Bar Barbara zaprojektowany przez Annę i Jerzego Tarnawskich to jedno z najbardziej kultowych miejsc na mapie Wrocławia w latach 80. W późniejszych latach, z uwagi na liczne zaniedbania, budynek stracił na znaczeniu. Projekt przebudowy opracował zespół pracowni Major Architekci. Nowa przestrzeń będzie promować sztukę młodych artystów oraz pełnić funkcję siedziby Biura Festiwalowego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Przebudowa dawnego baru BARBARA na siedzibę Europejskiej Stolicy Kultury
Pracownia: Major Architekci
Inwestor: Zarząd Inwestycji Miejskich
Lokalizacja: Wrocław
Powierzchnia: 1212 m2
Projekt: 2013 / Realizacja: 2016
Przebudowa Baru Barbara we Wrocławiu
W latach 60. ubiegłego wieku między wrocławskimi ulicami – Szewską i reprezentacyjną Świdnicką – powstał budynek, który w latach 80. stał się legendą dzięki znajdującemu się w nim barowi, który stał się żywym miejscem kulturowej wymiany i społecznych relacji. Bar Barbara został zaprojektowany przez Annę i Jerzego Tarnawskich jako część budynku mieszkalno-usługowego projektowanego w latach 1957-62. Po czasach największej świetności budynku stracił on na znaczeniu z uwagi na liczne zaniedbania i wielokrotne przebudowy. Do czasu najnowszej interwencji architektonicznej pojawiły się tam między innymi sklep z futrami, kolektura lotto czy bar szybkiej obsługi, a przez dłuższy czas budynek stał pusty.
Koncepcja przebudowy obiektu zakłada zupełnie nowe rozwiązania funkcjonalne oraz przeznaczenie lokalu. Przestrzeń wewnątrz przeznaczona będzie przede wszystkim dla sztuki, kultury i młodych artystów jak również na potrzeby siedziby Biura Festiwalowego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Parter przeznaczono na salę wielofunkcyjną, salę warsztatową oraz kawiarnię. Na piętrze zlokalizowano biura i sale konferencyjne. Piwnica przeznaczona została na magazyny i infrastrukturę techniczną.
Wewnątrz dominuje biel i nawiązanie do starego charakteru lokalu z nowoczesnymi akcentami i materiałami wykończeniowymi. Odwzorowaliśmy istniejącą wcześniej czarno-białą mozaikę na słupach oraz zachowaliśmy charakterystyczną ścianę wyłożoną kamieniami. Całość ma stanowić niewidoczne tło pod wszelkie działania artystyczne przewidywane wewnątrz a jednocześnie dzięki ultranowoczesnej szklanej fasadzie przenikać się przestrzennie z placem przed budynkiem.