Villa BW to nietypowy dom zlokalizowany w niewielkiej miejscowości na północy Holandii, tam, gdzie falujący krajobraz wydm wpada w niżej położony teren polderowy w głębi lądu. Bryła budynku pracowni Mecanoo charakteryzuje się podwójnie zakrzywionym dachem zestawionym z niepowtarzalnym wyrazem elewacji. Skręcający się dach powstał w wyniku nałożenia na siebie dwóch kształtów. Od strony wydmy zaprojektowano dwuspadowe zwieńczenie charakterystyczne dla zabudowy ulicy, natomiast pozioma linia zamyka formę dachu od strony polderu.
Villa BW
Projekt: Mecanoo
Lokalizacja: Schoorl, Holandia
Powierzchnia: 308 m2
Zdjęcia: Ossip Architectuurfotografie
Villa BW
Program willi rozplanowany został na trzech kondygnacjach, z dodatkowym poziomem w okapie dachu. Ze względu na naturalne ukształtowanie terenu oraz uzupełnienie wału jako kontynuacji krajobrazu wydmowego parter i kondygnacja piwnicy na poziomie -1 mają bezpośredni kontakt z otoczeniem. Od strony południowo-wschodniej połączenie z krajobrazem wzdłuż pochyłego ogrodu zostało wzmocnione przez zamknięcie dwóch pustych przestrzeni systemem ścian osłonowych.
Silne powiązanie krajobrazu z domem przekłada się na ekspresję elewacji i pokrycia dachowego z zastosowaniem jednego naturalnego materiału, wyrażoną przez niestandardową okładzinę z płytek ceramicznych, która otula cały budynek. Ta zindywidualizowana wielobarwna okładzina z glazury reprezentuje przejścia w krajobrazie od wydm do polderu oraz zmienną kolorystykę ziemi i gleby od jasnej do ciemnej.
Na powierzchni ponad 300 metrów znajdują się między innymi salon, jadalnia i kuchnia, główna sypialnia, gabinet i pracownia artystyczna, a także łazienka oraz sauna.
We wnętrzu wszystkie przestrzenie mieszkalne są zorganizowane wokół pustych przestrzeni otoczonych ścianami kurtynowymi i zamkniętego, pokrytego drewnem rdzenia. Ściana kurtynowa zapewnia przejrzystość i światło dzienne aż do poziomu piwnicy. Wystrój wnętrza uzupełniają pięknie oprawione widoki na okolicę, wykorzystujące drewniane ramy przechodzące przez tradycyjne płytki i kafle.
Kolor i wygląd elewacji odgrywa swoją rolę w przejściu od krajobrazu wydmowego do krajobrazu polderowego. Monolityczna bryła budynku została podkreślona przez pochyłe powierzchnie dachu i ściany zewnętrzne. Odcień płytek tworzy spójną całość, łącząc i wtapiając budynek w przekształcający się krajobraz. Kolorystyka jest spójna z odcieniami otoczenia, dzięki czemu willa wtapia się w zmieniający się kontekst. Sceneria wydm i polderów w różnych porach roku została odzwierciedlona w kolorystyce projektu składającej się z 5 odcieni szarości, zieleni i błękitu.
Glazura płytek jest żywa i błyszcząca, nadając elewacji budynku perłowego wydźwięku. Wzajemne oddziaływanie różnych odcieni kolorów tworzy zróżnicowaną, wielobarwną i naturalną fasadę domu. Mieszanka odcieni i warunków oświetleniowych sprawia, że willa za każdym razem wygląda inaczej, nadając budynkowi niepowtarzalnego charakteru.
Wzajemne relacje i kompozycja wielokolorowych płytek zostały starannie dobrane podczas analizy próbek oraz badanie szkliwa na miejscu budowy, w oparciu o kolory, tekstury i stopnie połysku przy zróżnicowanym świetle. Dachówki układane są pionowo, z pionowymi fugami. Na powierzchniach elewacji nie można dostrzec powtarzającego się wzoru, a zmienna krzywizna płaszczyzny dachu wydaje się gładka i jednolita.