Projektanci znani ze swoich nieszablonowych rozwiązań, a także konsekwencji w projektowaniu, tym razem podjęli się pracy nad projektem Centrum Badawczo – Rozwojowego dla High Technology Machines w Gliwicach. Klucz do czytania tej realizacji to precyzja zainspirowana działalnością firmy i jej dalekowschodnie korzenie.
Centrum Badawczo-Rozwojowe firmy High Technology Machines
Autorzy projektu: ZALEWSKI ARCHITECTURE GROUP | Krzysztof Zalewski, Adam Gil, Paweł Zalewski
Architekci: Krzysztof Zalewski, Grzegorz Ziębik
Lokalizacja: Gliwice, woj. śląskie
Data realizacji: 2019 r.
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski / Archifolio
Nawiązania niedosłowne. Architektura High Technology Machines od Zalewski Architecture Group
Obiekt CBR firmy High Technology Machines w Gliwicach obejmuje zespół dwu-kondygnacyjnego budynku biurowego o powierzchni ok. 2000 m2 oraz hali wystawienniczo-laboratoryjnej o powierzchni ok. 1000 m2.
Funkcjonalność przedzielona atriami
Firma High Technology Machines jest dostawcą specjalistycznych rozwiązań numerycznych centrów obróbczych japońskiego producenta. Obiekt biurowy podzielony jest na trzy segmenty funkcjonalne rozdzielone atriami. Obejmują one kolejno – część szkoleniową, biurową oraz biura Zarządu.
Atria poza funkcją doświetlającą i rekreacyjną stanowią przestrzenie komunikacyjne budynku. Pozostała część mieści funkcje związane z prezentacją i konfiguracją maszyn dla potrzeb klienta końcowego. W części laboratoryjnej prowadzone są specjalistyczne badania z zakresu obróbki precyzyjnej – z tego względu dostosowano ją także do wysokich wymagań klimatycznych i wibromechanicznych.
Zainspirowani dokładnością
Zarówno precyzja, z jaką kojarzy się działalność Inwestora, jak i dalekowschodnie pochodzenie rozwiązań, zostały potraktowane jako baza projektu obiektu, który jest także formą opowieści o firmie, rdzeniu jej działalności oraz postrzeganiu biznesu – zrealizowaną poprzez rozwiązania przestrzenne i plastyczne. Elementy narracji obejmują inspiracje dokładnością – widz może dopatrzyć się licznych kontynuacji formalnych w rozwiązaniach budowlanych i materiałowych, ale także odniesienia do wątków tradycji architektury japońskiej.
Nawiązania niedosłowne
Choć daleko tu do odniesień „wprost” do Japonii – wykorzystano koncepcje i związaną z nimi kreację nastrojów – są tu więc – przenikanie przestrzeni wnętrza i zewnętrza, które podkreśla zieleń wnikająca do wnętrza budynku oraz elementy budynku i wyposażenia potraktowane jako fragmenty abstrakcyjnych kompozycji, wielowidokowość, przezierność, czy długie perspektywy. Wszystko to zrealizowano z logiką i starannością użycia elementarnych geometrycznych form, monochromatycznych barw i elementów natury.
Obiekt łączy intelektualną dyscyplinę oraz artystyczną wrażliwość – znaki szczególne Zalewski Architecture Group. Staje się sprawnie działającą „maszyną” służącą celom firmy, przestrzenią szanującą potrzeby użytkowników i jednocześnie inspirującym wydarzeniem estetycznym.