Pawilon Muzyczny w Winterthur to parterowy budynek zlokalizowany pośrodku kwitnącego ogrodu, który zaprojektowany został na potrzeby koncertów pianistycznych. Niebieska fasada z płyt włókno-cementowych zamyka lub otwiera salę muzyczną na zielony ogród. Jak mówią autorzy projektu z pracowni Lorenz Bachmann Architect oraz Atelier Void GmbH, budowanie przestrzeni dla muzyki to jedno z najpiękniejszych zadań, gdyż dźwięk jest sprzymierzeńcem architektów: potrzebuje dużo powietrza i jest wrażliwy na przestrzeń.
Music Pavilion
Projekt: Lorenz Bachmann Architect (Zurich, Mexico City) + Atelier Void GmbH (Zurich)
Lokalizacja: Winterthur, Szwajcaria
Powierzchnia: 42 m2
Zdjęcia: Lukas Murer
Pawilony Muzyczny
Pianistka poprosiła nas o wyobrażenie sobie przestrzeni w całości poświęconej muzyce, w której może ćwiczyć i uczyć: cichą i magiczną kubaturę, będącą integralną częścią jej pięknego ogrodu w szwajcarskim miasteczku. Parterowy pawilon muzyczny stoi na prostej betonowej podstawie. Zarówno ściany, jak i połacie dachu, wykonane zostały z paneli drewnianych klejonych krzyżowo o grubości 12 cm – prawie jak model kartonowy. Budynek wzdłuż podłużnej krawędzi całkowicie otwiera pokój muzyczny w stronę ogrodu. Cały obiekt pokryty jest ciągłą okładziną z płyt, które mienią się w 21 różnych odcieniach koloru niebieskiego. Elewacja została opracowana we współpracy z biurem architektonicznym Solanellas Van Noten Meister i zainstalowana przy wsparciu naszych przyjaciół – mówią autorzy projektu.
Przy ścianie szczytowej została ukryta niewielka przestrzeń pomocnicza z wejściem, toaletą i miejscem do przechowywania. Dzięki temu pawilon muzyczny może być używany niezależnie od budynku mieszkalnego. W tej warstwie pośredniej odsłonięte są oryginalne materiały, tworzące strukturę budynku – beton na posadzce oraz panele z drewna sosnowego klejonego krzyżowo.
Mały schodek przy wejściu prowadzi do sali muzycznej, która sama w sobie została zaprojektowana w prosty, minimalistyczny sposób. Przeszklenia i przesłony otwierają przestrzeń w całości na ogród po obu stronach budynku. Jasne powierzchnie odbijają zielone i niebieskie światło otoczenia. Wysoki dach dwuspadowy zapewnia wystarczającą akustykę, aby dźwięk mógł się rozwinąć w przestrzeni pawilonu, jednocześnie dając muzykom poczucie schronienia. Pawilon muzyczny swoją doskonałą akustykę zawdzięcza ścianom i stropom wykonanym z materiałów i elementów pochłaniających i odbijających dźwięk.