Dom wybudowany został na przedmieściach Wrocławia. To tutaj przyszli mieszkańcy chcą wspólnie szukać ciszy i spokoju od zgiełku miasta.
Centralna część domu to przestrzeń wspólna dla wszystkich domowników, którą stanowi salon, jadalnia oraz kuchnia. Wszystkie te 3 strefy zostały połączone ze sobą jedną, długą zabudową meblową, co stanowi główne założenie projektowe kondygnacji parteru. W zabudowę tę wkomponowano szafy, kominek, strefę zabaw i posiad dla dzieci wraz ze ścianą ekspozycyjną na fotografie rodzinne oraz prace maluchów. Dzięki temu najmłodsi mieszkańcy mają wpływ na kształtującą się przestrzeń, a mama ma swoje pociechy zawsze na oku. Zabudowa ta oddziela również część mieszkalną od strefy wejściowej.
Dodatkowo elementem spajającym te trzy wnętrza jest kombinacja zastosowanych materiałów i kolorów: drewno, biel i metal, które przenikają się nawzajem. Spotykana, miejscami zieleń koloruje dyskretnie całe wnętrze domu.
Kolejnym, istotnym założeniem przy projektowaniu tego wnętrza był układ posadzki. Zaprojektowane zostały dwa charakterystyczne drewniane jęzory, łączące strefę wewnętrzną z zewnętrzną, podkreślając tym samym najważniejsze strefy w domu. Układ jodły francuskiej na posadzce został zróżnicowany kolorem drewna i nadaje przestrzeni wyrazisty charakter.
W kuchni natomiast istotnym elementem jest biała zabudowa ścienna, doświetlona od góry światłem dziennym. Cała ściana jest wyłożona mozaiką w układzie nawiązującym do układu posadzki. Aby podkreślić jej istotę, zabudowa kuchenna nie dochodzi do końca ścian bocznych.
Projekt małej toalety dla gości opiera się na koncepcji koła. Umywalka, miska sedesowa, jak również lustro, lampa i wieszaki są tutaj okrągłe. Poprzez zastosowanie wybielonej drewnianej posadzki i znanego już nam wcześniej koloru zielonego, koncepcja ta nie jest zupełnie odrealniona od reszty i stanowi wisienkę na torcie projektantów.
Nie można pominąć antresoli widocznej z każdej części tego domu. Dzięki niej, całe wnętrze, zarówno parter jak i piętro są bardzo dobrze doświetlone światłem dzienny, zachodnim a to niewątpliwie jest największą zaletą tego domu. Na antresoli zaprojektowana została domowa biblioteka mieszkańców wraz ze strefą domowej czytelni i miejscem do pracy, poprzez wieńczący balustradę blat roboczy.
Projekt jest w trakcie realizacji.
Lokalizacja: Wrocław
Powierzchnia: 330,0 m2
Autor: One Architekci
Zespół: Katarzyna Buczkowska, Otylia Danielewicz-Labacka