Dom w hiszpańskiej prowincji Jaén uwzględnia nie tylko rozwiązania promujące zrównoważony rozwój ekologiczny, takie jak oddzielny system kanalizacyjny z ponownym wykorzystaniem wody deszczowej i szarej, wdrożenie pasywnych strategii kontroli klimatu i wykorzystanie energii odnawialnej. Projekt pracowni AFAB ma także na celu integrację ludzi, zwierząt i ruchomych urządzeń zamieszkujących i dzielących jedną przestrzeń architektoniczną, rozumianą jako miejsce współżycia i dobrowolnego zrzeszania się bytów.
House for a family of felines and canines
Lokalizacja: Baeza, Hiszpania
Projekt: AFAB (Aitor Frías Sánchez & Joaquín Perailes Santiago)
Współpraca: Cristina Batalla Vilacís
Powierzchnia: 125 m2
Zdjęcia: AFAB (Aitor Frías Sánchez & Joaquín Perailes Santiago)
Pomysłowy dom dla rodziny psów i kotów
Koncepcja opiera się na dwóch podstawowych założeniach. Pierwszym z nich był zamiar przywrócenia działce naturalnego stanu krajobrazowego. Zaprzecza temu proces zagospodarowania przestrzennego, który przekształca teren w coś, co nie jest już górą czy doliną, ale szeregiem ponumerowanych działek nie mającymi związku z ich pierwotnymi cechami, takimi jak różnorodność biologiczna, zdolność drenażowa czy naturalna odporność.
Przeprowadziliśmy badania rodzimej fauny i flory obszaru oraz okolicznych wzgórz, zwracając szczególną uwagę na dziką florę, bogatą w rośliny aromatyczne i doskonale przystosowaną do klimatu Baeza. Celem analiz była próba przywrócenia bogatej różnorodności biologicznej po zakończeniu budowy – opowiadają autorzy projektu z pracowni AFAB.
Drugim założeniem było objęcie, przy ograniczonym budżecie, kompleksowego programu mieszkaniowego dla Alexa i Lurdes, a także ich mieszkańców niebędących ludźmi, sześciu psów (Chica, Alex, Bruno, Rufo, Bimba i Lisa), sześciu kotów (Odyn, Audri, Lenin, Bety, Katarzyna i Greta) oraz Roomby. Na pewnym etapie projektu dokonano ekscytującego odkrycia: Alex miał wspólne nawyki i preferencje dotyczące wzniesionych i odosobnionych przestrzeni z kotami zamieszkującymi dom, podczas gdy Lurdes, podobnie jak psi mieszkańcy, wolała płynną i tętniącą życiem przestrzeń w ogrodzie.
W wyniku tego odkrycia zaprojektowaliśmy dom z otwartym i dynamicznym parterem dla psów zamieszkujących budynek, oferującym wiele możliwości i różne konfiguracje. Dla kotów zaprojektowano dostęp do szeregu zintegrowanych zakamarków, tworząc spokojne, kontemplacyjne przestrzenie o różnym stopniu izolacji lub skomunikowania. Wreszcie rozmieszczenie domu zostało zaplanowane także z uwzględnieniem ruchów Roomby, jednostki technologicznej, która również zamieszkuje dom i odgrywa kluczową rolę w ciągłym utrzymywaniu porządku – dodają architekci.