Mieszkanie w Iławie zostało zaprojekowane dla miłośnika szarości i minimalizmu, miłośniczki bieli i elegancji oraz młodego pasjonata rolnictwa i dinozaurów. Inspiracje dla Aurelii Palczewskaiej z ap. studio architektoniczne stanowiły minimalistyczne i proste formy, a także aktualne trendy stylistyczne.
Ponadczasowe mieszkanie w bieli i szarości na Mazurach
Projekt: ap. studio architektoniczne Aurelia Palczewska
Lokalizacja: Iława (woj. warmińsko-mazurskie
Powierzchnia: 58 m2
Zdjęcia: Mikołaj Dąbrowski
Ponadczasowe mieszkanie w bieli i szarości
W wytycznych odnośnie stylu i kolorystyki pojawiła się prośba klientów o stworzenie jasnego mieszkania, które będzie nowoczesne. Wszystkie pomieszczenia z wyjątkiem pokoju dziecka miały być utrzymane w odcieniach szarości i bieli. Projektantka ze swojej strony dodała ciemne akcenty, które nadają wnętrzom wyrazistego kontrastu i męskiego charakteru. Wszystkie elementy metalowe w tym mieszkaniu są koloru czarnego – uchwyty mebli, klamki, lampy oraz osprzęt elektroniczny.
Mieszkanie jest niewielkie, dlatego wymagało przemyślanego układu funkcjonalnego i stworzenia wielu estetycznych szaf i schowków. Niektóre rozwiązania, zgodnie z ustaleniami zostały dostosowane do wysokiego wzrostu mężczyzny (w łazience wysoko usytuowana umywalka i prysznic oraz dłuższe łóżko), a niektóre (blat w kuchni) pozostały na standardowej wysokości.
Projektantce zależało na stworzeniu mieszkania, które będzie godziło marzenia inwestorów, a także pozostanie ponadczasowe, nie będące odzwierciedleniem tylko przemijających czy aktualnych trendów.
Hol wejściowy wykończony został w bieli, natomiast charakterystyczne czarne siedzisko to akcent, który przyciąga wzrok już po przekroczeniu drzwi wejściowych. Salon z aneksem kuchennym ma powierzchnię zaledwie 20 m2. Inwestorowi marzyła się wyspa kuchenna, jednak zrezygnował z niej na rzecz stołu z krzesłami. Jego okrągły kształt ułatwia komunikację w pomieszczeniu. Jednym z życzeń klienta było także pokrycie wybranej ściany betonem architektonicznym. Projektantka połączyła surową fakturę z białymi lamelami, które wizualnie odcinają beton od pozostałej części pomieszczenia, a także nadają wnętrzu lekkości.
Stylistyka sypialni, podobnie jak pozostałych pomieszczeń, jest minimalistyczna. Na uwagę zasługuje łóżko z wysokim wezgłowiem i wertykalnym ułożeniem paneli oraz wiszące lampki nocne. Szafa z dużym lustrem pomieści półki, drążki na wieszaki, regał na książki oraz szafkę na deskę do prasowania i suszarkę na pranie.
Chłopiec, najmłodszy mieszkaniec, jest miłośnikiem rolnictwa i dinozaurów. Na ścianie więc pojawiła się lampka nocna w kształcie traktora, w ulubionym kolorze – czerwonym, a kształt łóżka ma przypominać wiejską szopę. Pozostałe dodatki nawiązują do dinozaurów oraz wsi i zaprojektowane zostały w beżach i brązach. Cała kompozycja nawiązuje jednak do pozostałej części mieszkania – przestrzeń zaaranżowano białymi meblami z akcentami czerni i szarości.
Łazienka w mieszkaniu zajmuje powierzchnię zaledwie 5 m2, zaprojektowana została jednak z dużą ilością szafek i schowków. W wysokim słupku zaplanowano miejsce na pralkę, a powyżej półki na chemię do prania oraz ręczniki. Pod umywalką znajduje się szuflada z wysuwanym koszem na pranie, następnie szuflady wewnętrzne na kosmetyki, a dalej szafka na wiadro do mycia podłóg. W szafkach wokół WC swoje miejsce znajdzie mop do mycia podłóg, chemia do sprzątania oraz papier toaletowy.
Większość mebli w mieszkaniu została wykonana na indywidualne zamówienie, aby mogły spełniać konkretne funkcje i odpowiadać potrzebom jego mieszkańców. Ze względu na wysoki wzrost inwestora wszystkie elementy znajdują się wyżej, niż standardowo. Nie stanowi to jednak przeszkody w użytkowaniu również przez dziecko.
Podczas prac remontowych nie obyło się bez problemów. Projekt powstał w 2019 roku, realizacja ruszyła natomiast w 2020 roku i trafiła na początek pandemii, przez co montaż mebli na wymiar czy zamówienia z hurtowni zostały wstrzymane lub nie doszły do skutku. Dzięki udanej współpracy architektki i inwestorów udało się jednak stworzyć mieszkanie nowoczesne, a zarazem przytulne i ponadczasowe – minimalistyczne i proste, ale także z klasą i eleganckie.
Neutralna baza kolorów spowodowała, że można nadawać ostateczną stylistkę pomieszczenia poprzez dodatki. Na początku dodatki były wyłącznie czarne i białe, w minimalistycznych formach. Po jakimś czasie we wnętrzach pojawiły się jednak dekoracje w stylu modern classic, które nadały wnętrzu nutkę elegancji. Świetnie też sprawdzą się tu dodatki w stylu boho, czy nawet industrialne. Można także zaszaleć z akcentem kolorystycznym w dowolnej barwie – każda się tu sprawdzi.