Projekt budynków biurowych pracowni Easst.com powstał na zdegradowanych urbanistycznie terenach Kopaniny. Jest to nieoficjalna dzielnica Poznania wygrodzona ulicą Głogowską, torami kolejowymi oraz gliniankami (tzw. Szachtami) będącymi pozostałościami po historycznej lokalizacji na tych obszarach cegielni. Dzielnica jest zabudowana dość chaotycznie a proces porządkowania zabudowy dopiero się rozpoczął. Przy dużej ekspansji zabudowy miejskiej przypadkowa zabudowa handlowo-przemysłowa ustępuje miejsca budynkom o charakterze biurowym i mieszkaniowym.
Budynki biurowe
Architektura: Easst.com / ul. Szewska / arch. Łukasz Sterzyński, arch. Marcin Sucharski +48 61 221 27 50
Lokalizacja: ul. Kopanina, Poznań
Realizacja: 20118/2019 r.
Powierzchnia użytkowe budynku „A”: 4834m2
Powierzchnia zabudowy: 856,47 m2
Zdjęcia: Przemysław Turlej
ETAP PIERWSZY BUDYNEK A
Projekt zakłada powstanie dwóch pięcio-kondygnacyjnych budynków biurowych ustawionych równolegle względem siebie oraz prostopadle do drogi głównej. Budynki będą posiadały parkingową kondygnację podziemną. Całość zostanie skomunikowana windami i centralnie zlokalizowanymi klatkami schodowymi. Na etapie projektowym budynki nie miały jeszcze najemców dlatego zaistniała konieczność stworzenia maksymalnie prostych i możliwych do dowolnego zagospodarowania rzutów.
„Główna idea kształtowania elewacji polega na zwiększaniu przeszkleń ku górze obiektów. Z najwyższych kondygnacji rozciąga się bowiem widok na przyległe zielone tereny oraz malownicze glinianki, które są najbardziej charakterystycznym elementem pejzażu.”
Ostatnie kondygnacje zostały zatem niemal całkowicie przeszklone. Dzięki takiemu założeniu powstała abstrakcyjna kompozycja okien dodatkowo wzmocniona przez stworzenie skośnych elementów elewacji, które dały dodatkowe możliwości wzbogacenia kompozycji. Skóra budowli została zaprojektowana jako panele aluminiowe z blachy gładkiej oraz wytłaczanej na skosach oraz wejściu do budynku. Dodatkowo zastosowano 3 kolory elementów elewacji: dwa odcienie szarości oraz kolor złoty na wejściu do budynku oraz w jego wnętrzu. Mała architektura została zrealizowana z betonu architektonicznego i uzupełniona szkłem.
W pierwszej kolejności został zrealizowany budynek A, znajdujący się po stronie północno-zachodniej działki. Budowa kolejnego obiektu rozpocznie się jeszcze w tym roku.