Ideą domu zaprojektowanego przez sayos.architects stała się czytelna, mocna forma – układ, złożony z dwóch symetrycznych brył w kształcie trapezowym, ułożonych naprzemiennie. Każda z nich przykryta została dachem jednospadowym wykonanym z płytek włókno-cementowych.
Dom jednorodzinny pod Gdańskiem
Projekt: sayos.architects | architekt Łukasz Gromadziński
Powierzchnia: 320 m2
Dom pod Gdańskiem
Poszczególne elewacje zlokalizowanego niedaleko Gdańska budynku stanowią unikalną kompozycję pełnych ścian wykończonych przy użyciu ręcznie formowanej cegły, przełamanych geometrią poziomych lub pionowych wnęk z otworami okiennymi. Wcięcia w bryle domu zostaną wyłożone płytami HPL o fakturze drewna. Główną rolę w aspekcie wizualnym odgrywa oszczędność ilości dobranych kolorów. Białą bryłę, którą tworzą ściany i połacie dachowe rozcinają jedynie drewniane fragmenty.
W trapezowe formy wpisano wewnętrzny układ pomieszczeń. W niższych częściach brył znalazł się salon z kuchnią i jadalnią oraz garaż. Jednospadowe dachy pozwoliły na stworzenie pomieszczeń o zmiennej wysokości oraz dwukondygnacyjnej strefy wzdłuż środkowej części budynku, którą wykorzystano jako antresolę. Wzdłuż dłuższego boku salonu powstał wewnętrzny taras mieszczący bibliotekę oraz miejsce do czytania, a także zapewniający komunikację z pozostałymi pomieszczeniami zlokalizowanymi na piętrze domu.
W ramach projektu wykonano kompletną aranżację wnętrza. Efekt finalny stał się sumą możliwości zaprojektowania budynku oraz wnętrza. Jednoczesna praca w dwóch specjalizacjach pozwoliła na uzyskanie wysokiego stopnia spójności, przy jednoczesnym efektywnym wykorzystaniu przestrzeni.
sayos.architects
sayos.architects to interdyscyplinarna pracownia architektoniczna z Krakowa realizującą projekty w różnej skali na terenie całego kraju, dopasowane do potrzeb klienta indywidualnego oraz biznesowego. Projektanci unikają abstrakcji. Projektowanie poprzedzają poznaniem lokalnego kontekstu. W pracy dążą do stworzenia produktu projektowego, który staje się odpowiedzią na charakter lokalizacji, potrzeby zamawiającego oraz kapitał inwestycyjny. Ideałem jest rozwiązanie proste, ale nie przypadkowe – optymalne, rozumiane jako możliwie najlepsze w określonych warunkach. Architekci „grają” prostą geometrią, proporcją, materiałem, fakturą, barwą oraz czytelną ideą.