W rozwiniętych obszarach Japonii domy są gęsto zabudowane, a liczba pustostanów stale wzrasta. Okinawa ma wyjątkowe środowisko naturalne, ale obszary miejskie charakteryzują się dosyć chaotycznym krajobrazem. Ponadto, przez cały rok występują tam tajfuny, więc trzeba być przygotowanym na katastrofy. Wyzwaniem dla projektantów z pracowni STUDIO COCHI ARCHITECTS było stworzenie funkcjonalnego i komfortowego środowiska wewnętrznego, zachowującego jednak odpowiedni dystans od przestrzeni miasta.
House in Nishizaki
Lokalizacja: Okinawa, Japan
Projekt: STUDIO COCHI ARCHITECTS
Główni architekci: Toshiyuki Igarashi, Hiroyuki Inaoka (STUDIO COCHI ARCHITECTS)
Konstrukcja: Masayuki Takata (RGB STRUCTURE)
Powierzchnia: 91.50m2
Zdjęcia: Ooki Jingu
House in Nishizaki
Ten dom to rezydencja dla pary oraz dziecka. Położony jest na terenie nowo rozwijającej się dzielnicy mieszkalnej w południowej części Okinawy, która została wybudowana na terenach zrekultywowanych. Okoliczna przestrzeń składa się z mieszanki obiektów handlowych, parków przemysłowych, mieszkań, szkół, parków sportowych, portów rybackich oraz innych budynków o różnych funkcjach i skalach. Na północ od działki znajduje się strefa mieszkalna, a na południe rozciąga się obszar handlowy przecinany dużą autostradą. W rezultacie północna strona jest stosunkowo cicha przez cały dzień, ale południowa strona bywa hałaśliwa z powodu dużego ruchu. Dodatkowo, wschodnia i zachodnia strona działki znajdują się blisko sąsiednich domów.
Klient zażyczył sobie mieszkania bez przywiązywania szczególnej uwagi do widoków na otoczenie czy dopływu naturalnego światła. Budynek ma prostokątny plan, który dopasowuje się do kształtu działki, ze wspólnymi przestrzeniami na parterze połączonymi z miastem oraz sypialniami i łazienkami na piętrze. Dziedziniec i świetlik zostały zlokalizowane na osi północ-południe, gdzie można łatwo uzyskać światło i wentylację poprzez otwory w dachu.
Dziedziniec po stronie północnej, skierowany w stronę strefy mieszkalnej, pełni funkcję strefy buforowej ze stopniową gradacją, która nie zamyka zbytnio dostępu do miasta, tworząc ciągłą przestrzeń z wejściem i pokojem tatami, będącym także salonem. Z kolei dziedziniec po stronie południowej pełni funkcję strefy buforowej między miastem a klatką schodową.
Tworząc silną i słabą strefę buforową z miastem, wierzymy, że stworzyliśmy trójwymiarowy dom z wiatrem i światłem, który może pomieścić różnorodne codzienne czynności w gęsto zaludnionym obszarze mieszkalnym. Ponadto, większość mebli i elementów wyposażenia została wykonana w moim własnym warsztacie. Chciałbym poszerzyć możliwości rzemiosła, które nie jest zależne od kontynentu, ale dostępne w obrębie prefektury i danego regionu – mówi japoński architekt z pracowni STUDIO COCHI ARCHITECTS.