Architekci ze studia Limit Form stanęli przed zadaniem zaprojektowania przytulnych wnętrz mieszkania w centrum Londynu. Głównym założeniem projektantów było stworzenie aranżacji, która będzie wciąż modna i na czasie nawet po upływie 10 lat. W projekcie postawili na ekologiczne materiały takie jak drewno i kamień oraz metal i szkło.
Przytulne mieszkanie w centrum Londynu
Projekt wnętrz: Limit Form
Powierzchnia: 184 m2
Przytulne mieszkanie w centrum Londynu
Do projektantów zwrócili się klienci, z którymi wcześniej mieli okazję współpracować podczas prac nad projektem domu w Warszawie. Londyńskie mieszkanie przeznaczone jest do stałego zamieszkania i znajduje się na ostatnie kondygnacji budynku. Taka lokalizacja zachęca do wykorzystania niezwykłych widoków, jakie oferuje dany apartament, a więc to widok z okna siłą rzeczy stał się jednym z kluczowych elementów całego mieszkania.
Wykorzystanie ekologicznych czy naturalnych materiałów to nie tylko pomysł architektów czy moda, ale również wyraźne życzenia klienta. Drewno, kamień i gips świetnie współgrają z metalem, ceramiką, tynkiem dekoracyjnymi czy miękkimi, wełnianymi tkaninami, a także roślinami.
W salonie, używając bieli , czerni i ciepłych odcienia szarości projektanci stworzyli monochromatyczną kompozycję, która ocieplili drewnem oraz jaskrawymi, pomarańczowymi akcentami w postaci skóry, zachowując przy tym stonowaną elegancję. W przyszłości, jeśli klienci zechcą zmienić kolor czy nastrój, można po prostu wymienić wszystkie jaskrawe akcenty na elementy o innych kolorze i fakturze.
Strefy telewizyjnej w części dziennej praktycznie nie ma, ponieważ klienci rzadko oglądają filmy i programy, zależało im jednak na tym, aby przewidzieć praktyczne miejsce na jej stworzenie. Projektanci zdecydowali się na rozwiązanie z przenośną wersją telewizora (można go ustawić w dowolnym miejscu, wystarczy wcześniej przygotować miejsce podłączenia). Przewody są dyskretnie ukryte, co eliminuje zbędny nieład wizualny.
Jedną z kluczowych cech tego projektu są inteligentne rozwiązania i możliwość sterowania wszystkimi funkcjami mieszkania z salonu za pomocą wygodnego pilota. System „inteligentny dom” zapewnia wyjątkowy komfort i wygodę dla mieszkańców. Pozwala im kontrolować oświetlenie, klimat, systemy audio-wideo i bezpieczeństwo, a także sterować żaluzjami.
Kolejną interesującą cechą jest wykorzystanie grzejników ogrzewania o niskiej wysokości, które są umieszczone pod oknami. Pozwoliło to na uwolnienie dużej ilości przestrzeni i nadanie wnętrzu lekkości. Okna zostały obłożone czarnymi ramami, a pomieszczenia zabezpieczono przed słońcem za pomocą czarnych drewnianych żaluzji. Ciemne akcenty nadają wnętrzu wyrazistego charakteru, a duże przeszklenia kadrują widoki za oknami.
Ze względu na dużą ilość miejsca, architekci zaprojektowali wyspę kuchenną. Blat pokryto mikrocementem pod matowym lakierem. W blacie umieszczono płytę grzejną z wbudowanym okapem od Elica. Celowo zrezygnowano z górnych szuflad na rzecz estetycznych i funkcjonalnych metalowych półeczek z podświetleniem. Opaska została obłożona naturalnym kamieniem, a blat i boczne elementy wykonane będą z mikrocementu. Zlew i bateria ze stali to produkty od Omoikiri (Japonia).
Wyzwaniem dla architektów było sypialnia. Projektanci zaproponowali klientom różne opcje. Ostatecznie stanęło na skałach. Oryginalnie i odważnie!
W pomieszczeniu znalazło się miejsc na łóżko o wymiarach 2 m x 2m oraz pojemną szafę z przeszklonymi drzwiczkami, które nadały przestrzeni lekkości. Szczególna uwagę poświęcono oświetleniu sypialni, które tworzą kameralną atmosferę. Różne scenariusze pozwalają na stworzenie odpowiedniego natężenia światłą w zależności od nastroju i aktualnych potrzeb. Pomarańczowa szafka nocna dodała jaskrawości i interesującego kontrastu.
W apartamencie znajdują się dwie łazienki: dla gości oraz dla właściciela.
W głównej łazience zaprojektowano dwa rodzaje kafli ceramicznych na ścianach oraz dwa wzory naturalne kamienia (na umywalce i wannie). Geometryczna mozaika współgra we wnętrzu z drobną terakotą. Ponieważ klienci kochają rośliny, także i tutaj pojawiło się drzewo bananowe, które usytuowano za szklaną witryną z oświetleniem i przyciemnionym szkłem. Koncept dopełnia stylowa armatura od CEA.
W łazience dla gości również za lustrem znalazła się mozaika subtelnie nawiązująca do płytek w łazience właściciela. Umywalka z naturalnego kamienia, duże lustro oraz drewniana półeczka u dołu uzupełniają wnętrze.
Wszystkie pomieszczenia wewnątrz mieszkania utrzymane zostały w jednym, spójnym stylu – łączą naturalne materiały i zróżnicowane faktury, powierzchnie połyskujące z matowymi, nadając aranżacji głębi i elegancji.