Rewitalizacja budynku "Second skin". Projekt: danielmsantos. Zdjęcia: Ivo Tavares Studio

Subtelna fuzja starego z nowym. Imponująca modernizacja w portugalskiej Figueira da Foz

Dwa wieki po wybudowaniu nadrzeczny budynek zlokalizowany w eleganckiej dzielnicy portugalskiej miejscowości Figueira da Foz staje przed nowym wyzwaniem. Jego rewitalizacja przywołuje wspomnienia z okresem belle époque i nadaje mu nowy, śmielszy i lekceważący kontekst rdzeń.

Dwa koła na szlaku - koncepcja górskiej toalety projektu Jakuba Lazarowicza

Dwa koła na szlaku – koncepcja górskiej toalety projektu Jakuba Lazarowicza

Koncepcja Jakuba Lazarowicza to projekt toalety dla turystów zlokalizowanej na górskich szlakach. Praca zdobyła wyróżnienie w rozstrzygniętej niedawno 23. edycji konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”.

Budynek z ogromnych klocków LEGO. Niezwykła przestrzeń projektu BIG

Do zaprojektowania LEGO HOUSE pracownia BIG, całkiem dosłownie użyła metody budowania z zabawkowych klocków LEGO. Projekt jest przeniesieniem dziecięcej fantazji o tworzeniu nowych światów do rzeczywistej skali architektonicznej. Budynek jest nie tylko przestrzenią wystawową ale pełni także funkcję przestrzeni miejskiej.

Fuzja Łódź. Projekt rewitalizacji: Medusa Group

Fuzja Łódź: rewitalizacja w duchu miejsca. „Chcemy, by ludzie pokochali to miejsce” – mówi Przemo Łukasik

 – Oczyszczamy, pozostawiając wszystkie blizny. W ten sposób chcemy stworzyć autentyczną mapę dokumentującą bieg historii – mówi Przemo Łukasik z Medusa Group. Zdradza kulisy procesu tzw. konserwacji zachowawczej prowadzonej w secesyjnej elektrowni z 1910 roku, na terenie zabytkowych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera.

Butikowy biurowiec XS Wigury Office, Łódź. Projekt: REFORM Architekt | Marcin Tomaszewski

Rewitalizacja starej stróżówki. Połączenie współczesności i industrialnej zabudowy w sercu Łodzi

Łodzi nie można odmówić charakterystycznej zabudowy, ma na to wpływ przede wszystkim historia miasta i rozwój przemysłu włókienniczego. Dzięki temu dziś wiele budynków w Łodzi to popularne lofty. Ostatnie lata w architekturze pokazały, że nie trzeba, a nawet nie warto burzyć. Należy korzystać z tego, co jest.

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Chęcinach. Projekt: WXCA | Pracownia Architektoniczna. Zdj. Daniel Ciesielski

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach najlepszym obiektem dla klimatu

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Chęcinach (ECEG) autorstwa warszawskiej pracowni WXCA wygrało prestiżowy konkurs Życie w Architekturze w kategorii „Najlepszy obiekt projektowany dla klimatu w latach 2015-2019”.

KONTENERART 19, Poznań. Projekt: wiercinski-studio – Adam Wierciński. Zdjęcia: Przemysław Turlej

Kontenerart – przestrzeń aktywnego wypoczynku z morskich kontenerów projektu wiercinski-studio

Kontenerart to rekreacyjno-kulturalna przestrzeń publiczna w centrum Poznania. Założenie ustawione jest pomiędzy terenem zabytkowej Starej Gazowni, a popularną ścieżką rowerową „Wartostrada”. To jedno z najpopularniejszych letnich miejsc aktywnego wypoczynku w mieście.

Niezwykły amfiteatr na warszawskim Służewcu - otwarta przestrzeń dla ciekawych spotkań

Niezwykły amfiteatr na warszawskim Służewcu – otwarta przestrzeń dla ciekawych spotkań

Amfiteatr Brain Embassy to otwarta, demokratyczna przestrzeń dla ciekawych spotkań i pokazów artystycznych dostępna dla wszystkich mieszkańców i pracowników biznesowej części Służewca. Ostateczna forma budowli to połączenie archetypicznego kształtu amfiteatru oraz niezwykle potrzebnych w tej części miasta wysp zieleni.

Równo za rok rusza Wystawa Światowa Expo 2020 Dubai Jaką Polskę pokażemy światu?

Równo za rok rusza Wystawa Światowa Expo 2020 Dubai. Jaką Polskę pokażemy światu?

Polska gościnność, dynamika strategicznych sektorów polskiej gospodarki, połączenie sztuki wzorniczej i osiągnięć technologicznych – tak opowiemy o Polsce na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. Wspólnym mianownikiem naszego udziału stanie się hasło przewodnie: „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.