Architektoniczne bogactwo starych elewacji jest znakiem rozpoznawczym jednej z najstarszych ulic miasta Aveiro. Projekt biura Mário Alves arquiteto zakładał przebudowę i nadbudowę zdegradowanego budynku oraz stworzenie nowoczesnej przestrzeni mieszkalno-usługowej. Biorąc pod uwagę kontekst miejsca, jednym z założeń projektu była renowacja elewacji istniejącego obiektu oraz zachowanie jego wartości historycznej i architektonicznej w aranżacji alei portugalskiego miasta.
5ª Avenida
Pracownia: Mário Alves arquiteto
Główny architekt: Mário Alves
Lokalizacja: Aveiro, Portugalia
Powierzchnia: 3277.00m2
Konstrukcja budynku: Ponto Urbano – Consultores Imobiliários lda
Zdjęcia: Ivo Tavares Studio
Nowoczesna nadbudowa wiekowego budynku
Teren inwestycji posiada prostokątny kształt i zauważalną różnicę wysokości, która na tyłach sięga prawie 2,5 metra. Frontowa fasada to kompozycja obiektów o różnej stylistyce realizowanych na przestrzeni kolejnych lat. Tylna, mniej eksponowana część działki ma przylegające do siebie budynki o jasno określonych liniach zabudowy. Ta część dojazd do obiektów. Dokładna analiza otoczenia była niezbędna dla zbudowania dobrej relacji między nowym obiektem a istniejącym sąsiedztwem.
Pod względem kubatury otoczenie jest zróżnicowane – różne wysokości budynków kreślą w przestrzeni portugalskiej ulicy nieuporządkowany układ. W celu uporządkowania frontu ulicy architekt zaproponował jedną bryłę o prostej formie, która jest cofnięta w stosunku do istniejącej elewacji, dzięki czemu nie przejmuje wiodącej roli. Proponowana kubatura zakłada wysokość 4 kondygnacji, zapewniając w przyszłości równomierną linię horyzontu sąsiadującym budynkom. Płynne przejście wysokości pomiędzy istniejącymi obiektami zapewnia zniwelowanie różnicy wysokości poszczególnych obiektów w tej części ulicy, gdzie budynki 2- i 3-kondygnacyjne sąsiadują z 7-piętrowymi
Strome dachy są charakterystycznym elementem okolicznej zabudowy, dlatego też nowy budynek przyjął formę konstrukcji szczytowej, której najniższym punktem jest fasada alei Dr. Lourenço Peixinho. Z tyłu cała bryła przyjmuje wysokość 5 pięter. Kondygnacja parteru dostępna dla pieszych z poziomu ulicy stanowi główną przestrzeń wejściową, natomiast niższy poziom dostępny od strony drogi z drugiej strony działki stanowi dojazd dla samochodów.
Kompozycja elewacji głównej jest prosta i stonowana, dzięki czemu nie dominuje ona nad starszą częścią obiektu – jednolita struktura nadbudowy stara się delikatnie uzupełniać starszy obiekt. Fasada nowej części wydaje się cofnięta, a rozmieszczenie i wymiary nowych okien odpowiadają otworom istniejącej, niższej części. Tylna elewacja nawiązuje do części frontowej – jednolitą materiałowo ścianę wzbogacono o wspornikowo zawieszone niewielkie balkony, które tworzą wyraźny rytm na fasadzie budynku.
Realizacja portugalskiego architekta to świetnych przykład nowoczesnej nadbudowy zaprojektowanej we współczesnej stylistyce, która z szacunkiem uzupełnia starszą zabudowę poniżej.