Projektowany budynek znajduje się na skrzyżowaniu ulic Półwiejskiej oraz Królowej Jadwigi. Koncepcja budynku ma na celu wypełnienie tkanki miejskiej w prestiżowym dla Poznania miejscu. Sąsiedztwo takich obiektów jak Poznań Financial Center, Andersia Tower oraz Stary Browar powoduje, że planowana inwestycja nabiera dużego znaczenia urbanistycznego.
Budynek mieszkalno-usługowy
Architektura: Easst.com / www.easst.com | l. Woźna 9/3 Poznań, 61-760 Poznań | +48 604 56 44 43, office@easst.com
Opracował: arch. Marcin Sucharski
Lokalizacja: skrzyżowanie ulic Królowej Jadwigi oraz Półwiejskiej, Poznań
Pozwolenie na budowę: 2012
Rozpoczęcie inwestycji: 2013-2014/2015
Budynek mieszkalno-usługowy na skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi oraz Półwiejskiej
Założeniem w koncepcji jest zaakcentowanie narożnika na zbiegu dróg przez podniesienie wysokości budynku i nawiązanie do kamienic usytuowanych wzdłuż ulicy Półwiejskiej. Przedstawiona na koncepcji kamienica swoją elewacją od ulicy Półwiejskiej domyka plac Andersa oraz jest akcentem urbanistycznym w najeździe od dworca PKP i PKS. Swoją wysokością stanowi łącznik pomiędzy dużym kubaturowo budynkiem PFC a kwartałem budynków wzdłuż ul. Królowej Jadwigi.
Kamienica ta będzie akcentem również na osiach ulic Dolna Wilda i Górna Wilda. Istotą w planowaniu kubatury o większej ilości pięter jest stworzenie efektu łagodzenia znaczących różnic wysokościowych pomiędzy wieżowcami a istniejącą architekturą kamienic. Wejścia do sklepów w parterze oraz wejście do holu z dwoma windami prowadzącymi na wyższe kondygnacje planuje się od ulicy Półwiejskiej.
Elewacja planowana jest jako delikatna kompozycja otworów okiennych z reliefem. Projektuje się płyty okładzinowe w systemie elewacji wentylowanej o wysokiej odporności na zabrudzenia oraz niszczące czynniki atmosferyczne. Ostatnia kondygnacja jest wycofana w stosunku do linii zabudowy tworząc przestrzeń balkonu. Balustrada balkonu, podobnie jak balustrada portfenetrów wykonana będzie ze szkła. Klamrą spinającą budynek jest forma w kształcie litery L oddzielona od całego budynku pasmem przeszkleń. Parter oraz pierwsze piętro przeznaczone na handel oraz usługi posiadają znaczne przeszklenia witryn. Całość konstrukcji wykonana jest w sposób umożliwiający dowolne kształtowanie powierzchni poszczególnych kondygnacji – możliwe jest łączenie mieszkań lub przeznaczenie dowolnego piętra na cele handlowo-usługowe.
Budynek skomunikowany jest centralną klatką schodową wyposażoną w dwie windy.
Ogólna charakterystyka obiektu
Budynek zaprojektowano jako sześcio-kondygnacyjny, podpiwniczony.
Projekt budynku zakłada urbanistyczne domknięcie ważnego widokowo narożnika.
Bryłę zaprojektowano tak, aby od ulicy Królowej Jadwigi dopasowała się do istniejącej historycznej zabudowy a od ul. Półwiejskiej nawiązała wysokością do takich dominant urbanistycznych jak stary Browar. Dlatego też część budynku przyległa do zwartej zabudowy przy ul. Królowej Jadwigi jest pięciokondygnacyjna, kształtem dachu kontynuuje linię dachu budynku sąsiedniego. Natomiast część przyległa do ul. Półwiejskiej to sześcio-kondygnacyjna bryła kryta dachem płaskim.
Budynek funkcjonalnie podzielono na dwie strefy.
Kondygnacje -1, 0 i +1 mieszczą funkcję użytkową, kondygnacje wyższe funkcję mieszkaniową.
Zestawienie mieszkań:
– jednopokojowe – 9szt.
– dwupokojowe – 20szt.