To niewielkie, ale zarazem jasne i przestronne mieszkanie znajduje się w starej, śródmiejskiej dzielnicy Poznania – Łazarzu. Choć mieszkanie zlokalizowane jest w nowym budynku, architektom z pracowni LBWA zależało na wprowadzeniu do wnętrza klasycznych rozwiązań, dodatków oraz naturalnych materiałów, które nadadzą mu ponadczasowego charakteru.
Mieszkanie na poznańskim Łazarzu
Projekt wnętrz: LBWA Łuczkowska Brzozowski Wzornictwo Architektura
Zespół: Maria Łuczkowska, Szymon Brzozowski
Autor zdjęć: Pion Studio
Mieszkanie na poznańskim Łazarzu
Do pierwotnego układu zostały wprowadzone niewielkie zmiany, mające na celu poprawienie jego funkcjonalności oraz dostosowanie do potrzeb Inwestorów. Poprzez usunięcie ścian kuchnię otwarto na pokój dzienny. Zabudowa kuchenna w odcieniu głębokiego granatu, ciemne granitowe blaty i stal nierdzewna, tworzą mocny kolorystyczny akcent kontrastujący z jasnym salonem.
Meble wykorzystane do stworzenia strefy dziennej są lekkie i nie obciążają przestrzeni. Większość z nich zostało wykonanych przez lokalnych rzemieślników na podstawie dedykowanych, indywidualnych projektów. Półka za kanapą zrealizowana została z lakierowanego aluminium, dzięki czemu można było uzyskać delikatną i cienką linię przecinającą ścianę, na której ułożone książki zdają się unosić w powietrzu. Czarny, dębowy stół uzupełniają klasyczne, teakowe krzesła Kai Kristiansena. Dopełnieniem mebli w pokoju dziennym jest indywidualnie zaprojektowana komoda, wykończona dębowym fornirem na lekkim czarnym stelażu, w której za przesuwnymi frontami kryje się m.in. sprzęt audio.
W strefie nocnej mieszkania połączenie dwóch pokoi umożliwiło stworzenie przestronnej sypialni z możliwością wydzielenia odrębnej, wygodnej przestrzeni na garderobę. Szafa dzieląca obydwie części została obniżona względem sufitu, pozostawiając wrażenie większej przestronności i spójności wnętrza. Dla przełamania białej płaszczyzny frontów, od strony łóżka zaprojektowano wnękę stanowiącą funkcjonalne i podręczne miejsce na książki. Tapeta z motywem roślinnym stała się idealnym tłem dla drewnianego łóżka i stolików nocnych, dodatkowo uwypuklając wzór użytego naturalnego forniru. Meble te podobnie jak w pokoju dziennym zaprojektowane zostały przez autorów projektu i wykonane na indywidualne zamówienie przez lokalną pracownię stolarską. Dzięki dwóm dużym oknom pokój zyskał dodatkowe doświetlenie.
Choć łazienka jest niewielka i dominują tu ciemne barwy, duże lustro znajdujące się powyżej blatu powiększa i rozświetla jej przestrzeń. Motyw jodełki w formie płytek o głębokim morskim kolorze znajdujących się na ścianach prysznica, nawiązuje do klasycznego dębowego parkietu ułożonego w całym mieszkaniu.