Położona w Araraquara, słonecznej miejscowości na obszarze stanu São Paulo w Brazylii, rezydencja z architekturą pracowni Reinach Mendonça Arquitetos Associados, zaprojektowana została z myślą o rodzinie, która lubi spędzać wolne chwile w swoim rodowitym mieście. W tym dużym domu nie ma schodów, są za to rampy, które zapewniają jego mieszkańcom prawdziwy spacer, nadając przestrzeni wewnątrz luźny i otwarty charakter.
Rezydencja FG
Pracownia : Reinach Mendonça Arquitetos Associados
Lokalizacja: Araraquara, Brazylia
Powierzchnia zabudowy: 1152 m²
Powierzchnia działki: 2000 m²
Architektura: Henrique Reinach i Mauricio Mendonça
Współpraca: Humberto Buso, Luciana Maki, Frederico Zara Chiarelli, Lucas Padovani, Tony Chen, Marcello Zahr, Maurício Metello, Ana Júlia Sprovieri, Flora Fuji, Maíra Cordeiro, Rúbia Moreira, Flávia Henriques, Natália Campos, Jéssica Lianza, Lucas Pohl, Lucas Ferreira, Natasha Vilaça
Struktura: Benedyktyni Engenharia
Elektryka, hydraulika: Zamaro
Oświetlenie: Franco and Fortes Lighting Design
Architektura krajobrazu: Raul Pereira
Wnętrza: Maria Brasil Architecture Interiors
Konstrukcja: Construtora BVM
Zdjęcia: Nelson Kon
Brazylijski projekt, skupiający się na dużej przestrzeni wspólnej dla domowników.
Aby wzmocnić tę rodzinną energię, w budynku powstało wiele przestrzeni wspólnych, integracyjnych i wypoczynkowych. Salon i jadalnia łączą się z miejscem na grilla i razem z ogrodem i balkonami tworzą wspólną przestrzeń. Z wyjątkiem apartamentu, wszystkie pokoje otwierają się na basen. Rezydencja formująca się w literę „L” zapewnia widok na ogród przydomowy.
Żelbet jest mocnym i definiującym elementem tego projektu. Wprowadzając integrację wspólnych stref, przeszklone drzwi przesuwne są wolne od słupów konstrukcyjnych. Wewnątrz i na zewnątrz, na parterze domu, kamienna podłoga São Tomé – chroniona żywicą – sprawia, że otoczenie razem z przestrzeniami wewnątrz tworzy jedną przestrzeń. Do pokrycia muru górnego bloku zastosowano rodzaj metalowej boazerii: panel alucynkowy (stop aluminium i cynku), który nadaje się również do powierzchni wewnętrznych i sufitów.
Największym wyzwaniem w projektach domów wypoczynkowych jest zaplanowanie pomieszczeń tak, aby każdy z mieszkańców czuł się dobrze i komfortowo. „Naszą rolą jest organizowanie środowisk w sposób, który spełnia miarę marzeń, bez przewymiarowania, a co za tym idzie, niedostatecznego wykorzystania”, mówi Maurício Mendonça, partner w RMAA i architekt odpowiedzialny za projekt.
Wewnętrzny układ komunikacyjny willi to prawdziwy spacer. W początkowej koncepcji, rodzinna serdeczność wewnątrz domu była tym, co przyświecało architektom podczas realizacji projektu. W tym celu zamiast schodów zaprojektowano rampy. Ta różnica sprawia, że trasa przestrzeni jest lżejsza i nie trzeba zwracać uwagi na stopnie – w przypadku schodów. Oprócz łączenia podłóg, wizualne połączenie rampy pokazuje w elewacji całą kamienną podłogę São Tomé – materiału, który ucieszył właścicieli. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy domu mogą chodzić boso nie martwiąc się o poślizgnięcie.
W przestrzeni rezydencji znalazł swoje miejsce między innymi stół jadalniany z 18-stoma miejscami siedzącymi, wskazujący na liczbę osób odwiedzających to miejsce.
Łazienka otrzymała mały prywatny ogródek, który sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu. Wspomniane rampy prowadzą do biura – od strony ulicy – i dalej w górę do holu przy pokojach mieszkalnych. Przy wysokości sufitu sięgającej prawie 6 metrów drewniany sufit jest pofalowany, zapewniając delikatniejszy i miękki charakter przestrzeni wewnątrz oraz komfort akustyczny. 30-sto centymetrowa szczelina między ścianą a płytą pozwala na naturalne oświetlenie, które zalewa przestrzeń światłem. Przy głównym wejściu do domu kubatura metalowych ścian biurowego wspornika nad ogrodem, w mocnej i atrakcyjnej kompozycji sygnalizuje duży podwójny portal wejśćiowy.