Nazwa NaMora ma podwójne znaczenie w języku portugalskim. Odnosi się do lokalizacji projektu, gdzie „Na Mora” oznaczałoby „In Mora” (Mora to miejsce, w którym znajduje się nieruchomość), ale „namora” po portugalsku oznacza dosłownie „flirt” lub „randkę”. I tak narodził się Dom NaMora projektu Filipe Piny i Davida Bilo, w którym bryły betonu tworzące nową część domu formalnie „flirtują” z istniejącym granitowym budynkiem z ubiegłego wieku, w całkowitej harmonii z istniejącym otoczeniem.
Casa NaMora
Projekt: Filipe Pina + David Bilo
Zespół projektowy: Filipe Pina, David Bilo, Diana Cruz
Konstrukcja: MPS
Lokalizacja: Gonçalo, Guarda, Portugalia
Powierzchnia: 320m2
Zdjęcia: Ivo Tavares Studio
Dom NaMora
Posiadłość, na której znajduje się ten niezwykły dom, położona jest u podnóża gór Serra da Estrela, w pobliżu parafii Gonçalo, w miejscu znanym również lokalnie pod nazwą Mora. Piękną, naturalnie ukształtowaną działkę otacza gęsty las sosnowy. Teren został dobrze zachowany na przestrzeni lat dzięki aktywnie prowadzonej działalności rolniczej. W jego centrum stoi skromny budynek z granitu wybudowany w połowie XX wieku. W jego sąsiedztwie zlokalizowano nowy obiekt. Aby nie zakłócać działalności gospodarstwa, przy projektowaniu domu architekci postanowili wyraźnie oddzielić stare od nowego.
Ostateczny efekt rozbudowy istniejącego domu wynikał z kompromisu pomiędzy wymaganiami właścicieli a istniejącymi cechami i morfologią działki, charakteryzującej się istnieniem kilku poziomów, tarasowym układem i zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. W naturalny sposób utworzono dwie nowe betonowe kubatury i usytuowano je na jednym z naturalnie ukształtowanych tarasów, ściśle powiązane z granitowym budynkiem, co pozwoliło na naturalny i płynny rozwój miejscowego gospodarstwa.
Projekt został podzielony na dwie odrębne, ale uzupełniające się strefy: magazyn, część techniczna oraz kuchnia znajdują się w istniejącym obiekcie i są w pełni dedykowane działalności gospodarstwa, natomiast salon, sypialnie, apartament i przestrzeń rekreacyjna na świeżym powietrzu są częścią nowej rozbudowy.
Wewnątrz szukaliśmy neutralności, jaką daje prostota i czystość materiałów oraz iluzja braku detali. Idea wnętrza przekłada się na otwarcia na niezwykłe pejzaże, ramy i strategicznie rozmieszczone dziedzińce – opowiadają portugalscy architekci.
Skala ingerencji i naturalna tożsamość miejsca były przez cały czas brane pod uwagę przy wyborze materiałów i konstrukcji budynku: kamienia, betonu, stali i drewna. Wewnątrz domu biel i drewno korespondują z surową fakturą betonu. Na zewnątrz, w ten sam sposób, kamień i beton na nowo interpretują wernakularną architekturę tego regionu.
Pamięci pana António da Costa Gonçalves.