Eleganckie i funkcjonalne wnętrze o ponadczasowym i męskim charakterze. Tak w skrócie można opisać przestrzeń tego trzykondygnacyjnego domu w zabudowie czworaczej w spokojnej dzielnicy Szczecina. Wnętrze projektu Filipa Raupuka charakteryzuje się mocno ograniczoną paletą barw. Połączenie orzechowego drewna z ponadczasową bielą i szarościami w wielu odcieniach zaowocowało nowoczesną i odważną aranżacją niepozbawioną nuty przytulności. Klasyczny zestaw barw dopełnia niezwykła faktura i rysunek wielkoformatowych płytek oraz czarne akcenty w postaci nienarzucającego się designu mebli oraz lamp.
Wnętrza domu w Szczecinie
Autor: Filip Raupuk Studio Architektoniczne
Powierzchnia: 93 m2
Ponadczasowe połączenie bieli, szarości i drewna we wnętrzach domu
Znajdujący się na parterze budynku salon jest sercem domu. Ze względu na usytuowanie na osi wejścia, centralnym punktem pomieszczenia jest ściana za telewizorem. Aby podkreślić jej znaczenie, płaszczyzna ta została wykończona wielkoformatowymi płytkami w układzie pionowym. Ich niepowtarzalny design w połączeniu z wyrazistą fakturą tworzy niepowtarzalny klimat i charakter tego pomieszczenia doskonale wpisując się w założenia projektowe. Umieszczone na suficie punktowe oświetlenie dodatkowo uwydatnia i podkreśla walory materiału po zmroku. Kompozycja ściany została zrównoważona poprzez prostą formę poziomo wiszącej szafki RTV oraz jej wykończenie w ciepłej kolorystyce drewna orzechowego.
Nad sofą znajduje się efektowna, lecz mimo wszystko delikatna lampa sufitowa, która jest spójna z resztą projektowanego oświetlenia i wystroju. Przestrzeń pod schodami został wykorzystana na regał skonstruowany ze smukłych czarnych profili stalowych. Stół jadalniany to połączenie drewna orzechowego i stalowych nóg, które jednoznacznie definiuje nowoczesny charakter wnętrza. Nad stołem znajduje się lampa o intrygującej formie, która wzbudza zainteresowanie, a jednocześnie nie przytłacza. Natomiast ciepłoszare i miłe w dotyku tkaniny użyte na narożniku, krzesłach oraz zasłonach nadają wnętrzu niezbędnej przytulności.
Dla tak skomponowanego wnętrza doskonałym tłem jest posadzka wykończona wielkoformatowymi, matowymi płytkami. Ich wyważona szarość z delikatnie imitującym beton rysunkiem jest znakomitym dopełnieniem, które tworzy spójny charakter z resztą pomieszczenia.
Na wyższe piętra prowadzą schody ze stopnicami z drewna orzechowego. Na wyższych kondygnacjach znajdują się 3 sypialnie, prywatna łazienka oraz aneks kuchenny z wyjściem na przestronny taras z widokiem na osiedle. Dla zachowania spójności wszystkie pomieszczenia zostały wykończone w podobnej palecie materiałowo-kolorystycznej co parter. Na posadzce znajdują się panele w odcieniu ciemnego drewna, stolarka drzwiowa oraz ściany zostały utrzymane w złamanej bieli, natomiast dodatki i detale wykonane zostały w czerni.
Głównym założeniem projektu łazienki było stworzenie oazy spokoju i ukojenia przy jednoczesnym uzyskaniu odważnego i męskiego charakteru. Wielkoformatowe płytki, z fakturą imitującą kamień oraz subtelnym i nieoczywistym grafitowym kolorem nadały tej przestrzeni niezwykłego klimatu wyciszenia i relaksu. Wrażenie te zostało spotęgowane poprzez zastosowanie płytek zarówno na ścianach jak i podłodze oraz dużego lustra, które dodatkowo optycznie powiększa pomieszczenie.
Wykorzystanie w odpowiedniej proporcji czarnych elementów wyposażenia w połączeniu z orzechowym drewnem nadaje temu wnętrzu charakteru i elegancji. Wysokiej jakości materiały o niebanalnym designie, ekonomiczna paleta barw oraz odpowiednio zaprojektowane oświetlenie sprawiają, iż przestrzeń domu tworzy ponadczasową kompozycję.