3 Bryły domu w Łodzi wykończone w odcieniach cegły i palonym drewnem

3 Bryły domu w Łodzi wykończone w odcieniach cegły i palonym drewnem

Projekt domu w Łodzi miał dwa podstawowe założenia – odcięcie się od ulicy i pełne otwarcie na długi i rozległy ogród. Dom składa się z kompozycji dwóch brył z dachem dwuspadowym o różnych wysokościach. Ściany obu form pokryte zostały jednolitym materiałem elewacyjnym i dachowym. Program domu uzupełnia wiata, która powiela proporcję budynku mieszkalnego, natomiast pokryta została palonym drewnem.

Dom pod lasem. Minimalistyczna bryła na tle lasu

Dom pod lasem. Minimalistyczna bryła na tle zieleni

Dom w Rawiczu wybudowany został w poszanowaniu natury. Sąsiadujący las i rosnące na działce okazałe drzewa zdeterminowały bryłę budynku zaprojektowaną przez Biuro Projektów GEOPOL. Zarówno  na etapie projektu, jak i realizacji, starano się zachować ich jak najwięcej. Minimalistyczna bryła wybija się bielą elewacji na tle zieleni, jednocześnie doskonale się w nią wpisując.

Pomysłowy dom otoczony zielonymi patiami i małymi ogrodami

Pomysłowy dom otoczony zielonymi patiami i małymi ogrodami

Dom w Mławie pracowni James & Mau to budynek odważny i nietypowy. Ideą projektu było zachowanie jak największej powierzchni istniejącego ogrodu. Ze względu na kształt działki, budynek przyjął podłużną formę, architekci wykorzystali jednak długie i wąskie zielone korytarze wzdłuż granic działki wydzielając ścianami ogrodzenia wiele małych ogrodów i patiów wzdłuż podłużnych elewacji budynku. 

Dom z Grotą - nietypowy budynek kryjący szereg ekologicznych i nowatorskich rozwiązań

Dom z Grotą – nietypowy budynek kryjący szereg ekologicznych i nowatorskich rozwiązań

Dom z Grotą to budynek, w którym nowoczesny design zakorzeniony w legendzie o Smoku Wawelskim łączy się z ideą architektury ekologicznej i zrównoważonej. Budynek projektu BXB studio powstanie na działce porośniętej paprociami z widokiem na cały Kraków. Zaskakujący dom z tytułową grotą zlokalizowaną pod nim oraz charakterystyczną, falującą fasadą kryje szereg ekologicznych i nowatorskich rozwiązań. 

Luksusowe szałasy z Podhala najlepszym projektem rezydencyjnym w Europie

Luksusowe szałasy z Podhala najlepszym projektem rezydencyjnym w Europie

Osada w Kościelisku pracowni Karpiel Steindel Architektura otrzymała właśnie tytuł European’s Best dla najlepszej inwestycji rezydencyjnej na Starym Kontynencie wg plebiscytu European Property Awards 2022. Kameralna enklawa luksusowych domów wypoczynkowych powstała u stóp Giewontu. To przykład projektu odważnie czerpiącego z odległych tradycji budownictwa wsi podhalańskiej, zanurzonego w kontekście otoczenia.

Dom Brzozowy skomponowany z kolorów otaczającego lasu

Dom Brzozowy skomponowany z kolorów otaczającego lasu

Dom Brzozowy to budynek wtopiony w gąszcz białych pni wertykalnie pociętą blachą. Skomponowany został z kolorów i cech zastanego miejsca. Otaczający budynek las, oferowane widoki i barwy najbliższego otoczenia stały się główną inspiracją dla projektantów z pracowni BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI.

Dom z niewielkim atrium

Dom z niewielkim atrium

Ten niewielki dom zaprojektowano na niezbyt dużej, płaskiej działce z istniejącym ogrodem na obrzeżach Jaworzna, w cichej i spokojnej okolicy z nielicznie występującymi domami. Ideą projektu Adama Wawocznego było rozbicie typowego układu domu oraz stworzenie niewielkiego atrium, urozmaicającego przestrzeń wewnątrz oraz doświetlającego strefę dzienną i hol.

Nowoczesna bryła na malowniczej działce z widokiem na szczyty Beskidu Sądeckiego

Nowoczesna bryła na malowniczej działce z widokiem na szczyty Beskidu Sądeckiego

Najnowszy projekt autorstwa pracowni todos.architekci zlokalizowany jest na malowniczo położonej działce na terenie Nowego Sącza. Nachylony teren z południową ekspozycją posiada niezakłócony widok na pasmo Jaworzyny Krynickiej. Główną ideą projektu było takie kształtowanie bryły i układu funkcjonalnego, by bez przeszkód podziwiać tę zapierającą dech w piersiach panoramę.

Dom w sosnowym lesie - duch minimalizmu i nowoczesne trendy

Dom w sosnowym lesie – duch minimalizmu i nowoczesne trendy

Dom w dzielnicy Wawer pod Warszawą to biała, nowoczesna willa o kubicznej formie zlokalizowana na częściowo zalesionej działce. Architektura budynku czerpie z ducha minimalizmu i nawiązuje do nowoczesnych trendów. Otaczający las kontrastuje z syntetyczną białą architekturą, co dodatkowo podkreśla jej nowoczesną formę. Surowa i minimalistyczna kompozycja architektoniczna współgra jednak z otoczeniem.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.