Czarna willa na południowym zboczu z widokiem na las

Czarna willa na południowym zboczu z widokiem na las

Zaprojektowana w pracowni MOKAA Architekci willa znajduje się na malowniczo położonej działce – na terenie najstarszej wsi w powiecie krakowskim, na południowym zboczu z kojącym widokiem na otaczający las. W tym miejscu powstała nowoczesna rezydencja nawiązująca formą dachów do tradycyjnej formy domu.

Dom Wielkiego Brata w ruinie. Potrzebny inwestor, który przywróci mu dawny blask

Dom Wielkiego Brata w ruinie. Potrzebny inwestor, który przywróci mu dawny blask

O podjęcie działań zmierzających do uratowania popadającego w ruinę domu Wielkiego Brata apeluje autor jego projektu architekt Paweł Naduk z warszawskiej pracowni 77Studio architektury.

Dom na granicy Lasu

Dom na granicy Lasu

Dom na granicy Lasu to koncepcja nowoczesnego budynku z widokiem na tytułowy las. Projektanci ze studia todos.architekci stworzyli minimalistyczną formę, która otwiera swoje wnętrza na malowniczy krajobraz. Strefa wejściowa natomiast pozostaje zamknięta, prawie niedostępna, zbliżając się jednak do drzwi wejściowych małe patio intryguje i subtelnie odsłania przestrzeń ogrodu.

Nietypowy dom na zboczach Andaluzji

Nietypowy dom na zboczach Andaluzji

Benahavis to niewielka miejscowość zlokalizowana na wybrzeżu Costa del Sol na południu Hiszpanii. Dom projektu pracowni Fran Silvestre Arquitectos zlokalizowany jest na widokowej działce ze stromym zboczem. Hiszpańscy architekci zaprojektowali nietypową, minimalistyczną bryłę, z okien której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na okolicę.

Zakrzywiony dom w portugalskim Vagos

Zakrzywiony dom w portugalskim Vagos

Zlokalizowany w portugalskim Vagos dom to oryginalna, nowoczesna bryła z charakterystyczną wygięta w łuk elewacją. Zwarty plan budynku zaprojektowanego przez Frari – architecture network skupia funkcje mieszkalne w części ogrodowej, natomiast elewacja frontowa, zlokalizowana przy jednej z ważniejszych arterii miasta, pozostaje ślepa, prawie pozbawiona jakichkolwiek otworów.

Szary dom otoczony otulony zielenią

Szary dom otoczony otulony zielenią

Monochromatyczny dom powstał w urbanizującej się części Świerczyńca. Budynek projektu pracowni RS+ Robert Skitek w całości jest koloru szarego, jedynie zachodnia elewacja niższej części to charakterystyczna drewniana ażurowa ściana zakrywająca wejście na poddasze. Drewno zastosowano również w tarasowej wnęce. Wnętrza utrzymano podobnie w szarej tonacji oraz bieli.

Corten House - tradycyjna forma domu we współczesnym stylu

Corten House – tradycyjna forma domu we współczesnym stylu

Corten House zlokalizowany jest na stromej, opadającej działce. Budynek projektu krakowskiej pracowni MOKAA Architekci to dwie bryły połączone parterową ramą. Elewacje domu prawie w całości pokrywają rdzawe płyty imitujące blachę kortenową, natomiast najniższy poziom wykończony został lustrzanym materiałem odbijającym na swojej powierzchni najbliższe otoczenie.

Dom w kształcie nowoczesnych stodół na porośniętej sosnami działce

Dom w kształcie nowoczesnych stodół na porośniętej sosnami działce

Pracownia Z3Z Architekci stanęła przed ciekawym wyzwaniem zaprojektowania niedużego domu na porośniętej starymi sosnami działce w Podkowie Leśnej. Architektom zależało na jak najlepszym wpisaniu się budynku w działkę, szanując zastaną zieleń. Formę domu tworzą dwie proste bryły połączone łącznikiem, odzwierciedlające program funkcjonalny wewnątrz.

Dom na wzgórzach w krajobrazie urokliwej podrzeszowskiej wsi

Dom na wzgórzach w krajobrazie urokliwej podrzeszowskiej wsi

Dom na wzgórzach powstał w krajobrazie urokliwej podrzeszowskiej wsi. Na działce o powierzchni nieco ponad 1000 m2, na obszarze o zróżnicowanej i bardzo ekstensywnej zabudowie architekci z biura JABRAARCHITECTS zaprojektowali parterowy dom o prostej formie i funkcjonalnym wnętrzu, oferującym otwarte i jasne przestrzenie otwarte na krajobraz otaczających wzgórz.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.