Nowa ekspozycja w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie to miejsce, gdzie fascynująca biografia dwukrotnej noblistki będzie się łączyć z równie wciągającą opowieścią o nauce. Projekt wystawy przygotowała pracownia Nizio Design International. Muzeum będzie funkcjonowało w remontowanej aktualnie przez Miasto Stołeczne Warszawa kamienicy przy ulicy Freta 16 na warszawskiej starówce, w domu urodzenia uczonej.
Projekt ekspozycji w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie
Autorzy projektu: Nizio Design International | Mirosław Nizio
Lokalizacja: ul. Freta 16, Warszawa
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie
Projekt ekspozycji
Punktem wyjścia dla stworzenia koncepcji nowej ekspozycji Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie stała się specyficzna symbolika języka chemii stosowanego do opisu cząsteczek czy reakcji chemicznych. Oznaczenia wiązań w strukturalnych wzorach związków chemicznych poprowadzą zwiedzającego przez przestrzenie ekspozycyjne. Wyabstrahowany kształt sześcioboku poprzez multiplikacje posłuży do zbudowania graficznej siatki, która stanie się w Muzeum początkiem prowadzonej narracji.
Na przestrzenie ekspozycyjne zostaną zaadaptowane głównie parter i pierwsze piętro kamienicy. Ale odwiedzający Muzeum będą mogli korzystać także z innych kondygnacji. Na drugim piętrze znajdzie się sala audiowizualna, a na kolejnym – sala wystawienniczo-konferencyjna. Program zwiedzania został zbudowany w oparciu o przedstawienie dwóch okresów i krajów, na które się dzieli życie uczonej. Pierwsza część zatytułowana „Polska” będzie prezentowała dzieciństwo i młodość Marii Skłodowskiej-Curie oraz wpływ środowiska rodzinnego na kształtowanie się jej zainteresowań. Druga – „Francja” – będzie ukazywała okres francuski, studia, małżeństwo z Piotrem Curie, ich dom i pracę naukową. W niej wyróżnione będą nie tylko odkrycia, ale i ich praktyczne wykorzystanie, np. w medycynie, poprzez budowę Instytutu Radowego w Paryżu. Maria Skłodowska-Curie przedstawiona jest zarówno od strony prywatnej, jak i jako osoba publiczna, jedna z czołowych postaci świata nauki XX wieku.
W projekcie ekspozycji założono wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych. Wystawa będzie skonstruowana w taki sposób, aby – znów nawiązując do wzorów związków chemicznych – można było ją wraz z upływem czasu modyfikować. Projektanci połączyli rozwiązania multimedialne z oryginalnymi eksponatami. Wśród nich pojawi się m.in. biurko Marii Skłodowskiej-Curie, archiwalne fotografie, dokumenty, listy a także zbiory znaczków, medali i dyplomów. Istotne było dla nas modernistyczne założenie, że forma podąża za treścią. Dzięki wdrożeniu go, podkreślimy zarówno charakter miejsca, jak i rangę działalności naukowej polskiej noblistki – mówi Mirosław Nizio, założyciel Nizio Design International.
Wystawa dostosowana będzie do potrzeb i oczekiwań różnych odbiorców i grup wiekowych. Na przykład część „Pracownia” stanie się miejscem, gdzie zwiedzający, a szczególnie dzieci, zetkną się w z interaktywną rozrywką i edukacją. W środkowej, mającej formę sześcioboku, części ekspozycji znajdzie się blat z dwoma interaktywnymi stanowiskami audio-wizualnymi. Korzystając z nich będzie można w sposób wirtualny przeprowadzać doświadczenia naukowe. Z kolei „Laboratorium” to szafka mieszcząca sprzęt laboratoryjny, ilustrująca procesy chemiczne. Narzędzie będzie wykorzystywać animację reagującą na działania zwiedzającego. Zanim wejdziemy na wystawę, na klatce schodowej zobaczymy interaktywną instalację – biegnący przez wszystkie kondygnacje żyrandol przedstawiający układ okresowy pierwiastków. Poszczególne pierwiastki będą reprezentowane przez lampy zwieszone na linach o różnej długości. Kolory oświetlenia oddadzą rodzaj reprezentowanych pierwiastków. Intensywność światła konkretnych lamp będzie się zwiększać wraz ze zbliżaniem się do nich zwiedzającego.
-Modernizacja i zmiana wystawy stałej w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem planowana była od wielu lat. Nowa wystawa stała pozwoli podniesienie rangi placówki, która ze względu na sławę wybitnej uczonej ma zasięg międzynarodowy. Naszym celem jest prezentacja zbiorów w formie atrakcyjnej poznawczo wystawy o wysokiej wartości merytorycznej, wzbogaconej o umiejętnie wykorzystane elementy multimedialne. Pozwoli to na stworzenie na mapie Warszawy unikalnego miejsca a zarazem ważnego centrum kultury – mówi kustosz Małgorzata Ewa Rosen z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie powstało w 1967 roku, w setną rocznicę urodzin uczonej, dzięki staraniom ówczesnego prezesa Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Profesora Józefa Hurwica. Na uroczystość jego otwarcia przyjechała młodsza córka Marii Skłodowskiej-Curie, Ewa Curie z mężem Henri Labouissem. Jest to jedyne na świecie biograficzne muzeum noblistki. Dom przy ulicy Freta 16 mieści także siedzibę Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
Opracowanie nowego projektu ekspozycji było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (projekt nr 07049 „Modernizacja wystawy stałej w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem w Warszawie – etap I”). Otwarcie nowej ekspozycji planowane jest na listopad 2017 roku i będzie połączone z ważnymi wydarzeniami: 150 rocznicą urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, 50-leciem powstania Muzeum i 85-leciem otwarcia Instytutu Radowego przy ul. Wawelskiej w Warszawie.
Polecamy: Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej to pierwsza w Polsce instytucja upamiętniająca Polaków, którzy nieśli pomoc Żydom. Wcinającą się w ziemię ascetyczną bryłę muzeum wraz z ukrytą w jej wnętrzu ekspozycją zaprojektowała pracownia Nizio Design International. Muzeum zostało otwarte 17 marca 2016 roku.
Zobacz: Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej
im. Rodziny Ulmów w Markowej