Rezydencja nad brzegiem jeziora została wkomponowana w zielone otoczenie. W domu projektu pracowni Blouin Beauchamp Architectes każdy element wnętrza i zewnętrza został zaprojektowany z myślą o podkreśleniu naturalnych walorów otaczającego krajobrazu. Prostota całości tworzy komfortową, jasną i ciepłą przestrzeń, pełną również elegancji i oryginalnych akcentów.
The Slate Residence
Lokalizacja: Montreal, Kanada
Projekt: Blouin Beauchamp Architectes
Generalny wykonawca: Parma Construction Inc.
Konstrukcja: CLA Experts Conseils Inc.
Inżynieria mechaniczna/elektryczna: MRA
Symulacja energetyczna: Martin Roy et Associés (MRA)
Architektura krajobrazu: Fahey et associés
Zagospodarowanie terenu: Uni-Vert
Zdjęcia: Raphaël Thibodeau
Źródło: v2com
The Slate Residence
Dom The Slate położony jest na długiej działce w regionie Greater Montreal, graniczącej z jednej strony z drogą biegnącą wzdłuż dawnych terenów rolniczych, z drugiej z Lake of Two Mountains („jeziorem dwóch gór”). Po wejściu na teren, aleja wysadzana wysokimi, dojrzałymi drzewami prowadzi w kierunku wody, gdzie rozległe wybrzeże i bujna roślinność stanowią niezaprzeczalne atuty, które warto zachować i podkreślić.
Klienci pragnęli zbudować duży, jednopoziomowy dom. Projekt obejmował również integrację wielu garaży do prezentacji kolekcji samochodów. Głównym wyzwaniem tego typu projektów jest wdrożenie strategii zmniejszających wpływ środowiskowy takiego budynku, przy jednoczesnym tworzeniu spektakularnych przestrzeni podkreślających naturalne walory terenu.
Od pierwszych szkiców pomysł na dom zakładał podział programu funkcjonalnego na dwa odrębne segmenty: część mieszkalną i garaż dla kolekcji samochodów. Część mieszkalna ma kształt kwadratu i zajmuje zachodnią część działki, umożliwiając otwarcie w kierunku wody. Garaż ma bardziej liniową formę i jest wkomponowany w ziemię. Powstały układ w kształcie litery 'L’ uzupełnia zaaranżowany plac – przedpole, które oznacza wejście i integruje przestrzenie manewrowe.
Nowa konstrukcja, położona z dala od drogi publicznej, pozwala z jednej strony zachować istniejący krajobraz we wschodniej części działki, zapewniając spokój i prywatność, a także podkreślić krajobraz i bliskość jeziora na końcu drogi.
Sceny kontemplacji
Na styku dwóch segmentów znajduje się główne wejście. Lekko cofnięte, otoczone jest murami z łupka i ogrodem przedpola. Ta kluczowa przestrzeń sąsiaduje z małym wewnętrznym ogrodem od strony południowej, pozwalając na przenikanie światła w południe.
Kwadratowy segment domu rozwija się wokół centralnego atrium. Ta przestrzeń akcentuje wewnętrzną podróż i organizuje rozkład funkcji: przestrzeni mieszkalnych, sypialni i apartamentu głównego. Atrium zapewnia również naturalne oświetlenie serca przestrzeni mieszkalnej. Na posadzce centralnego dziedzińca znajduje się niewielki basen na dużych płytach z łupka.
Fasada od strony jeziora składa się z dużych przesuwnych paneli szklanych, oferując panoramiczny widok na zatokę. Przestrzenie mieszkalne rezydencji wychodzą na zewnątrz poprzez werandę, szereg tarasów i basen bez krawędzi. Duży dach budynku, niczym drewniana zasłona, rozciąga się na zewnątrz, zacieniając fasadę przed słońcem i chroniąc ją przed żywiołami jeziora.
Segment prezentujący kolekcję samochodów jest rozmieszczony na dwóch poziomach: parterze komunikującym się z przestrzeniami mieszkalnymi domu i piwnicy dostępnej poprzez przekształconą topografię terenu. Ta strategia zmniejsza ślad budynku na działce oraz widoczność części garażowej, ułatwiając jego integrację z otoczenie. Aby uniknąć „komercyjnego” wyglądu głównej fasady z szeregiem drzwi garażowych, są one ukryte za pasem drewnianej okładziny.
Materiały wybrane do realizacji domu miały na celu odzwierciedlenie prostoty, autentyczności i trwałości. Elewacje wykończone zostały łupkiem i drewnem cedrowym. Mur z łupka, materiału pozyskiwanego z Eastern Townships, znajduje swoje odzwierciedlenie w zagospodarowaniu terenu; żwir i płyty z tego samego kamienia zostały wybrane na nawierzchnie jezdne, dodatkowo łącząc budynek z otoczeniem. Drewno, które zdobi niektóre fasady mniej narażone na warunki klimatyczne, znajduje się również we wnętrzach. Również wewnątrz, większość sufitów jest pokryta panelami z cedru, co nadaje przestrzeniom domowego ciepła.
Dążenie do zmniejszenia wpływu środowiskowego domu znajduje odzwierciedlenie w efektywnej powłoce i wysokowydajnych systemach mechanicznych. Konsultacje podczas procesu projektowania z ekspertami w zakresie symulacji energetycznych pozwoliły na optymalizację projektowanych rozwiązań w zakresie m.in. rozmiaru i orientacji okien, stosując również potrójne szklenie oraz izolację termiczną przekraczającą obowiązujące standardy.