Benahavis to niewielka miejscowość zlokalizowana na wybrzeżu Costa del Sol na południu Hiszpanii. Dom projektu pracowni Fran Silvestre Arquitectos zlokalizowany jest na widokowej działce ze stromym zboczem. Hiszpańscy architekci zaprojektowali nietypową, minimalistyczną bryłę, z okien której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na okolicę.
House in Benahavis
Pracownia: Fran Silvestre Arquitectos
Lokalizacja: Hiszpania
Główni architekci: Fran Silvestre, Sevak Asatrián
Wnętrza: Alfaro Hofmann
Współpraca: María Masià, Pablo Camarasa, Sandra Insa, Estefanía Soriano, Ricardo Candela, Vicente Picó, Rubén March, Jose Manuel Arnao, Rosa Juanes, Gemma Aparicio, Paz Garcia-España, Ángel Pérez, Juan Fernandez, Javi Hinojosa, Pau Ricós, Andrea Baldo, Blanca Larraz, Juan Sanchis, Jorge Puig, Carlos Lucas, Miguel Massa, Paloma Feng, Leandro Pruñonosa
Menadżer finansowy: Ana de Pablo
Marketing: Sara Atienza
House in Benahavis
Miejscowość położona jest w jednym z najbardziej górzystych obszarów, otoczona pięknymi, zielonymi terenami. Gmina natomiast należy do jednych z najbogatszych w Hiszpanii. Działkę przeznaczoną pod inwestycje również charakteryzuje zróżnicowane ukształtowanie terenu. Bardzo często to właśnie wymagająca działka i inspirujące otoczenie stanowią początek dla niezwykłych i nietypowych projektów.
Strome zbocze opada w kierunku wschodnim. Najciekawsze dla mieszkańców perspektywy widokowe otwierają się natomiast na południe. Program domu rozmieszczono na 2 poziomach, jednak jego najważniejsza część osadzona została nietypowo na wyższej kondygnacji, na wysokości górnej krawędzi stromej działki. Białe pudełko, wsparte jedynie na wąskim bloku przecinającym działkę, sprawia wrażenie lewitującego czy zawieszonego w powietrzu. W jego przestrzeni mieści się część dzienna z jadalnią, kuchnią i salonem, sypialnie domowników z łazienkami oraz domowe biuro. Każdy z pokojów sypialnych posiada własną łazienkę, a duży taras, rozpościerający się na całej długości elewacji południowej dostępny jest zarówno z części dziennej, jak i z wnętrza wszystkich sypialni. Taras wraz z zadaszeniem stanowią jednocześnie ochronę przed słońcem. Z drugiej strony budynku, od strony północnej, architekci zaplanowali studia i salę wielofunkcyjną.
Centralna cześć domu to konstrukcyjny trzon całego budynku. W jego wnętrzu mieszczą się pomieszczenia techniczne, łazienki oraz schody, które prowadzą na niższy poziom. W kondygnacji przyziemia, którego zasadnicza część chowa się w skarpie, znajdują się garaż oraz pomieszczenia pomocnicze, jak pralnia czy dodatkowe łazienki dostępne z dołu. Z tej strefy mieszkańcy mogą przedostać się do ogrodu oraz na zewnętrzny basen.
Formę domu tworzy minimalistyczna biała struktura zbudowana z wąskiego rdzenia, skrywającego konstrukcję nośną całego budynku i zawieszonego wyżej boksu, mieszczącego najważniejsze pomieszczenia. Zewnętrzny basen dopełnia geometryczne założenie, a oświetlony nocą, efektownie odbija światło od wody rzucając dynamicznie refleksy na ściany budynku.