Idea budynku tajlandzkiej kawiarni rozwija się poprzez interpretację nazwy: „French” i „Kitsch”. Oprócz bycia wyspecjalizowaną francuską cukiernią, miłość właściciela do buldoga francuskiego stanowi również tożsamość marki, nadając firmie zabawny, lecz elegancki wizerunek. Projekt studia TOUCH Architect miał na celu wzmocnienie wizerunku łącząc koncepcję ze sztuką, która docenia niedoskonałość poprzez elementy architektoniczne i materiały, odnosząc się do niedoskonałego kształtu rogalika.
Kawiarnia „French Kitsch III”
Lokalizacja: City Link, Mueang, Nakornratchasima, Tajlandia
Właściciele: Chanon Jeimsakultip, Anuchit Vongjon
Projekt: TOUCH Architect
Główni architekci: Setthakarn Yangderm, Parpis Leelaniramol
Zespół: Pitchaya Tiyapitsanupaisal, Tanita Panjawongroj, Thanunya Deeprasittikul, Matucha Kanpai
Wnętrza: Thanunya D.
Konstrukcja: Chittinat Wongmaneeprateep
Instalacje: Yodchai kornsiriwipha x Isarapap Rattanabumrung
Wykonawca: Samma Construction
Powierzchnia użytkowa: 360 m2
Zdjęcia: Metipat Prommomate, Anan Naruphantawat
Źródło: v2com
French Kitsch III
Jednym z głównym odniesień była również architektura francuskich katedr, skąd zaczerpnięto rytmiczne łuki. Zamiast symetrycznych krzywizn, zastosowano niedoskonałe, asymetryczne kształty o różnych skalach.
Budowa formy budynku rozpoczęła się od typowej prostokątnej bryły, która została „zniekształcona” poprzez wycięcie zróżnicowanych łuków. Obłe kształty otaczają gości swoim antycznym, a zarazem nowoczesnym, nieco surowym wyglądem, tworząc cienie wzdłuż korytarza, a gdy światło przechodzi przez okno łukowe, tworzy odbicia na podłodze, podobne do tych w katedralnych witrażach. Przeskalowany, asymetryczny łuk tworzy również kształt przestrzeni wewnątrz podkreślając i akcentując wielofunkcyjną ladę. Na wyższym piętrze w krzywiznach odwróconych łuków wycięto otwory, pozwalając na wpuszczenie światła słonecznego do wnętrza obiektu.
Użycie teksturowanego betonu wzmacnia koncepcję niedoskonałości, gdzie żadna ze ścian nie jest całkowicie gładka, odzwierciedlając tym samym autentyczność materiału, który sam w sobie może być piękny. Wykorzystanie betonu jako głównego materiału sprawia, że meble, dekoracje i lampy LED wyróżniają się na szarym tle. Charakterystyczne krzywizny w tunelowej przestrzeni wnętrza kawiarni tworzą silny, zapadający w pamięć obraz lokalu.