Rodzina zlecająca projekt architektom z OFIS architects potrzebowała całkowicie naturalnego, drewnianego domu bez sztucznych lub chemicznych obróbek, ze względu na poważne alergie dzieci. Mieli także kota, który nigdy nie opuszcza domu, psa, który potrzebował wychodzić na zewnątrz oraz papugę lubiącą widok zieleni. I, co równie ważne, na działce rosła pięćdziesięcioletnia magnolia, którą właściciele chcieli zachować. Dom miał być w całości wykonany z drewna, całkowicie naturalny, bez klejów czy środków ochronnych, z izolacją z konopi, tynkami z gliny i konstrukcją bez metalowych podpór.
CATWALK HOUSE
Lokalizacja: Ljubljana, Słowenia
Projekt: OFIS architects
Zespół: Rok Oman, Špela Videčnik, Andrej Gregorič, Janez Martinčič, José Navarrete Jiménez, Mateja Obid, Mia Bećirević, Lise Chemin, Tereza Mirska
Powierzchnia zabudowy: 195m2
Konstrukcja: Cibos
Infrastruktura: Bambi
Elektryka: EL projekt
Wykonawstwo: Ekoart, lesena gradnja
Zdjęcia: Tomaz Gregoric, Janez Martincic
Catwalk House
Chociaż aż osiemdziesiąt procent powierzchni Słowenii jest pokryte lasami, w ubiegłym stuleciu większość domów jednorodzinnych była budowana z połączenia betonu i cegły. Materiały te uważano za trwałe, bezpieczne pod względem sejsmicznym i ekonomiczne. Idea domów z drewna odrodziła się dopiero w ostatnich dwóch dekadach, głównie ze względu na rosnącą świadomość zrównoważonego budownictwa i korzyści zdrowotnych płynących z życia w drewnianych domach.
Oprócz typowo funkcjonalnych wytycznych, klientom zależało również na zaprojektowaniu balkonu dla kota, dużego okna z widokiem na drzewo dla papugi, ogrodzonego ogrodu dla psa oraz zaplanowaniu części usługowej przeznaczonej na parking i przechowywanie narzędzi ogrodowych.
Główne wejście do budynku prowadzi przez istniejące połączenie z lokalną drogą od strony zachodniej działki. Budynek jest strukturalnie podzielony na dwie części: mieszkalną i techniczną. Parter części mieszkalnej obejmuje salon, kuchnię z jadalnią, WC oraz pomieszczenie gospodarcze. Sypialnie znajdują się na wyższych piętrach. Część techniczna obejmuje wiatę na samochody, schowek na rowery, przestrzeń usługową na parterze oraz taras na piętrze. Koncepcja obejmuje także duży ogród z przodu budynku, który przylega do długiego boku działki. Długość ogrodu wynosi trzydzieści metrów i obejmuje drzewo magnolii oraz dodatkowe prywatny patio przed częścią jadalną. Patio dzieli część wejściową od mieszkalnej, która jest połączona z tarasem nad wiatą mostkiem – specjalnym życzeniem klienta, aby zapewnić kotu prywatny ogród. Tak powstał Catwalk House.