Polskie pracownie – MUS Architects z Katowic oraz Beza Projekt z Warszawy – zostały wyróżnione przez amerykański magazyn Interior Design, poświęcony architekturze wnętrz i znalazły się w prestiżowym zestawieniu 40@Forty, zawierającym 40 najciekawszych na świecie wschodzących pracowni. Prezentujemy nagrodzone projekty obu pracowni. Gratulujemy!
Więcej o zestawieniu 40@Forty: Interior Design | 40 Emerging Designers
WIREFRAME – SZKIELET BRYŁ
Wnętrza apartamentu w Krakowie
Autorzy: MUS ARCHITECTS
Zespół MUS Architects
Anna Porębska, Adam Zwierzyński
SZKIELET BRYŁ
Apartament pod Wawelem w Krakowie
Mieszkanie, będące tematem interwencji projektowej, jest nieduże, ma powierzchnię 46m2, ale wysokość 330cm w świetle pomieszczenia pozwoliła myśleć o lokalnym nawarstwieniu funkcji użytkowych i wytworzeniu antresoli.
„Analizując wymagania i tryb życia klienta uznaliśmy za celowe maksymalizowanie otwartej przestrzeni dziennej (salon) i wytworzeniu ponad pasem wejściowym mieszkania sypialni na antresoli” – opowiada Adam Zwierzyński z pracowni MUS Architects.
W przestrzeni mieszkania wydzielono zatem strefy wejściową z holem i szafą, otwartą kuchnią z jadalnią i po drugiej stronie łazienką, salon, wydzielony pokój dzieci oraz strefę sypialni powyżej (nad wejściem do mieszkania, kuchnią i łazienką) na antresoli podzielonej na sypialnię główną (wydzieloną z przestrzeni salonu) i sypialnię dzieci (dostępną z pokoju dzieci). Warto zaznaczyć, iż z uwagi na tryb życia rodziny klienta, mieszkanie nie jest użytkowane na co dzień, a jest głównie „własną przystanią”, punktem spotkań, jednym z miejsc w przestrzeni życiowej klienta i jego rodziny.
„Dzięki przyjętej aranżacji przestrzeni mogliśmy na małej powierzchni wypełnić pożądany plan funkcjonalny klienta i jednocześnie zachować otwartość przestrzeni dziennej otwierając się na niewątpliwe atuty miejsca – wysokie wnętrze, atrakcyjny balkon i duże okna oraz to, co znajduje się na zewnątrz domu.”
Mieszkanie zostało zaprojektowane funkcjonalnie i nowocześnie. Język artykulacji estetycznej jest zwarty i minimalistyczny, a układ przestrzeni czytelny i dopasowany do potrzeb zleceniodawcy.
We wnętrzu dominuje biel uzupełniona drewnem jesionowym i czarnym szkieletem brył lewitujących w przestrzeni, które porządkują i akcentują elementy kompozycji. Całość kompozycji dopełniają wolnostojące meble znanych i cenionych producentów.
Wnętrze agencji reklamowej „Hand Made”
Autorzy: Beza ProjektKlient: Hand Made Advertising Agency
Zdjęcia: Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Jacek Kołodziejski
Zespół Beza Projekt
założycielki studia Anna Łoskiewicz i Zofia Strumiłło-Sukiennik
oraz projektanci Krzysztof Benke i Tomasz Korzewski
Wnętrze agencji reklamowej „Hand Made”
Wykorzystując znane od tysięcy lat techniki rzemieślnicze projektanci przygotowali projekt wnętrza i mebli dla krakowskiej agencji reklamowej „Hand Made”. Projekt oparty jest na indywidualnym podejściu do potrzeb klienta, celem było stworzenie ciekawej i jednocześnie funkcjonalnej przestrzeni biurowej.
„Projekt poprzedziły liczne spotkania z klientem, aby lepiej zdefiniować jego potrzeby. We wnętrzach agencji postawiłyśmy na zestawienie niebieskiego i złota. To właśnie te kolory dominują w recepcji czy też w pokoju szefów. Udało nam się odnowić zabytkowy parkiet, istotnym atutem wnętrza są także oryginalne piece kaflowe. Klimat wnętrza podkreślają zaprojektowane przez nas stiuki.” – opowiadają autorki koncepcji wnętrz, projektantki ze studia Beza Projekt.
„Bardzo ważnym punktem całego projektu jest klatka schodowa – z zaprojektowaną przez nas lampą o organicznych kloszach oraz specjalną rzeźbą z logo klienta przy wejściu. Na schodach znalazła się zaprojektowana przez nas wykładzina z motywem Shibori. Podobny motyw został użyty na na dywanach naszego projektu.
Specjalnie do tego wnętrza stworzyłyśmy serię ręcznie robionych mebli oraz lamp. Przy ich projekcie wykorzystałyśmy tradycyjne, rzemieślnicze techniki takie jak młotkowanie, żłobienie, shibori, czy też stiuk.”
Wszystkie meble zostały wykonane ręcznie przez lokalnych rzemieślników. Dzięki temu, każdy obiekt jest nie tylko funkcjonalny, ale i unikalny. Dopełnieniem projektu stały się meble vintage. Projektantki zaprojektowały także ciąg wysp pracowniczych, w których ukryte zostały wszystkie kable.
Efektem prac jest unikalne wnętrze o dostosowanej do potrzeb klienta funkcjonalności. Wyróżnia je nietypowa kolorystyka i oryginalne meble, które z pewnością zapadną w pamięć potencjalnym klientom agencji. Dzięki klasycznemu i eleganckiemu charakterowi wnętrze sprawdzi się przez długie lata.