Dom Casa Attico znajduje się w São Miguel do Gostoso, niewielkiej miejscowości tuż nad oceanem w północno-wschodniej Brazylii. Nietypowy budynek projektu Atelier Matteo Arnone tworzy zamknięta szczelnie z zewnątrz parterowa podstawa, z dziedzińcami i charakterystyczną wieżą wyrastającą ponad korony otaczających drzew. Pomysł na dom zrodził się z idei poszukiwania wyjątkowego miejsca do kontemplacji w otoczeniu przyrody.
Casa Attico
Lokalizacja: São Miguel do Gostoso, Brazylia
Projekt: Atelier Matteo Arnone
Zespół: Matteo Arnone, Laura Tagliavini, Daniel Cha
Współpraca:
Konstrukcja i fundamenty: SP Project – Miguel Brazão – Paulo Freire
Inżynieria: João Claudinei Alves (JCF projetos e construções)
Zdjęcia: Federico Cairoli
Casa Attico
Lokalizacja inwestycji, otoczenie i tutejszy klimat zainspirowały architekta i inwestora do stworzenia nietypowej architektury i rozwiązań przestrzennych. Główna część budynku wznosi się nieco ponad wydmy, zyskując widok na ocean. Przestrzenna dominanta staje się również punktem odniesieniu w krajobrazie zaznaczając subtelnie swoją obecność ponad koronami drzew. Patrząc na wnętrze i przekroje przez dom, łatwiej zrozumieć również założenia projektanta dążącego do stworzenia naturalnej wentylacji i systemu przepływu powietrza.
Budynek z zewnątrz przyjmuje zamkniętą formę. Jego ściany zewnętrzne w obrysie najniższej kondygnacji pozbawione są prawie otworów. Dom rozplanowany został na foremnej, parterowej podstawie z wewnętrznym dziedzińcem i centralną wieżą. W narożnikach budynku zlokalizowano sypialnie, natomiast w środkowej części mieszczą się przestrzenie dzienne z kuchnią i wypoczynkiem oraz spiralnymi schodami, które prowadzą do pomieszczeń usytuowanych na kolejnych poziomach wieży – niewielkiej przestrzeni do pracy i kontemplacji, sypialni oraz na taras z basenem i widokiem na ocean.
Rzut parteru przypomina maszynę wiatrową. Od strony wschodniej wiatr przepływa na patio i krąży geometrycznie wzdłuż ścian, przełamując siłę wiatru i wentylując przy tym cztery symetrycznie usytuowane sypialnie. Na poziomie wieży wiatr unosi się między dwiema warstwami ceglanego muru, które tworzą strukturę ścian i naturalnie wentylują elewacji.
Centralna kuchnia, wychodząca na cztery różne dziedzińce, kontroluje z centrum parteru symetryczne przestrzenie, tworząc serce domu i jego ciągle żywy rdzeń. Kuchnia jest wizualnie połączona z pierwszym piętrem przez okrągły otwór do przestrzeni mieszkalnej i biurowej. Im wyżej się wznosimy, tym bardziej odczuwamy prywatność, znajdując się pośrodku rozległej natury, aż do ostatniego piętra, niewielkiej przestrzeni do podziwiania krajobrazu.