Domki letniskowe Borzestova w miejscowości Borzestowska Huta. Projekt: YONO ARCHITECTURE | Sebastian Marach. Zdjęcia: Nate Cook

Domki letniskowe czerpiące z tradycyjnej architektury Kaszub

Borzestova, to zespół dwóch domków letniskowych. Projekt pracowni YONO Architecture ewoluował kilkukrotnie. Wynikało to ze zmiany potrzeb Inwestorów, jak i zmian zachodzących w najbliższym otoczeniu. Zmieniały się wytyczne, jednak idea projektu pozostała ta sama – zagospodarować działkę w sposób łączący człowieka z przyrodą.

Kompleks leśnych apartamentów w Niżnych Tatrach. Projekt: Ark-shelter. Zdjęcia: BoysPlayNice

Niezwykły kompleks leśnych apartamentów i SPA w Niżnych Tatrach

Zespół leśnych apartamentów wraz z przestrzenią SPA zbudowany został z prefabrykowanych modułów zaprojektowanych przez zespół Ark-shelter i wykonanych dla hotelu Bjornson. Kompleks zlokalizowany w Niżnych Tatrach to ekologiczne założenie, nie tylko ze względu na ochronę drzew, ale również z uwagi na minimalny kontakt obiektów z podłożem dzięki posadowieniu ich na palach.

Domki nad morzem w Niechorzu. Projekt: Z3Z ARCHITEKCI | Mateusz Zajkowski

Domki nad morzem w formie nowoczesnej stodoły

W miejscowości Niechorze miało powstać siedem sześcioosobowych domków całorocznych pod wynajem i staw kąpielowy. Jednym z ważniejszych aspektów w procesie projektowym stało się, aby zapewnić przyszłym gościom możliwie największą prywatność, otwarcie na ogród i mało inwazyjną lokalizację miejsc postojowych.

Domki wakacyjne „u Gai” z widokiem na Karkonosze. Projekt: SAN Architektura Rafał Oleksik. Zdjęcia: Michał Drapała

Domki wakacyjne „u Gai” z widokiem na Karkonosze

Domki „u Gai” zostały wybudowane na wzgórzu, z którego rozpościera się piękny widok na Karkonosze. Rafał Oleksik z pracowni SAN Architektura zaprojektował dwa domki letniskowe o powierzchni ok. 80 metrów kwadratowych. Teren znajduje się na stromym zboczu, w związku z czym domy umieszczono tak, aby sprawiały wrażenie swobodnie porozrzucanych głazów.

Tajemniczy domek inspirowany kabiną statku z zapierającym dech w piersiach widokiem

Tajemniczy domek inspirowany kabiną statku z zapierającym dech w piersiach widokiem

Mieszkańcy małej drewnianej chaty położonej wśród zieleni nad zaporą Vranov mogą poczuć się jak w kajucie statku. Niewielki domek projektu pracowni Prodesi/Domesi pokryty został deskami modrzewiowymi i idealnie komponuje się z zielonym zboczem tuż nad wodą i okoliczną, starą zabudową.

Dom wakacyjny na Mazurach. Projekt: Studio Organic

Letnisko na Mazurach. Tu wakacje trwają cały rok

Mazury to jedno z miejsc, w których najłatwiej poczuć bliskość natury. Kraina jezior i lasów zamieszkiwana przez dzikie zwierzęta, pozwala powrócić do korzeni i zapomnieć o miejskim zgiełku. Właśnie tu powstało letnisko, które w pełni odzwierciedla niepowtarzalny charakter Mazur. Wnętrza zaprojektowała pracownia Studio Organic.

Domy letniskowe w Sudetach. Projekt: _slab_ Studio architektoniczne

Niezakłócony widok na góry i las. Czarne „szkatułki na zielonym, górskim zboczu w Sudetach

Przedstawiamy projekt sześciu domów letniskowych powstających obecnie w Sudetach. Każdy z budynków przyjął formę prostej, klasycznej bryły nowoczesnej stodoły, która posadowiona jest na kamiennym cokole. Ich elementem rozpoznawczym jest pokrycie ażurową okładziną z czarnych, drewnianych lameli, które tworzą elegancki oraz nowoczesny efekt czarnej „szkatułki” na zielonym, górskim zboczu.  

Domek letniskowy POSPOKÓJ w miejscowości Trupel. Projekt: YONO ARCHITECTURE | Sebastian Marach. Zdjęcia: Nate Cook

Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim

Punktem wyjściowym dla koncepcji pracowni YONO Architecture było stworzenie nowoczesnego domku letniskowego w stylu skandynawskim — niepowtarzalnego projektu wkomponowanego w niezwykłe miejsce położone w otoczeniu lasów, łąk i jeziora. W efekcie powstała minimalistyczna bryła w konstrukcji drewnianej.

Domek rekreacyjny BOROTEKA. Inwestor / pomysłodawca: Rafał Stramski. Projekt wnętrz: ZARYSY. Zdjęcia: Marcin Wiśniewski

Kontakt z naturą i cisza pośród drzew. Wymarzona oaza spokoju z dala od miejskiego zgiełku i na wyciągniecie ręki

BOROTEKA to teczka wypełniona planami na przyszłość i ogromna chęć stworzenia nowego, innowacyjnego projektu, który zachwyci koneserów nietuzinkowej rekreacji. Efekt doczekał się swojej realizacji w 2021 r, choć sam pomysł pojawił się w głowie inwestorów już w 2017 r. Wymarzona oaza spokoju ma być na wyciągniecie ręki, aniżeli odległym marzeniem.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.