Zlokalizowany w praskiej dzielnicy Hlubocepy dom położony jest na pograniczu dwóch różnych światów: miejskiego i naturalnego. Od strony północno-zachodniej znajduje się klin biokorytarza ciągnący się wzdłuż potoku Dalejskiego. Obszar wzbogacony jest charakterystyczną ekspozycją Skał Hlubočepskich. Budynek projektu Szymona Rozwałki z pracowni RO_AR ma na celu rozszerzenie naturalnego kontekstu na przedmiotową działkę oraz wnętrza w przestrzeni domu. Z drugiej strony dom zostaje oddzielony od „świata miejskiego” i staje się abstrakcyjną bryłą, która swoją formą i skalą koresponduje z otaczającymi skałami w tle.
Family House Hlubocepy
Dom jednorodzinny na pograniczy dwóch światów – miejskiego i naturalnego
Projekt: RO_AR Szymon Rozwalka architects
Autor: Szymon Rozwalka
Zespół: Adéla Kyselová, Ada Rypl-Žabčíková, Jakub Staník, Jan Vojtíšek
Lokalizacja: Praga, Hlubočepy, Czechy
Powierzchnia użytkowa: 260 m²
Zdjęcia: Viola Hertelová
Współpraca:
Konstrukcja: STATIKA Olomouc [Daniel Lemák, Roman Koiš]
Infrastruktura: Projekce TZB Prokeš [Jaroslav Prokeš]
Architektura krajobrazu: Flera
Wykonawca: Bursik Holding
Nietypowy dom na pograniczu dwóch światów
Przestrzeń miejska otacza teren od strony południowej i wschodniej. Jest to zabudowa chaotyczna i losowa, często negatywnie wpływająca na nowe inwestycje. Forma i układ przestrzenny domu są bezpośrednią odpowiedzią na otaczający krajobraz. Bryła budynku odpowiada na potrzebę odpowiedniego doświetlenia pomieszczeń światłem naturalnym, kwestię „wąskiego” wejścia i problematycznej lokalizacji sąsiedniego budynku na południowej granicy działki.
W pierwszych krokach zaprojektowaliśmy budynek, który powstał metodą deformacji terenu. Teren miał przechodzić płynnie od strony północno-zachodniej w sztuczne wzniesienie, na którym miał stanąć dom. Od strony południowo-wschodniej „wzgórze” miało być podcięte, co pozwoliłoby na stworzenie pod budynkiem patio wejściowego – opowiadają autorzy projektu z biura RO_AR Szymon Rozwalka architects.
Ze względu na ograniczenia budżetowe konieczne było znaczne zmniejszenie projektowanej wcześniej zabudowy. Zdecydowano się na ryzykowną metodę bezpośredniego wycinania „niepotrzebnych” elementów, co znacząco wpłynęło na efekt końcowy. Takie celowo prymitywne i bezpośrednie odcięcie w niektórych miejscach dawało zaskakująco dobre efekty, w innych miejscach rezultaty były nieco gorsze. Zmiany objęły niemal wyłącznie organiczną, tylną część budynku i w niewielkim stopniu wpłynęły na przestrzenie wewnętrzne, które zgodnie z pierwotną koncepcją powstały ze zderzenia dwóch geometrii: organicznej i prostokątnej.
RO_AR Szymon Rozwalka architects
RO_AR Szymon Rozwałka architects powstało w 2011 roku. Pracownia działa na terenie Polski i Czech. Bardzo ważną sferą działania pracowni jest projektowanie „w ramach istniejącego”, projektowanie „w sprzeczności”.
Na poziomie teoretycznym zajmujemy się interakcją z istniejącym. Nie w sensie podporządkowania „nowego staremu” lub „starego nowemu”, ale w sensie zderzenia obu. W starciu nowego z istniejącym, współczesności z przeszłością dostrzegamy ogromny potencjał uwolnienia podświadomości i powstania nieoczekiwanego – opowiadają o swoim podejściu do projektowaniu architekci.
Szymon Rozwałka wykłada w Katedrze Projektowania Eksperymentalnego na Wydziale Architektury Politechniki w Brnie.