Wallmakers to pracownia architektoniczna z siedzibą w Indiach. Prowadzone przez Vinu Daniela studio poświęciło się opracowaniu nowych materiałów budowlanych wykorzystujących błoto i odpady do tworzenia struktur, które są zarówno funkcjonalne, jak i atrakcyjne wizualnie. Idea domu „The Ledge”, którego tytuł właściwie oznacza „półkę”, odnosi się bezpośrednio do tworzenia przestrzeni życiowej, która daje to, co najlepsze z otoczenia – życia wewnątrz góry, na tajemniczej półce skalnej wysoko w chmurach.
The Ledge
Pracownia: Wallmakers
Rok ukończenia: 2021
Powierzchnia zabudowy brutto: 178 m2
Lokalizacja projektu: Peeremedu, Indie
Architekci: Vinu Daniel, Petchimuthu K., Ayush Nair, Yash Sukhwani, Jaison Joy, Pinak Bhapkar, Pratika Bandiwadekar, Niha Ann Baby, Akshay Sarath
Wykonawca: Johnson N. and Team
Wytwórcy: Kunjumon James and Team
MEP: Dhanaraj K.N. and team
Fotografia: Syam Sreesylam
Dom na skalnej półce
Usytuowana na skraju góry „The Ledge” to rezydencja zbudowana w wiosce Peeremedu w południowo-zachodnich Indiach na Wybrzeżu Malabarskim. Zaprojektowana została na podstawie sekwencji snów projektanta.
Instynkt, który prowadzi niektórych do chodzenia po krawędzi urwiska albo dziecięce pragnienie skoku ze szczytu w przepaść, można przypisać ludzkiemu pragnieniu pójścia naprzód, w chmury – nawet kiedy grunt pod nogami się kończy- mówi Vinu Daniel, założyciel pracowni Wallmakers.
Budynek został zaprojektowany jako odłamek, który wydaje się wystawa i wyrywać ze zbocza wzwyż, niczym przedłużenie góry, na której się znajduje. Zakamuflowany w naturalnym krajobrazie dach i ściany zewnętrzne wykonano z poddanych obróbce słupów z rzewni, które są bardzo licznymi i szybko rosnącymi drzewami w tej części Indii. Jego drewno jest zazwyczaj uważane za odpady i wykorzystywane jedynie do budowy rusztowań i ogrodzeń.
Tutaj kompozytowy dach z rzewni o dużej rozpiętości jest dodatkowo podtrzymywany pomiędzy drzewami zasadzonymi na początku budowy w przestrzeni centralnego dziedzińca domu. Znalezienie ogromnych ilości małych, luźnych kamieni podczas wykopów pod fundament, doprowadziło do improwizacji w ścianie SHOBRI (Shuttered Debris Wall).
Shuttered Derbis Wall to innowacyjna technika budowlana, która została w całości wynaleziona i opatentowana przez architektów z Wallmakers. Polega na budowaniu ścian z mieszkanki cementu, gleby i materiałów odpadowych – gdzie odpady to wszystko, co zostało wyprodukowane, wykorzystane i nie może pełnić już swojej pierwotnej funkcji.
Kamienie odkopane na placu budowy zostały dodane do mieszanki budowlanej i wykorzystane w ułożeniu faktury ściany w sposób naprzemienny z gładkim licem. Ponieważ dom znajduje się na wzgórzu, większość otworów została zaprojektowana ze szkła, aby zatrzymać ciepło i podziwiać wspaniałe widoki na dolinę.
Nietypowa posadzka domu to kolaż zezłomowanych kanałów kablowych i zmarnowanych pociętych kawałków drewna, które zostały połączone tworząc podłogę. Słupy z rzewni na dachu są rozmieszczone na różnych poziomach, dzięki czemu umożliwiają powiększenie przestrzeni na świeżym powietrzu ze stołami i ławkami.
Ale sedno tego domu wciąż kręci się wokół tworzenia przestrzeni życiowej, która daje to, co najlepsze z obu światów, życia wewnątrz góry i na półce skalnej wysoko w chmurach.