Dom Röhrig jest częścią serii rezydencji na wzgórzach zaprojektowanych przez Studio Hertweck w niemieckiej Dolinie Renu. Znajduje się na stromym zboczu na skraju terenu budowlanego w Sinzig-Westum, niemieckiej gminie położonej między Bonn a Koblencją. Aby zrealizować program funkcjonalny w ekonomiczny sposób, architekci zaprojektowali prosty sześcian wpisany w zbocze.
Röhrig House
Lokalizacja: Sinzig, Germany
Projekt: Studio Hertweck
Koncepcja i nadzór: Prof. Florian Hertweck, Architect, Luxembourg
Konstrukcja: Stelio Berikaki, Sinzig
Nadzór techniczny: Ira Matheis, Architect, Remagen
Powierzchnia: 182 m2
Zdjęcia: Bildpark / Veit Landwehr, Cologne
Źródło: v2com
Röhrig House
Młodej rodzinie z dzieckiem zależało na przestronnych wnętrzach i zewnętrznych strefach wspólnych, w połączeniu z raczej klasycznym programem: dwoma sypialniami dziecięcymi, gabinetem, sypialnią rodziców i dwoma łazienkami.
Na parterze znalazły się garaż i pomieszczenia magazynowe, na pierwszym piętrze sypialnie dzieci z łazienką. Na drugim piętrze stworzono otwartą przestrzeń dzienną, która otwiera się na taras od strony doliny i na ogród z tyłu budynku. Na najwyższej kondygnacji architekt umieścił strefę rodziców z ich sypialnią, łazienką i gabinetem.
Ogród został połączony z tarasem dachowym poprzez poszczególny płyty i zewnętrzne schody, dzięki czemu można obejść dom dookoła, podziwiając piękne widoki i otaczający krajobraz. Redukcja w zakresie użytych materiałów oraz zastosowanie nieobrobionych ścian z betonu monolitycznego miały nie tylko wartość estetyczną, ale również pozwoliły zrezygnować z niektórych prac, takich jak tynkowanie czy stawianie rusztowań.
Aby jeszcze bardziej zwiększyć oszczędność projektu, Studio Hertweck zaprojektowało centralny szyb w środku sześcianu, który mieści wszystkie instalacje domu: od kabli elektrycznych po rury wodociągowe, od przewodu kominowego po zsyp na pranie. Wszystkie urządzenia techniczne i sanitarne są rozmieszczone wokół tego szybu, dzięki czemu można je podłączyć wyłącznie do niego. Dom został zaprojektowany tak, aby nie powstawały mostki termiczne, a ogrzewany jest za pomocą pompy ciepła powietrze-woda.