Zlokalizowany w Esmoriz w Portugalii dom to współczesna interpretacja chaty rybackiej zwanej „Palheiro”, która pojawiła się na początku XIX wieku jako odpowiedź na potrzebę zamieszkania na plaży. Architektura rybackich budynków na przestrzeni kolejnych lat wpisała się w krajobraz portugalskiego wybrzeża. Projekt pracowni Pedro Henrique Arquiteto ma na celu promocję regionalnego dziedzictwa. To także efektowny dialog przeszłości z teraźniejszością i przyszłością.
Palheiro House
Projekt: Pedro Henrique Arquiteto
Główny architekt: Pedro Henrique
Współpraca: João Silva, Filipe Almeida
Projekt wnętrz: Ana Guedes
Lokalizacja: Esmoriz, Portugalia
Powierzchnia: 160 m2
Zdjęcia: Ivo Tavares Studio
Palheiro. Reinterpretacja rybackiego domu.
Archetypiczna forma budynku została w całości wykonana z betonu, przy użyciu drewna, które także zaznaczyło swój ślad na fasadach domu. Beton i drewno zdobią nie tylko skorupę zewnętrzną obiektu, ale pojawiają się także w jego wnętrzach.
Droga do wejścia odbywa się za pomocą rampy, uniesionej nad ziemią, zbudowanej na palach podobnych do wybrzeżnych ścieżek. Deski, o tej samej barwie i strukturze stanowią także wykończenie platform, tworzących tarasy, które wydają się być przedłużeniem przestrzeni wewnątrz. Duże okna i otwory wycięte w betonowym monolicie chronią dodatkowo zewnętrzne okiennice, które w ciągu dnia efektownie unoszą się dodając dynamiki minimalistycznej bryle.
Program domu zorganizowano na 2 kondygnacjach. Parter mieści strefy wspólne oraz sypialnię główną i toaletę. W przestrzeni poddasza znajduje się przestrzeń do wypoczynku, druga sypialnia, toaleta i schowek.
Centralnym punktem definiującym przestrzeń wewnątrz są schody, umieszczone bardzo nietypowo, bo tuż nad blatem roboczym aneksu kuchennego. Takie rozwiązanie pozwoliło zaoszczędzić powierzchnię użytkową wewnątrz domu, tworząc także ciekawy efekt i intrygujący akcent we wnętrzu. Przestrzenie domu wypełnione bielą, szarościami i drewnem naturalnie korespondują z architekturą budynku.
Projekt portugalskich architektów to śmiały i minimalistyczny koncept, który w efektowny sposób nawiązuje do tradycyjnej zabudowy portugalskiego wybrzeża.