Budynek Serpentine Bookhouse to efektowny dom książki usytuowany pośród drzew wzdłuż ekologicznego korytarza rzeki Dasha w Shenzhen. Rybackie tradycje zainspirowały architektów z pracowni ATELIER XI do stworzenia koncepcji „spiralnej muszli”. Budynek funkcjonuje jako rosnąca spiralna rzeźba artystyczna.
Obiekty użyteczności publicznej
-
-
Architektura na świecieObiekty użyteczności publicznej
Nowy Duński Parlament: Nowoczesna przestrzeń otwarta na obywateli
przez tmprzez tmZespół duńskich architektów z pracowni Cobe, Arcgency i Drachmann oraz inżynierów ze Sweco wygrał konkurs na projekt przyszłego duńskiego parlamentu w Kopenhadze. Inwestycja, planowana na terenie historycznego centrum Danii, ma na celu otwarcie i uatrakcyjnienie przestrzeni, zapewniając obywatelom łatwiejszy dostęp do niezbędnych funkcji.
-
Architektura na świecieObiekty użyteczności publicznej
Nowy ratusz w Trofa – surowa elegancja i otwartość
przez tmprzez tmW odnowionym, przekształconym w Ratusz Gminy Trofa budynku, architekci z pracowni NOARQ starali się zachować istniejącą strukturę, jednocześnie dostosowując ją do nowych potrzeb. Projekt ratusza w Trofie wyraża nie tylko funkcjonalność i zrównoważony rozwój, ale także dbałość o estetykę i harmonię z otoczeniem.
-
Pracownia Petera Pichlera, we współpracy z architektem Pavolem Mikolajcakiem, wygrała konkurs na zaprojektowanie nowego schroniska górskiego na wysokości 2000 metrów we włoskich Dolomitach. Kształt dachu czerpie inspirację z typowych schronisk znajdujących się w okolicy, podczas gdy rozgałęzione dachy i złożona struktura wnętrza wyrażają nową, współczesną interpretację klasycznego schroniska górskiego.
-
Architektura na świecieObiekty transportuObiekty użyteczności publicznej
Węzeł komunikacyjny w Fiães
przez tmprzez tmObiekty infrastruktury również mogą tworzyć ciekawą architektonicznie przestrzeń i formę. Węzeł komunikacyjny w okolicach Fiães, niewielkiej wsi na północy Portugalii, zawiera obszerny parking, plac manewrowy dla autobusów i budynek techniczny o dynamicznej, przykuwającej wzrok formie. Obiekt zrealizowany został według projektu Atelier d’Arquitectura Lopes da Costa.
-
Obiekty użyteczności publicznej
Dom Komedii Aleksandra Fredry, czyli architektoniczno-teatralny dialog z przeszłością
przez tmprzez tmW Pracowni Projektowej Jankowski i Opyrchał powstał projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Łaszczowie, w którym będzie miał siedzibę Dom Komedii Aleksandra Fredry, koncepcja pod wieloma względami wyjątkowa – unikatowa w portfolio JiO, ale także w kontekście współcześnie dokonywanych renowacji i odbudów.
-
Obiekty użyteczności publicznejProjekty wnętrz
Kultura i sztuka we wnętrzach kościoła. Nowa funkcja we współczesnym stylu.
przez tmprzez tmWłaściciel zabytkowego kościoła postanowił rozbudować całe założenie o niewielką oficynę, która stworzy nową przestrzeń magazynową, a tym samym pozwoli uwolnić budynek na cele kulturalne, takie jak mniejsze koncerty, publiczne odczyty, wykłady lub pokazy sztuki. Głównym założeniem i celem projektu pracowni atelier-r było połączenie ogólnej rekonstrukcji historycznego budynku z nowymi funkcjami kulturalnymi i społecznymi.
-
Architektura biurowaArchitektura mieszkalnaArchitektura na świecieObiekty użyteczności publicznej
Espoo House. Innowacyjny budynek miejski w konstrukcji z drewna.
przez tmprzez tmDuńskie studio architektoniczne Cobe wraz z fińską firmą Lundén Architecture Company wygrały konkurs na zaprojektowanie Espoo House – hybrydowego budynku miejskiego, który ma stanowić przyjazną przestrzeń zarówno dla administracji, jak i mieszkańców. Projekt wyróżnia wykorzystanie drewna oraz ścisły związek z otoczeniem miejskim i naturalnym, co podkreśla zaangażowanie Espoo w innowacyjne rozwiązania uwzględniające wyzwania środowiskowe i społeczne.
-
Architektura krajobrazuArchitektura na świecieObiekty użyteczności publicznej
Wojskowy bunkier przekształcony w elegancki i lekki pawilon otwarty na naturę
przez tmprzez tmPawilon Brekstad to efekt przekształcenia starego bunkra wojskowego położonego na półwyspie Fosen w środkowej Norwegii – spotykającym się na zachodzie z Norweskim Morzem, z drugiej strony z fiordem Trondheim. Program pawilonu projektu pracowni ASAS arkitektur jest dynamiczny i został opracowany na potrzeby prywatnych i społecznych wydarzeń, wykładów oraz wizyt klientów związanych z pobliską farmą.
-
Architektura krajobrazuObiekty użyteczności publicznej
Architektura biotopów. Orientarium w Łodzi – najlepszy budynek minionego roku w Polsce
przez tmprzez tmProjekt Orientarium w Łodzi pracowni Szlachcic Architekci zdobył najważniejszą w Polsce nagrodę architektoniczną – Grand Prix SARP 2023 oraz Nagrodę Roku SARP 2023 za budynek użyteczności publicznej. Dorota Szlachcic, autorka projektu przybliża nam architekturę biotopów oraz projekt wielokrotnie nagradzanego łódzkiego Orientarium.
Obiekty użyteczności publicznej służą nam wszystkich i dla nas wszystkich są dostępne. Staramy się pokazywać interesujące, współczesne budynki publicznej – z Polski i zza granicy – budynki biurowo-administracyjne, muzea czy mniejsze obiekty usługowe, która wzbogacają przestrzeń i program danego miejsca.