Optical Glass House znajduje się wśród wysokich budynków w centrum Hiroszimy, z widokiem na ulicę z wieloma przejeżdżającymi samochodami i tramwajami. Aby uzyskać prywatność i spokój w tym otoczeniu, architekci z pracowni Hiroshi Nakamura & NAP od strony ulicy zaprojektowali ogród i elewację ze szkła optycznego. Ogród widoczny jest ze wszystkich pomieszczeń, a spokojna, bezgłośna sceneria przejeżdżających samochodów i tramwajów nadaje życiu w domu różnorodności.
Optical Glass House
Projekt: Hiroshi Nakamura & NAP
Lokalizacja: Hiroszima, Japonia
Powierzchnia działki: 244㎡
Powierzchnia podłogi: 385㎡
Projekt konstrukcji: Yasushi Moribe
Wykonawca: Imai Corporation
Tekstylia: Yoko Ando
Współpraca (zespół): Atsushi Ikawa
Zdjęcia: Nacasa & Partners Inc.
Optical Glass House
Światło słoneczne ze wschodu, załamujące się przez szkło, tworzy piękne wzory świetlne. Deszcz uderzający w świetlik w zbiorniku wodnym ukazuje wodne wzory na podłodze w strefie wejścia. Światło przefiltrowane przez drzewa w ogrodzie migocze na podłodze w salonie, a super lekka kurtyna z metalu powlekanego tańczy na wietrze. Mimo lokalizacji w centrum miasta, dom pozwala mieszkańcom cieszyć się zmieniającym się oświetleniem i nastrojami miasta w miarę upływu dnia oraz żyć ze świadomością zmieniających się pór roku.
Zastosowano elewację z około 6000 pustaków z czystego szkła (o wymiarach 50 mm x 235 mm x 50 mm). Pustaki skutecznie tłumią dźwięk i umożliwiają stworzenie otwartego, wyraźnie artykułowanego ogrodu, który subtelnie dopuszcza miejską scenerię do wnętrza domu. Na potrzeby realizacji fasady budynku stworzono z odlewu szkło o niezwykle wysokiej przezroczystości z borokrzemianu, surowca wykorzystywanego do produkcji szkła optycznego. Proces odlewania był niezwykle trudny, ponieważ wymagał zarówno powolnego chłodzenia w celu usunięcia naprężeń szczątkowych ze szkła, jak i dużej dokładności wymiarowej.
Fasada o wymiarach 8,6 m x 8,6 m była tak duża, że nie mogłaby stać samodzielnie, gdyby została zbudowana z rzędów pustaków szklanych o głębokości zaledwie 50 mm. Dlatego projektanci przedziurawili je otworami i zawiesili na 75 śrubach ze stali nierdzewnej zawieszonych na belce konstrukcyjnej nad elewacją. Taka konstrukcja byłaby podatna na naprężenia boczne, jednak wraz z pustakami szklanymi naciągnięto je na płaskowniki ze stali nierdzewnej. Płaskownik został osadzony w pustaku szklanym o grubości 50 mm, aby uczynić go niewidocznym, dzięki czemu uzyskano jednolite uszczelnienie. Fasada wygląda jak spływający w dół wodospad, rozpraszając światło i wypełniając powietrze świeżością.
Oryginalny budynek intryguje z zewnątrz, a jego mieszkańcom zapewnia nie tylko prywatność, ale także niezwykłą przestrzeń wypełnioną światłem i zielenią.