Polski zespół zdobył I Nagrodę w międzynarodowym konkursie na projekt domu pod Londynem. Na konkurs „Design a Beautiful House” wpłynęły łącznie 662 prace z całego świata.
W konkursie zostały przyznane ex aequo 3 główne nagrody. Co ciekawe, wśród trzech zespołów, które zajęły I miejsce, były aż 2 prace z Polski. Obok prezentowanego projektu Macieja Grelewicza, główną nagrodę zdobył także zespół Mateusz Płoszaj-Mazurek & Natalia Okolus. Ponadto, kolejny projekt z Polski otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy młodym polskim projektantom sukcesu!
Organizatorzy konkursu, blisko współpracując z potencjalnymi właścicielami, szukali najlepszych funkcjonalnie i estetycznie projektów rezydencji (800-1000 m2) dla 7-osobowej rodziny. Projekt będzie zlokalizowany na 91-hektarowej działce położonej w obrębie pasa zieleni wokół Londynu.
Dom pod Londynem
I Nagroda w międzynarodowym konkursie, jeden z 3 zwycięzców spośród 662 nadesłanych prac
Zespół projektowy:
Autor: Maciej Grelewicz
Współpraca: Anna Orłowska
Powierzchnia zabudowy: 497 m2
Powierzchnia całkowita: 1070 m2
Całkowita powierzchnia użytkowa: 899 m2
Wyniki konkursu: Design a Beautiful House
Dom pod Londynem
Piękno tkwi w prostocie i umiarze.
Projekt jest próbą reinterpretacji klasycznego tematu podmiejskiej rezydencji i dostosowania tej typologii do współczesnych wymagań estetycznych i funkcjonalnych. Ambicją było stworzenie domu, który zachowując komfort i piękno tradycyjnych rezydencji, będzie jednocześnie pozbawiony zbędnych ozdób i estetycznego przepychu tych obiektów. Domu, który nie będzie podążał za zmieniającą się modą, tylko stanowić będzie wyraźny i trwały znak w otaczającym krajobrazie.
Obiekt ma formę prostej, białej, kamiennej bryły, przedziurawionej wielkimi otworami okiennymi. Zdecydowana, wyraźna obecność w przestrzeni, podkreśla ambicje stworzenia obiektu, który na trwałe wpiszę się w otoczenie. To dążenie jest również widoczne w doborze materiałów – wszystkie fasady pokryte są dużymi płytami z białego marmuru. Prywatne części budynku (np. basen) oddzielone są od otoczenia cienką warstwą tego materiału – marmur w takiej postaci jest częściowo przezroczysty – umożliwia przenikanie promieni słonecznych, zapewniając jednocześnie intymność.
Dom ma prosty i czytelny układ funkcjonalny – cała strefa dzienna (salon, kuchnia, jadalnia, pokoje do pracy, basen, kino domowe) umieszczona jest na parterze, podczas gdy sypialne ulokowane są na piętrze. Dwupiętrowa bryła z pomieszczeniami mieszkalnymi spoczywa na zagłębionym w ziemi, betonowym cokole zawierającym pomieszczenia pomocnicze – garaż, pomieszczenie gospodarcze i „męską jaskinię”.
Przestronny salon otwiera się na otaczającą przyrodę – prawie 20 metrowa przeszkolona fasada z przesuwnych paneli okiennych zapewnia spektakularny widok na okolicę. Pomieszczenia strefy dziennej (kuchnia, jadalnia, pokoje do pracy) posiadają bezpośrednie wyjścia na ogród, a sypialnie zapewniają wizualny kontakt z zielenią za pomocą szerokich okien, sięgających od podłogi do sufitu. Dom jest zwieńczony wielkim tarasem widokowym, dostępnym min. bezpośrednio z sypialni rodziców.
Sercem obiektu jest wypełnione zielenią patio – strefa dostępna jedynie z salonu budynku. Położenie tej przestrzeni wewnątrz domu czyni z niej znakomite miejsce do wyciszenia, odizolowania się od środowiska zewnętrznego. Ściany dziedzińca są całkowicie przeszklone, co zapewnia wizualny kontakt z patio z wielu miejsc domu – salonu, basenu oraz wszystkich korytarzy na obu poziomach.
Uzasadnienie jury:
„Klasyczna i dobrze wyważona reprezentacja architektonicznego piękna”
W opinii jury projekt jest platonicznym i archetypicznie pięknym domem, o wyraźnie zaznaczonej obecności w krajobrazie. Stanowi on proste rozwiązanie zróżnicowanych oczekiwań poszczególnych członków rodziny, odnosząc się do ich konkretnych upodobań i potrzeb.