Følle Strand to popularny obszar turystyczny, zlokalizowany niedaleko duńskiego miasta Rønde, położony nad zatoką Kalø. W tym krajobrazie pracownia Jesper Kusk Architects zaprojektowała niewielki, nawiązujący do tradycji domek letniskowy. Jednym z założeń architektów było stworzenie małego budynku, który dobrze dostosuje się do zabudowy okolicy. Projekt inspirowany jest charakterystycznymi dla okolicy domami rybackimi.
Strandvejen 35 Summer House
Projekt: Jesper Kusk Architects
Współpraca: Artelia
Wykonawca: MALA
Lokalizacja: Følle Strand, Dania
Zdjęcia: Hampus Berndtson
Strandvejen 35 Summer House
Przyszłość wymaga najwyższej możliwej jakości na możliwie najmniejszych metrach kwadratowych. Jeśli w ogóle mamy budować coś nowego, musimy przyzwyczaić się do budowania mniejszych domów, stosując sprytne i kreatywne rozwiązania – mówią duńscy architekci.
W tym domku, powierzchnia została zoptymalizowana do tego stopnia, że na 46 metrach kwadratowych wygospodarowano miejsce łącznie dla 7 śpiących gości. W przestrzeni budynku wykorzystano każdy metr, a przesuwane drzwi pomiędzy naprzemiennie rozstawionymi bryłami budynku pozwalają na rozdzielenie poszczególnych przestrzeni wewnętrznych. W ten sposób członkowie rodziny mogą cieszyć się swoim towarzystwem lub znaleźć własną przestrzeń osobistą i odpocząć przy dobrej książce.
Dobre światło dzienne i przyroda w pobliżu
Światło dzienne i widoki na przyrodę to podstawowe założenia projektu, dzięki którym te 46 metrów kwadratowych powierzchni domku wydaje się jeszcze większe. Strategicznie rozmieszczone świetliki zapewniają dostęp światła dziennego i zdrowy klimat w pomieszczeniach dzięki naturalnej wentylacji. Podobnie wysokie sufity dodają metrów sześciennych powietrza na stosunkowo małej przestrzeni mieszkalnej. Duże okna łączą środowisko zewnętrzne i wewnętrzne – piękną przyrodę Følle Strand z życiem wewnątrz domków, a wbudowane ławki i sofy dają możliwość obcowania z przyrodą z bliska, nawet przy niesprzyjającej pogodzie.
Lokalne materiały
Wszystkie materiały zostały wybrane tak, aby zminimalizować całkowity ślad CO2 budynku. Podstawowym materiałem budowlanym domu letniskowego jest drewno – surowiec zrównoważony, łatwy w obróbce, łatwy w transporcie i odnawialny. Praktycznie cała konstrukcja wykonana jest z drewna, a elewacje i dach pokryto duńskim dębem, współgrającym z otoczeniem pod względem kolorystycznym i materiałowym. Artelia, inżynierowie projektu współpracujący z architektami, przeprowadzili obliczenia oceny cyklu życia (LCA), w wyniku których wskaźnik emisji CO2 wyniósł 6,7 kg CO2-e/m2 rocznie. Plasuje to konstrukcję w duńskiej kategorii niskoemisyjnej w zakresie emisji CO2.