwarte Studio Sztuka, pracownię Dominika Respondka.
Kolorystykę wnętrz tworzy naturalne ciemne drewno, kamienne wykończenia i obicia materiałowe poszczególnych ścian zestawione z jasnymi ścianami, podłogami i sufitami. Przemieszczając się ze strefy dziennej do przestrzeni prywatnej, zanurzamy się w coraz ciemniejszych tonacjach stanowiących bogate połączenia faktur i materiałów. Charakter wnętrz podkreślają liczne refleksy, chociażby w postaci efektownego wykończenia szklanej balustrady schodów w sercu domu. Smaku w przestrzeni dodają liczne miedziane i stalowe dodatki w odcieniach beżu i brązu.
Zobacz więcej: „Rakija” – luksus ze smakiem we wnętrzach domu projektu pracowni Otwarte Studio Sztuka
Modernizacja wnętrz przedwojennego domu w Warszawie
Projekt wnętrz: JMW Architekci
W sercu jednej z przedwojennych i dziś bardzo modnej dzielnicy Warszawy odradza się dom, zmodernizowany i uratowany od zniszczenia. Wnętrza domu projektu biura JMW Architekci nawiązują subtelnie do art deco, m.in. poprzez charakterystyczne zaokrąglenia narożników mebli, oświetlenie czy użyte materiały naturalne jak szlachetny, starannie wyselekcjonowany kamień i drewno. Styl połączono z surowymi materiałami konstrukcyjnymi w postaci stali i szkła. Architekci odkryli i uratowali starą cegłę ścian, a poprzez duże przeszklenia otworzyli dom na piękny ogród ze starodrzewem.
„Modernizując wnętrza domu inspirowaliśmy się również bauhausem. Dla uczczenia 100-lecia bauhausu w tym samy roku, kiedy modernizujemy dom z tamtego okresu wprowadziliśmy sztukę, meble i motywy wzorów oraz plakatu dla podkreślenia tego faktu.” – opowiadają projektanci z pracowni JMW Architekci.
Zobacz więcej: Art Deco po Warszawsku – modernizacja przedwojennej willi projektu JMW Architekci
Wnętrza mieszkania w Krakowie
Projekt wnętrz: Hi-Light Architects
Wnętrza krakowskiego mieszkania zaprojektowane w biurze Hi-Lights Architects to wyrazista przestrzeń utrzymana w odcieniach szarości. Koncept łączy materiały o różnych fakturach – utrzymane w monochromatycznej kolorystyce drewno, tynki, tkaniny i beton o ciekawej strukturze. Dynamiki wnętrzom dodają także sufitowe lamele.
Elegancką przestrzeń uzupełniają elementy wyposażenia wnętrz o nowoczesnym wzornictwie.
Zobacz więcej: Efektowna kompozycja szarości, faktur i nowoczesnych form we wnętrzach projektu Hi-Light Architects
Dom z Alicją w Krainie Czarów
Projekt wnętrz: Madama
Wizytówką mieszkania projektu pracowni Madama są oczywiście bajkowe motywy. Scena z Alicji w Krainie czarów pojawia się w dużym formacie w salonie, malowidło zdobi też łazienkę wyłożoną fantazyjnymi kaflami. Charakteru dodaje rustykalna szafka łazienkowa, na której ustawiono geometryczne lustro w subtelnej złotej ramie. Podobny motyw kafli pojawia się również w przytulnej kuchni. Dla oszczędności przestrzeni architekci zaaranżowali w niej również miejsce do wspólnego spożywania posiłków. Na surowych ścianach apartamentu miejscami pojawia się sztukateria, a wraz z nią ramki i kwiaty doniczkowe. Bajkowy motyw wkracza również do pokoju dziecięcego. Dziecięce łóżeczko zdobi malunek tygrysa, żyrandol zaś przypomina latający balon. Głównym materiałem użytym w pomieszczeniu jest jasne drewno, które tworzy przytulną, ciepłą atmosferę.
Zobacz więcej: Dom z Alicją w krainie czarów – „bajkowe” wnętrza projektu studia Madama
Wnętrza mieszkania w Warszawie
Projekt: TK Architekci
Nowoczesny styl wnętrza mieszkania projektu studia TK Architekci podkreślają geometryczne formy mebli i klarowna kompozycja. 100-metrowe mieszkanie zostało zaprojektowane dla 4-osobowej rodziny. Drewniana podłoga i fornirowane meble dodają ciepła i przytulności. W przestrzeni mieszkania zastosowano także dodatki w odcieniu koralowej czerwieni, która urozmaica wnętrze, nadając mu indywidualnego charakteru.
Spójna kolorystycznie, nowoczesna i przytulna zarazem przestrzeń tego mieszkania stanowi miłą, domową przystań sprzyjająca wypoczynkowi.
Zobacz więcej: Przytulne i nowoczesne wnętrza mieszkania projektu biura TK Architekci
Apartament w Warszawie
Projekt wnętrz: Spacja Studio
Projekt wnętrza mieszkania pracowni Spacja Studio łączy nowoczesny minimalizm z kolorowymi elementami, odzwierciedlającymi pogodne podejście do życia jego mieszkańców. Proste, architektoniczne formy zostały połączone z różnorodnymi strukturami, takimi jak drewniane listewki czy ornamentalne płytki.
W salonie, sercu mieszkania, najważniejszym elementem jest duża, narożna kanapa, o wyróżniającej się barwie, spoczywająca na wielobarwnym, ciekawym dywanie. Tworzą one wypoczynkową wyspę, na której użytkownicy mogą w spokoju poczytać książki, których pokaźna kolekcja znalazła się na przeciwległej ścianie. Zabudowa regału skrywa również drzwi do pokoju dziecięcego.
Zobacz więcej: Kolorowy apartament projektu Spacja Studio
Aranżacja mieszkania w Tarnowie
Projekt wnętrz: RATIO architekci
Projekt aranżacji mieszkania pracowni RATIO architekci charakteryzuje bogactwo struktur i światła, które wzajemnie się przenikają, tworząc przy tym niepowtarzalny klimat przytulnej przestrzeni do życia. Wiodący materiał wykończeniowy stanowi drewno, które przyjemnie ociepla mieszkanie. Naturalne materiały i kolorystyka brązów i szarości wprowadzają atmosferę spokoju i harmonii.
Sercem przestrzeni dziennej jest stół, usytuowany centralnie względem pozostałych stref. Po jednej ze stron znajduje się minimalistyczna kuchnia, która kontrastuje z pozostałą częścią salonu. Motyw drewna i kamienia przewija się również w sypialni i łazience, które stanowią integralną część mieszkania. Nowoczesne wzornictwo miesza się z eleganckimi formami tworząc efektowną, spójną aranżację. Całość subtelnie dopełnia nietuzinkowa zieleń.
Zobacz więcej: Bogactwo struktur i światła – wnętrza mieszkania projektu studia RATIO architekci
Wnętrza domu „W stronę natury”
Projekt: Anna Koszela Projektowanie wnętrz
Nasycone, sensualne, z charakterem. Takie właśnie jest wnętrze podmiejskiej rezydencji w warszawskim Międzylesiu zaprojektowane przez pracownię Anny Koszeli.
Położona w sąsiedztwie lasu i zainspirowana wyglądem leśniczówek, idealnie współgra z otoczeniem. Królują tu naturalne materiały: cegła, drewno oraz plecionki, które idealnie ze sobą korespondują, tworząc przytulny klimat.
Zobacz więcej: W tej przestrzeni królują naturalne materiały i żywe kolory. Wnętrza domu projektu Anny Koszeli
Studio w wersji mini – artystyczna kawalerka
Projekt: Małgorzata Bielecka | Capricorn Interiors
Jak wygodnie zaplanować przestrzeń mieszkalną na powierzchni 17 m2? Przed takim zadaniem stanęli projektanci ze studia Capricorn Interiors. Mieszkanie w klimatycznej kamienicy zaprojektowane zostało dla młodego, polskiego ilustratora Why-Duck’a jako artystyczny apartament na wynajem krótkoterminowy. Pomysłowe rozwiązania i oryginalne wyposażenie w stylu retro nadają tej niewielkiej przestrzeni niecodziennego klimatu.
17 m2 to mniej więcej tyle przestrzeni, ile według ustawy z 1959 roku przewidziano dla mieszkań kategorii M-1. Pomimo niewielkiej powierzchni lokal wydał się inwestorowi atrakcyjny ze względu na wysoki sufit oraz okna, które sprawiają, że mieszkanie przez cały dzień jest bardzo jasne.
Przy projektowaniu nietypowych przestrzeni, które mają swoje ograniczenia – takie, jak metraż w tym przypadku, istotne jest określenie priorytetowych potrzeb i upodobań przyszłego mieszkańca. Krystian poprosił, aby mieszkanie było w pełni funkcjonalne, nie będąc jednocześnie “zagracone” przez nadmierną ilość mebli. Ważne było również pozostawienie wnętrza w takim stanie, aby mogło w przyszłości żyć swoim życiem. Artysta cały czas tworzy nowe prace, przywozi pamiątki z podróży czy też kupuje różne, ciekawe przedmioty na targach staroci. Te elementy stanowią ważną część wnętrza i nadają mu artystyczną atmosferę.
Zobacz więcej: Studio w wersji mini – artystyczna kawalerka projektu Capricorn Interiors
Zobacz także: Najciekawsze wnętrza mieszkalne 2018 roku