Blue Mountains House projektu studia Prodesi/Domesi to nowoczesny parterowy dom, położony w regionie winiarskim, który charakteryzuje się harmonijnym połączeniem przestrzeni wewnętrznej z otaczającą go przyrodą. Dom z płaskim, zielonym dachem, licznymi przeszkleniami, tarasami i atriami z drzewami oraz roślinami subtelnie wtapia się w krajobraz.
Blue Mountains House
Projekt: Prodesi/Domesi
Główny architekt: Michal Kotlas
Współautor: Václav Zahradníček
Współpraca: Jan Švarc
Lokalizacja: South Moravian Region, Czechy
Powierzchnia użytkowa: 303 m²
Zdjęcia: BoysPlayNice
Współpraca: Domesi
Blue Mountains House
Rodzina pochodząca z południowych Moraw wybrała działkę na obrzeżach malowniczego miasteczka na realizację swojego wymarzonego domu. Teren położony jest w regionie winiarskim, z łagodnie pofałdowanym krajobrazem, licznymi winnicami i urokliwymi wioskami. Na początku współpracy architekci spotkali się z inwestorem na miejscu i od razu byli pod wrażeniem potencjału lokalizacji. Dodatkowo, okazało się, że właściciel i architekci podzielają podobne poczucie estetyki oraz podejście do tworzenia architektonicznie dopracowanego i zrównoważonego budynku. W początkowych etapach współpracy użycie wirtualnej rzeczywistości (okularów VR) pomogło ujednolicić wizję przestrzeni. Klient zyskał dzięki temu wyraźniejszy obraz wnętrz domu.
Efektem jest wypełniony drewnem budynek położony w otoczeniu domów na obrzeżach wioski, w bezpośrednim sąsiedztwie winnic i sadów morelowych. To właśnie krajobraz wokół domu inspirował architekta podczas pracy nad projektem.
Chcieliśmy, aby zieleń z zewnątrz przenikała do wnętrza domu, co udało się osiągnąć dzięki szklanym ścianom i atriom łączącym przestrzeń wewnętrzną z ogrodem poprzez tarasy. W jednym z atriów posadziliśmy drzewo, które przy słonecznej pogodzie tworzy ciekawą grę światła i cienia, a także stanowi naturalną przegrodę między salonem a zewnętrzem – tłumaczy Michal Kotlas.
Główne dojście do domu jest otwarte, bez ogrodzenia, i służy zarówno jako dojazd dla auta, jak i wejście piesze. Wybrukowana strefa wejściowa jest oddzielona od otoczenia betonowymi ścianami, które zapewniają widoki na prywatną część ogrodu. Te same ściany łączą przestrzenie wewnętrzne domu z otoczeniem. Budynek płynnie wtapia się w krajobraz, co potęguje płaski dach pokryty rozległą zielenią. Zieleń na dachu nie tylko pełni funkcję estetyczną, ale także poprawia mikroklimat wewnątrz budynku w upalne dni. Wszystkie pomieszczenia mieszkalne otoczone są tarasami, a dach stanowi naturalną osłonę przed deszczem i słońcem. Przy głównym tarasie przed salonem znajduje się staw kąpielowy, który, podobnie jak zazieleniony dach, pomaga regulować temperaturę w ciepłe dni. Po drugiej stronie domu na tarasie zaprojektowano zagłębiony basen, prysznic zewnętrzny oraz wygodny dostęp do toalety. Dalej rozpościera się ozdobny ogród, który przechodzi w tradycyjny sad, z domkiem gościnnym i zapleczem na jego końcu. Mimo znacznej wielkości, dom ma dyskretny charakter i doskonale wpisuje się w otaczający krajobraz.
Wszystkie pomieszczenia mieszkalne mają maksymalny kontakt z ogrodem. Okna od podłogi do sufitu z ukrytymi ramami nie zakłócają widoku na okolicę. Dwa pokoje służące jako gabinety zostały połączone małym atrium z miejscem do siedzenia, które dostarcza naturalne światło do korytarza wewnątrz. Główna przestrzeń mieszkalna z dużą kuchnią, jadalnią i częścią wypoczynkową jest całkowicie otwarta na otoczenie. Efekt ten potęgują drewniane panele akustyczne na suficie, które przechodzą przez bezramowe okna z wnętrza na sufit zewnętrznego dachu, co wizualnie powiększa wnętrze i łączy je z krajobrazem. W rogu salonu znajduje się kominek otoczony obudową przypominającą beton architektoniczny. Pomieszczenie gospodarcze wyposażone jest w pralkę, suszarkę oraz blat roboczy do składania prania. Dodatkowo, znajduje się tam podwyższona kabina prysznicowa dla psów z prysznicem wyposażonym w szczotkę.