Projekt RE: LONG HOUSE autorstwa architekta Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt został nagrodzony w międzynarodowym konkursie ICONIC AWARDS 2020: Innovative Architecture – Selection, w kategorii ARCHITECTURE! Jury konkursu wytypowało najlepsze projekty architektoniczne z całego świata. Gratulujemy!
RE: LONG HOUSE
Pracownia: Reform Architekt | Marcin Tomaszewski
Lokalizacja: Łódź
Autor zdjęć: Piotr Krajewski | FB
REFORM Architekt z międzynarodową nagrodą
Inicjatorem międzynarodowego konkursu ICONIC AWARDS jest German Design Council. To jedna z najważniejszych na świecie instytucji działających w zakresie ekspertyzy designu i architektury. Nagrody przyznawane są wizjonerskim budynkom, innowacyjnym produktom we wszystkich gałęziach architektury, konstrukcji oraz nieruchomości. Oficjalna ceremonia rozdania nagród odbędzie się 5 października br. w Muzeum Sztuki Współczesnej Pinakothek w Monachium.
RE: LONG HOUSE to realizacja architekta Marcina Tomaszewskiego, doceniona przez międzynarodowe jury w konkursie ICONIC AWARDS 2020: Innovative Architecture – Selection, w kategorii ARCHITETURE.
Dom na 22 metrach szerokości działki
Dom projektu pracowni REFORM ARCHITEKT jest zlokalizowany w Łodzi, na działce liczącej 2500 m². Powierzchnia bryły liczy 550 m², posiada 2 kondygnacje oraz niespełna 14,5 m szerokości ze względu na ograniczoną szerokość działki.
„Na terenie rosło także kilka drzew, które należało zachować – niektóre znajdowały się w wąskim rozstawie, w jedynym miejscu, w którym możliwy był wjazd na działkę. Biorąc pod uwagę wszystkie obostrzenia, zaprojektowałem podłużny dom, który nie tylko zmieścił się na wyznaczonym odcinku działki, ale również nie zaingerował w otaczającą naturę” – zdradza architekt Marcin Tomaszewski.
Proste formy RE: LONG HOUSE
Bryle nadano geometryczne i proste formy, a dynamikę zapewniają jej przesunięcia pomiędzy segmentami, z których skomponowano gmach.
„Inwestorowi zależało na modernistycznym wyglądzie, stąd zastosowane przeze mnie detale na budynku w postaci czarnych, stalowych ceowników malowanych proszkowo” – mówi architekt.
Pozostałe materiały użyte w projekcie to biały i grafitowy tynk oraz kamień od Grassi Pietre. Architekt zastosował tradycyjną technologią żelbetową wypełnioną Porothermem.
Rzeźba od frontu
Frontową część bryły potraktowano jak rzeźbę – poza drzwiami wejściowymi architekt nie zaprojektował okien w tej części domu. Zostały one zlokalizowane od zachodniej i południowej strony bryły.
Projekt obejmował także dwustanowiskowy garaż oraz wnętrze domu. Na aranżacje pomieszczeń składają się drewniane elementy w biało-szarej kolorystyce. Cechą wyróżniającą wnętrze są schody wyprodukowane w Hiszpanii, mające zaledwie 5 cm grubości, 150 cm wysięgu oraz tytanowe trzpienie w środku.
Projekt autorstwa pracowni REFORM Architekt: RE LONG HOUSE został zrealizowany w 2019 roku.