IV etap inwestycji Nova Królikarnia to realizowany przez pracownię MFRMGR Architekci projekt zespołu 20 kameralnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zróżnicowanej zabudowie. Projektowane osiedle znajduje się w Warszawie w okolicach parku Arkadia, w pobliżu Królikarni i ulicy Idzikowskiego. Jest to prestiżowa lokalizacja, gdzie króluje mniejsza zabudowa, zieleń oraz tereny rekreacyjne.
Osiedle Nova Królikarnia w Warszawie – IV Etap inwestycji
Projekt zespołu kameralnych budynków mieszkalnych w zróżnicowanej zabudowie.
Autorzy: MFRMGR Architekci
Zespół: Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak, Monika Forgacz
Przewidziana realizacja: 1 kwartał 2022 roku.
Wielkość: 20 budynków, 44 jednostki mieszkalnej
Powierzchnia zabudowy: 3099,46 m2
Powierzchnia całkowita: 9008,5 m2
Osiedle Nova Królikarnia projektu MFRMGR Architekci
„Zależało nam, aby od początku projektowania wyczuć relację przestrzenną między nowymi budynkami i ich ogrodami. Tak aby każdy mieszkaniec miał poczucie komfortu i intymności w swoim domu. Zarazem tez identyfikował się ze swoim nowym domem. Dlatego zaprojektowaliśmy różnorodne obiekty a nie stemple. Nie powoduje to też wrażenia monotonii i nudy. Założyliśmy stworzenie kameralnej, zwartej zabudowy przy jednoczesnym zachowaniu otwartości i stworzeniu przyjaznej przestrzeni sąsiedzkiej” – opowiadają autorzy projektu z pracowni MFRMGR Architekci.
Budynki projektowane w ramach założenia są trzykondygnacyjne. Przestrzeń między nimi rozdzielają prefabrykowane niskie betonowe murki oraz zieleń, na tereny wokół obiektów składa się głównie zlokalizowany pomiędzy nimi zielony rdzeń. Dla projektantów niezwykle ważne było, aby w tym kameralnym założeniu znalazła się jak największa ilość zieleni, która w zmieniającym się klimacie dała by też schronienie dla ptaków i małych zwierząt. Jednym z założeń była także chęć uzyskania maksymalnie dużej powierzchni użytkowej wewnątrz budynków przy zachowaniu stosunkowo dużej ilości terenu na zewnątrz.
Planując optymalny układ funkcjonalny wewnątrz projektowanych budynków – w holu przy wejściu zlokalizowano ciąg komunikacyjny ze schodami prowadzącymi na piętro. Pozostałą część parteru zaprojektowano jako otwartą przestrzeń. Znalazły się w niej salon oraz aneks kuchenny oddzielony od części dziennej zabudową meblową. Będąca częścią salonu jadalnia przylega do strefy kuchennej. Salon z aneksem jest doświetlony przez okna wychodzące na obszerny taras oraz na ogród. Na piętrach budynku zlokalizowano strefę nocną z sypialniami, łazienkami i pomieszczeniami towarzyszącymi. Do domu można bezpośrednio przejść z garażu wkomponowanego w bryłę budynku.
Wykończenie budynków to naturalne, stonowane materiały, wpisujące się w bliskie przyrodzie otoczenie: neutralny, jasny tynk oraz ocieplające elementy drewniane.
Elewacje zespołu budynków są wykańczane: tynkiem szlachetnym lub szarą cegłą betonową. Otwory okienne zaprojektowane jako drewniane oraz aluminiowe.