Na początku procesu projektowego w wyniku analiz oraz chęci dostosowania się do wizji planistycznej gminy, architekci z pracowni Archmondo wraz z inwestorami zdecydowali się na wykonanie parterowego budynku o prostej, prostopadłościennej, formie, która pozwoli na harmonijne wpisanie się obiektu w otaczający, leśny, krajobraz. Cały kształt zarówno funkcjonalny jak i estetyczny miał na celu jak największe wykorzystanie potencjału działki oraz okolicznych terenów.
Parterowy dom w leśnym krajobrazie
Projekt: Archmondo
Parterowy dom w otoczeniu lasu
Podłużna bryła obiektu została ukształtowana tak aby tworzyła zadaszone podcienie nad głównym tarasem oraz głównym wejściem do budynku. Pod osłoną dachu zaprojektowano duże przeszklenia, które zostały wyeksponowane na stronę zachodnią oraz południową. Połacie okien pozwoliły na przenikanie się przestrzeni wewnętrznej i ogrodu przy jednoczesnej kontroli dopływu promieni słonecznych, dzięki odpowiednio zaprojektowanym wspomnianym wcześniej podcieniom.
Z uwagi na specyfikę polskiego klimatu, promienie słoneczne padają pod mniejszym kątem w miesiącach zimowych a pod większym w miesiącach letnich. Dzięki umieszczeniu okien, we wspomniany wcześniej sposób, promienie słoneczne wpadają do salonu oraz innych pomieszczeń, bez ograniczeń w miesiącach zimowych, natomiast latem, kiedy jest ciepło, podcienie ograniczają bezpośredni dopływ promieni słonecznych chroniąc przed nadmiernym nagrzewaniem się powierzchni wewnątrz.
Budynek ma prosty kształt. Minimalistyczną, parterową formę rozrzeźbiają wycięte w prostopadłościennej bryle wnęki z podcienami. Zewnętrzne ramy spinają kompozycję w spójną całość.
Jako materiał elewacyjny zdecydowano się wykorzystać podłużne płytki ceramiczne. Materiał ten, ze względu na swój ponadczasowy charakter, pozwolił nadać prostej bryle budynku szlachetny i elegancki wygląd.