Duńskie studio Cobe w 2023 roku zakończyło realizację projektu Opera Park w Kopenhadze, co oznacza znaczącą transformację niegdyś przemysłowego terenu w zieloną oazę w samym sercu miasta. W odpowiedzi na coraz większy deficyt terenów rekreacyjnych wśród miejskiej zabudowy, projekt wprowadza do życia aglomeracji orzeźwiającą oazę, składającą się z sześciu starannie zaaranżowanych ogrodów i centralnie położonej szklarni.
Opera Park, Koepnhaga, Dania
Projekt: Cobe
Inżynieria: Vita, Via Trafik, DBI and Lüchninger Meyer Hermansen
Współpraca: Hansson og Knudsen, Bauer, Redtz Glas og Façade, HSM Industri, GK Danmark, Bravida
Danmark, Høyrup & Clemmesen, KONE, Phønix Tag, Jakon, Areo, Terrazzo.dk, Raadvad Maleren,
Snedkerierne, OKNygaard, Palmproject Europe, Scanview Systems, Zurface, Retail Reflexions, Vector Foiltech
Zdjęcia: Francisco Tirado
Opera Park w Koepnhadze
Projekt duńskich architektów został wybrany w konkursie architektonicznym Fundacji A.P. Møller, którego celem było zaprojektowanie nowego parku na dawnej wyspie o przemysłowo-portowym charakterze w Kopenhadze. Teren, położony obok Królewskiej Opery Duńskiej, to jedno z najważniejszych miejsc w porcie, które zamiast wypełniania nową zabudową, zostało przekształcone w bujny, zielony park. Dziś wyspa jest domem dla zróżnicowanego i naturalnego krajobrazu. Nowy publiczny park nadbrzeżny tworzy zielony kontrapunkt dla gęsto zabudowanego fragmentu Kopenhagi.
Park, o powierzchni trzech boisk piłkarskich, składa się z sześciu ogrodów z różnych części świata: Północnoamerykańskiego Lasu, Duńskiego Lasu Dębowego, Nordyckiego Lasu, Ogrodu Orientalnego, Ogrodu Angielskiego i Ogrodu Subtropikalnego mieszczącego się w szklarni. Ogrody skrywają różnego typu niespodzianki, takie jak fontanna, staw z liliami wodnymi czy basen lustrzany, gdzie krople wody delikatnie uderzają w powierzchnię wody w kojącym rytmie. Kręte ścieżki i organicznie kształtowane grupy kwiatów splatają ze sobą poszczególne elementy parku.
„Opera Park to miejsce, w którym natura stoi na pierwszym miejscu. Dzięki sześciu ogrodom, krętym ścieżkom i starannie wybranym punktom widokowym, projekt wykorzystuje elementy kopenhaskich romantycznych ogrodów, aby zmierzyć się z dzisiejszymi wyzwaniami, takimi jak spadek bioróżnorodności i gospodarka wodna. Służący rekreacji, relaksowi i kontemplacji, teren tworzy w krajobrazie miasta bardzo potrzebną zieloną oazę. Spacerując, ma się wrażenie zanurzenia się w naturze, prawie zapominając, że znajduje się przecież w samym środku gęsto zabudowanego centrum miasta” – mówi Dan Stubbergaard, założyciel biura Cobe i Profesor na Harvardzie.
Oaza przez cały rok tworzy scenę dla wszelkiego rodzaju życia. Zaprojektowana została jako zachęcająca, całoroczna atrakcja publiczna. Roślinność, jej zapach, kolor i gęstość zmieniają się wraz z porami roku. Wiosna kwitnie w bogatej palecie kolorów, lato przynosi różne odcienie zieleni, jesień prezentuje czerwone i żółte tonacje, a zima jest zdominowana przez zielone iglaki i zamarznięte stawy. Szeroka różnorodność gatunków roślin tworzy bogate środowisko dla ptaków i owadów, które znajdują tu pokarm i schronienie.
W sercu parku znajduje się szklarnia z kawiarnią oraz parking podziemny. Szklarnia została zaprojektowana jako organicznie kształtowana struktura szklana z unoszącym się dachem, mająca zaskakiwać i zachwycać odwiedzających podczas poruszania się po bujnym krajobrazie wyspy. Przykryty zielonym dachem trakt zapewnia zadaszone połączenie z Królewską Operą Duńską.
Poprzez integrację współczesnych rozwiązań Opera Park ustanawia nowy standard ekologicznego projektowania miejskiego. Ponadto, jego uniesiony teren pełni rolę obiektu chroniącego przed powodzią, zapewniając odporność parku na zmieniające się warunki klimatyczne.
Dzięki wizjonerskiej wizji, całe założenie stanowi żywy dowód na harmonijną współegzystencję natury i miasta. Projekt oferuje odwiedzającym przestrzeń, w której przez cały rok mogą nawiązać kontakt z pięknem naturalnego świata w otoczeniu miejskiego gwaru.