Reflection House projektu AUN Design Studio to prosta, ale nietypowa i wyrazista bryła. Choć dom otacza blisko usytuowana, chaotyczna sąsiednia zabudowa, niewielki budynek otwiera się na otoczenie łącząc przestrzenie wewnętrzne z zewnętrznymi i nawiązując tym samym do ciepłych wspomnień z dzieciństwa właściciela i jego matki – wspólnie zamieszkujących nową przestrzeń.
Reflection House
Lokalizacja: Bangkok, Tajladnia
Projekt: AUN Design Studio
Powierzchnia: 182 m2
Oświetlenie: Assoc.Phanchalath Suriyothin, Verapong Eawpanich and AUN Design Studio
Konstrukcja: Sitichoke Sirivivat
Instalacje: Ronnachai Sirithanarattanakul
Elektryka: Ekkasit Ruksakulkiatti
Zdjęcia: Wison Tungthunya & W Workspace
Źródło: v2com
Reflection House
Pełne ciepła wspomnienia „odzwierciedlają” doświadczenia z dzieciństwa właściciela i jego relacje z matką. Po latach spędzonych osobno, dorastaniu, nauce i pracy za granicą, inwestor zapragnął powrócić do domu, który zapewni wygodę zarówno jemu, jak i starszej matce – domu, który umożliwi harmonijne współistnienie dwóch pokoleń.
Reflection House został usytuowany na zabudowanej wcześniej działce, pośród istniejących sąsiednich domów. Projektant zdecydował się na oddzielenie układu wejść, dostosowując tym samym dom do różnych stylów życia i aktywności jego mieszkańców. Budynek został umieszczony centralnie, tworząc wokół otwartą przestrzeń. Po obu stronach znajdują się ogrody, które wpuszczają naturalne światło i świeże powietrze. Przestrzeń została funkcjonalnie zaplanowana tak, by oddzielić życie matki i syna na dwóch poziomach. Parter pełni funkcję przestrzeni życiowej dla matki, z częścią wspólną, kuchnią i jadalnią. Na piętrze znajduje się prywatna strefa syna.
Dom, poprzez swoją formę i kolorystykę, jest prosty, lecz wyrazisty. Projektant postanowił pozostawić surową powierzchnię betonu, bez malowania. Dach nad miejscem postojowym oraz ogrodzenie z przodu zostały zaprojektowane jako harmonijne przedłużenie bryły domu, wpisując się w zróżnicowane otoczenie. Metalowe lamele ogrodzenia dodają przestrzeni lekkości i stanowią kontrast dla solidnej bryły budynku. Drzwi jadalni, otwierające się na oba ogrody, wpuszczają do wnętrza naturalne światło i delikatny powiew wiatru, tworząc idealną atmosferę do relaksu i spotkań towarzyskich.
Schody prowadzące na drugie piętro zostały umieszczone centralnie i zaprojektowane jako rzeźba. Inspiracją do ich formy było „origami”, czyli japońska sztuka składania papieru. Wykonane z perforowanej stali są półprzezroczyste. Geometryczne schody są samonośne, nie wymagając dodatkowego wsparcia. Wszystkie stalowe płyty są zawieszone na drugim piętrze, unosząc się nad trzema betonowymi stopniami, które różnią się formą i materiałem, jakby transformując się od ziemi w górę. Dla dodatkowego bezpieczeństwa, stopnie betonowe zostały pokryte perforowaną stalą, zapobiegając poślizgnięciom.
Drugie piętro zostało zaprojektowane jako przestrzeń dla syna, młodego człowieka, który lubi spotykać się z przyjaciółmi. Prywatna strefa została dostosowana do spotkań towarzyskich, w tym do tradycyjnego oglądania meczów piłkarskich w święta, bez zakłócania spokoju matki. Obok baru znajduje się salon z małym balkonem, który tworzy nową przestrzeń dla spontanicznych spotkań. Za barem ukryta jest łazienka dla gości z prysznicem. Sypialnia położona jest naprzeciwko gabinetu, z widokiem na otoczenie, zachowując jednocześnie połączenie z garderobą i łazienką. Nad tymi pomieszczeniami znajduje się strefa relaksu, idealna do jogi czy medytacji.
Wnętrze domu cechuje minimalizm – w jego przestrzeni znajduje się niewielka ilość mebli, co zapewnia elastyczność w codziennym funkcjonowaniu. Projektant zadbał o spójność architektury i wnętrza, eksponując surowe powierzchnie, ściany malowane są tylko do odpowiedniej wysokości zapewniającej komfort wizualny jego mieszkańcom. Aby dodać przestrzeni dodatkowego wymiaru, właściciel może dowolnie aranżować dekoracje z własnej kolekcji obrazów, krzeseł, lamp, zegarów czy przykuwających wzrok dzieł sztuki. Te elementy można zmieniać i przesuwać, nadając wnętrzu różnorodny charakter.