Wnętrze domu w Jaworznie jest nowoczesne i minimalistyczne. Wykończone zostało w oparciu o klasyczną stonowaną kolorystykę – bieli czerni ze znaczącym dodatkiem okładzin drewnianych. Koncept pracowni MUS Architects wzbogacają także akcenty w postaci roślinności oraz dekoracji wolnostojących.
Wnętrze domu w Jaworznie
Projekt: MUS ARCHITECTS (Adam Zwierzynski, Anna Porebska)
Zdjęcia: Janina Tyńska
Wnętrze domu w Jaworznie
Powierzchnia 370m2 rozłożona jest na dwóch kondygnacjach. Parter stanowi w całości część dzienną domu z dużym salonem otwartym na ogród oraz jadalnię i kuchnię w części frontowej budynku. Charakterystycznym elementem porządkującym i dzielącym przestrzeń jest czarny „box” integrujący w swojej formie zarówno funkcjonalne elementy wymienionych kluczowych funkcji strefy dziennej domu jak i kilka pomieszczeń uzupełniających oraz komunikację pionową (schody).
Czarny prostopadłościan umieszczony jest centralnie między salonem a kuchnią oraz jadalnią. Z jednej strony znajduje się tutaj kominek i zabudowa meblowa tworząca ścianę salonu, z drugiej wysoka zabudowa meblowa kuchni oraz spiżarnia. Boczne ściany „boxu” dostępne są z korytarzy – od strony podjazdu. Z jednej strony znajdują się schody, WC, i pomieszczenia gospodarcze, z kolei od strony zaplecza i wyjścia w kierunku lasu sosnowego zaplanowano pokój rekreacyjny oraz kolejne mniejsze pomieszczenia gospodarcze. Na parterze paleta przyjętych barw i faktur jest bardzo prosta – kolory czarny i biały oraz uzupełniający całość parkiet drewniany.
Niewątpliwym akcentem jest również toaleta gościnna. Purystycznie białe wnętrze (żywiczna posadzka oraz białe ściany i armatura) silnie kontrastuje tu z ekspozycją żywych roślin i mchów stabilizowanych wypełniających w całości ścianę naprzeciwko wejścia do pomieszczenia. Całość założenia kompozycyjnego potęguje lustro zastosowane na całości ściany prostopadłej do „dominanty kompozycyjnej” – powielając „ścianę zieleni” i wpływając na doznania optyczne użytkowników przestrzeni.
Piętro jest strefą „nocną” – prywatną przestrzenią domowników. Po jednej stronie rzutu poziomego tej kondygnacji zlokalizowana jest duża sypialnia z centralnie umieszczonym łóżkiem oraz łazienką wydzieloną wyłącznie przegrodami szklanymi a także dużą garderobą. Po drugiej stronie piętra znajdują się dwa pokoje, łazienka oraz garderoba. Kolorystyka piętra jest również syntetyczna i zwięzła, chociaż dużo cieplejsza niż w strefie dziennej domu – czarny kolor stanowi tutaj wyłącznie dodatek, wiodącą rolę przejmuje jasny odcień drewna oraz biel. Projekty pokoi dodatkowo zostały spersonalizowane i wyposażone zgodnie z wytycznymi mieszkańców.