Dom jednorodzinny w Sosnowcu zrealizowany został według projektu pracowni Jagiełło Krysiak Architekci. Budynek posiada prostą i skromną formę. Biała rama podkreślająca strefę wejścia oraz tworząca zadaszony taras nadaje bryle współczesnego wyrazu. Dom jest świetną alternatywą dla projektów katalogowych.
Obiekt zrealizowany został bez nadzorów autorskich, a sam projekt był niewiele droższy od wielu projektów typowych średniej jakości nas otaczających. Prezentowany projekt może być dobrym przykładem dla mniej zamożnych klientów, marzących o własnym domu. Pomijając niewielkie różnice w kosztach, należy podkreślić – iż dom realizowany według indywidualnego projektu zleconego architektom, stwarza przede wszystkim możliwość wspólnej pracy z architektami nad kształtem wymarzonej przestrzeni, dostosowania budynku do własnych potrzeb oraz maksymalnego wykorzystania walorów własnej działki. Jest największa zaleta indywidualnych projektów, do realizacji których namawiamy wszystkich inwestorów.
Dom jednorodzinny w Sosnowcu
Autorzy: Jagiełło Krysiak Architekci | Marcin Jagiełło, Jarek Krysiak
Lokalizacja: Sosnowiec, woj. śląskie
Powierzchnia: 180 m2 + garaż
Inwestor: prywatny
Projekt: 2012 / Realizacja: 2016
Dom jednorodzinny w Sosnowcu
Obiekt zlokalizowany jest w terenie słabo zurbanizowanym, w otoczeniu łąk i lasów, bez wyraźnego kontekstu. Forma w dużej mierze zdeterminowana została zapisami planu miejscowego, który zakłada realizację domów z dachem dwuspadowym o konkretnym kącie nachylenia. Narzuca to raczej tradycyjne rozwiązania bryły. Jenak dzięki podzieleniu obiektu na dwie części udało się uzyskać współczesną interpretację archetypu domu. Część dolna, wyraźnie odcina się od góry. Ma układ horyzontalnej, powycinanej kostki. W podcieniach znalazły się duże, wygodne tarasy pozwalające na wypoczynek i kontemplację otaczającej przyrody. Zadaszenia osłaniają również część wejściową oraz zabezpieczają mocno przeszklone miejsca przez nadmiernym przegrzewaniem w okresie letnim. Dom charakteryzuje się także przestronnymi wnętrzami, które udało się uzyskać poprzez stworzenie dwukondygnacyjnych przestrzeni nad częścią salonu oraz w obrębie schodów.