Poruszając się po malowniczych terenach Tbilisi, architekci z Laboratory of architecture #3 inspirowani lokalnym krajobrazem stworzyli nietypową rezydencję z częścią dzienną zlokalizowaną na piętrze i strefą nocną w przyziemiu budynku. Układ funkcjonalny wynika z ukształtowania istniejącego terenu i różnic wysokościowych, gdzie najbardziej nasłoneczniona, południowa część znajduje się wyżej. Charakterystyczna, betonowa struktura w pomarańczowo-czerwonych odcieniach silnie kontrastuje z otoczeniem.
Terracotta pavilion house
Projekt: Laboratory of architecture #3
Główni architekci: Dimitri Shapakidze, Irakli Abashidze
Lokalizacja: Tbilisi, Georgia
Zdjęcia: Giorgi Mamasakhlisi
Terracotta pavilion house
Pawilonowy styl domu, liczne przeszklenia, otwarcia i wewnętrzne tarasy zacierają granicę między wnętrzem a otoczeniem. Splecione przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne stanowią płynne połączenie architektury domu z krajobrazem, rezonując z pejzażem poprzez liczne odbicie i prześwity.
Konstrukcja domu to w przeważającej części masywne, żelbetowe ściany, które również w terenie stabilizują całe założenie i układ przestrzenny, który zakładał modyfikacje w ukształtowaniu działki i mas ziemnych. Budynek z każdej strony wygląda inaczej. Częściowo zatopiony w terenie, odsłania swoje oblicze z drugiej strony domu.
Żelbetowa struktura domu znajduje również swoje odzwierciedlenie w wyglądzie zewnętrznym oraz przestrzeniach wewnątrz, gdzie dominują surowe betonowe faktury.
To, co wyróżnia budynek na tle okolicznych zabudowań, to również kolor. Beton w pomarańczowo-czerwonym barwach kontrastuje z otoczeniem. Te same kolory pojawiają się w przestrzeni wewnątrz domu, łącząc aranżację pomieszczeń z architekturą rezydencji.
Botaniczne zamiłowanie właściciela zainicjowało stworzenie oranżerii, przekształcając domowy ogród w zasłonę, która koresponduje z panoramicznymi widokami na Kaukaz.