Zahara de los Atunes to niewielka, malowniczo położona wieś na południu Hiszpanii, otoczona wzgórzami z widokiem na ocean. To także jedno z tych miejsc, gdzie zwyczajność staje się wyjątkowa. Każdy dzień, jak wszędzie indziej, ma swój wschód i zachód słońca, ale w tym wyjątkowym krajobrazie stają się one niemalże magiczne. Efektowna willa zaprojektowana przez Fran Silvestre Arquitectos to minimalistyczna struktura – oprawa dla codziennych spektakli oferowanych przez otoczenie.
House on the Air
Lokalizacja: Zahara de los Atunes, Hiszpania
Projekt: Fran Silvestre Arquitectos
Zespół projektowy: Fran Silvestre (główny architekt), Estefanía Soriano, Carlos Lucas
Projekt wnętrz: Alfaro Hofmann
Studio partnerskie: YUNESTORTOLERO
Architekt techniczny projektu: Francisco José Jiménes Jiménes
Konstrukcja: Estructuras Singulares
Wykonawca: Atlanterra Proyectos
Powierzchnia: 400 m2
Zdjęcia: Fernando Guerra, Jesús Orrico | Fran Silvestre Arquitectos
Wideo: Jesús Orrico
House on the Air
Ze względu na nachylenie i nieregularne ukształtowanie terenu, prostopadłościenna, horyzontalna forma domu sprawia wrażenie pudełka posadzonego na masywnej podstawie. Struktura budynku częściowo opiera się na terenie, a częściowo została zawieszona wspornikowo nad opadającym zboczem.
Budynek zaprojektowany został jako 2-kondygnacyjny. Życie domu toczy się na wyższym poziomie, który mieści przestronną strefę dzienną oraz zespół 4 sypialni. Budynek otwiera się w tym miejscu na otoczenie olbrzymi przeszkleniami z obu stron, maksymalnie wykorzystując zapierający dech w piersiach krajobraz. Niższe piętro, o mniejszej powierzchni, zawiera dodatkowe sypialnie z widokiem na okoliczne wzgórza i niewielki dziedziniec. Szary kamień powierzchni tarasowych i chodników wyróżnia w przestrzeni białą, minimalistyczną kubaturę domu, podkreślając duch miejsca. W rzeczywistości nazwa Zahara pochodzi od arabskiego słowa Sahara, które można przetłumaczyć jako „skaliste miejsce”. Fundament pozwala na osadzenie domu na niezbędnym poziomie, aby zapewnić widok na zachodzące słońce odbijające się na powierzchni Oceanu Atlantyckiego. Z przeciwnej strony znajduje się wspomniany cichy dziedziniec, który chroni przed silnymi wiatrami Tarify.
Rezydencja podzielona jest na trzy obszary. Główną częścią jest centralnie usytuowany salon, który otwiera się zarówno na północno-zachodnią stronę, gdzie mieszkańcy mogą podziwiać magiczny zachód słońca, jak również na południowo-wschodni kierunek, gdzie żaden element konstrukcyjny nie ingeruje w przestrzeń wewnętrzną i krajobraz. Zlokalizowany w Andaluzji dom to prosta architektura osadzona w niezwykłym miejscu, gdzie każdy wrażliwy obserwator będzie w stanie cieszyć się wszystkimi kolorami otaczającego pejzażu